'
Читаєте зараз
Суддю-втікача Тупицького можуть екстрадувати в Україну. Його підозрюють у хабарництві

Суддю-втікача Тупицького можуть екстрадувати в Україну. Його підозрюють у хабарництві

Markiian Oliiarnyk
КСУ
  • Олександр Тупицький був призначений на посаду судді Конституційного суду ще у 2013 році президентом України Віктором Януковичем.
  • У 2020 році КСУ під його головуванням скасував кілька важливих антикорупційних норм. Після цього стали відомі подробиці хабарницьких схем самого судді.
  • Тупицький переховувався на заході України, а наприкінці травня 2022 року зміг втекти до Австрії.

У Києві заочно заарештовано колишнього голову Конституційного суду України (2019-2022) Олександра Тупицького, котрий переховується за кордоном. Це означає, що тепер його можна екстрадувати, щоб судити згідно з українським законодавством. Тупицького обвинувачують за двома статтями Кримінального кодексу України, за якими йому загрожує до п’яти років позбавлення волі.

Заборона розповідає деталі справи судді-корупціонера, призначеного ще за часів Януковича.


Справа колишнього голови КСУ: дані ДБР

Подільський районний суд Києва 29 липня 2022 року обрав для колишнього голови Конституційного суду Олександра Тупицького запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Це рішення дозволяє Державному бюро розслідувань клопотати про його екстрадицію з Австрії.

«Цією ж ухвалою суду звернуто у дохід держави суму застави, раніше застосованої відносно обвинуваченого… Нагадаємо, за матеріалами ДБР щодо місцеперебування ексголови КСУ, 27 травня 2022 року його було оголошено в міжнародний розшук», — зазначили у ДБР.

За даними слідства, у 2018 та 2019 роках, перебуваючи на посади заступника голови Конституційного суду, Олександр Тупицький надавав неправдиві покази у справі про рейдерське захоплення «Зуївського енергомеханічного заводу». Активами цього підприємства, що знаходиться у Зугресі на Донеччині, заволоділи  у незаконний спосіб. У жовтні 2018 року в одному із кафе Києва Тупицький підкупив свідка у кримінальному провадженні проти колишнього голови Вищого господарського суду України Віктора Татькова. Свідок мав відмовитися від показань або дати потрібні покази на користь підозрюваного.

Читати більше новин в Telegram

Відтак уже колишній голова КСУ обвинувачується у наданні свідомо неправдивих показань і фальсифікації доказів (ч. 2 ст. 384 КК України) та підкупі з метою надання свідомо неправдивих показань (ст. 386 КК України). У разі доведення його провини, судді-втікачу загрожуватиме до п’яти років позбавлення волі.

Олександр Тупицький: коротка біографія

Юридичну освіту Олександр Тупицький здобув у 1988 році у Харківському юридичному інституті, який нині зветься юридичною академією імені Ярослава Мудрого. У 1990-х і 2000-х працював у Донецьку суддею Куйбишевського районного суду. З 2010 по 2013 роки встиг попрацювати у Донецькому, Львівському та Дніпропетровському апеляційних господарських судах.

У КСУ Тупицький потрапив у травні 2013 року за квотою тодішнього президента України Віктора Януковича. Головою Конституційного суду його обрали у вересні 2019-го, терміном на три роки. Вже керуючи органом, Тупицький втрапив у гучний скандал: 29 жовтня 2020 року КСУ визнав неконституційною значну частину антикорупційної реформи в Україні за поданням кількох депутатів від проросійської партії «ОПЗЖ». Зокрема це стосувалося діяльності НАЗК та публічності електронних декларацій чиновників: судді вирішили зробити їх закритими. 

Це рішення жорстко розкритикували українські та міжнародні політики, експерти та журналісти, розцінивши як спробу підірвати зсередини антикорупційне законодавство України. Вже у грудні 2020 року президент Володимир Зеленський заявив, що голова КСУ Тупицький не може лишатися на посаді і підписав указ про його відсторонення на два місяці за клопотанням Офісу генпрокурора.

Журналісти-розслідувачі оприлюднили так звані плівки Тупицького, на яких він розмовляє з ділками щодо різних хабарницьких схем. Відомо, що суддя купив в 2018 році і не задекларував землю в тимчасово окупованому Криму. Саме цце стало основою для відкриття проти нього кримінальних справ.
Тупицький оскаржив у Верховному суді указ Зеленського про своє відсторонення, але президент згодом видав новий документ, яким скасував указ Віктора Януковича про призначення Тупицького на посаду судді КСУ. Утім, і це рішення також було оскаржене.

Після повномасштабного вторгнення Росії разом з родиною переїхав на захід України. 15 травня 2022 року термін його повноважень на посаді судді Конституційного суду сплив, а вже 25 травня був помічений у Відні. Як йому вдалося перетнути кордон, правоохоронці з’ясовують.

Раніше Заборона розповідала про довгоочікуване призначення переможця конкурсу на посаду керівника САП. Це була одна з основних вимог до України на шляху до вступу в ЄС.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій