Балканами шириться рух #MeToo після заяви сербських акторок. Згадуємо, як він за декілька років змінив світовий шоу-бізнес - Заборона
Читаєте зараз
Балканами шириться рух #MeToo після заяви сербських акторок. Згадуємо, як він за декілька років змінив світовий шоу-бізнес

Балканами шириться рух #MeToo після заяви сербських акторок. Згадуємо, як він за декілька років змінив світовий шоу-бізнес

Балканами шириться рух #MeToo після заяви сербських акторок. Згадуємо, як він за декілька років змінив світовий шоу-бізнес

У Сербії, Хорватії, Чорногорії, Боснії та Герцеговині розпочався аналог всесвітнього руху #MeToo. Тисячі людей розповідають у соцмережах про випадки сексуальних домагань і насилля після того, як у січні сербські акторки розповіли про харасмент і зґвалтування з боку відомого режисера Міки Алексіча. Заборона розповідає деталі балканського #MeToo, а також нагадує, з чого розпочався цей рух у світі і яким був в Україні.


Звинувачення знаменитостей

16 січня сербські акторки звинуватили в сексуальних домаганнях і зґвалтуванні відомого балканського режисера, сценариста й викладача акторської майстерності Мирослава «Міку» Алексіча. Серед тих, хто публічно виступив з обвинуваченнями були, акторки Мілєна Радулович й Іва Ільініч. Вони відвідували школу акторської майстерності Алексіча в Белграді.

«Я навчалася в школі Мікі Алексича шість років, — каже Радулович. — Коли він уперше мене зґвалтував, мені було 17. Це сталося не раз. Це повторювалося».

Іва Ільініч заявила, що мовчала про сексуальні домагання шість років.

«Коли це трапилося вперше, я сказала собі: «Міка для мене наче батько. Цього не може бути, це не відбувається. Якщо це й так, то він робить мене сильнішою: хоче підготувати до жорсткого світу режисерів і продюсерів», — сказала Ільініч.

Після цих звинувачень ще низка колишніх учениць розповіли про критику, образи та руйнування впевненості в собі, яких зазнали з боку Алексіча.

«Мене часто нудило, коли я заходила до класу. Я знала, що на мене чекало: образи, крики. Або, якщо пощастить, він жартував і працював. Непередбачуваність зводила мене з глузду щоразу. Коли група перед нами завершувала, ми майже істерично питали, який у нього сьогодні настрій», — написала у своєму фейсбуці сербська акторка Джурджина Радіч, яка сім років навчалася в школі Алексіча (наразі допис недоступний).

Щоправда, були й ті, хто здивувався звинуваченням на адресу режисера й викладача, адже ніколи не підозрювали його в чомусь подібному.

Алексіч заснував приватну акторську школу Stvar srca на початку 2000-х. Її закінчили близько трьох тисяч дітей, чимало з них стали відомими акторками й акторами. Учнів і учениць Алексіча називали «діти Мікі»: самої згадки про нього було достатньо, щоби талант і здібності людини були визнані. Алексіч був відомий як суворий викладач. Заняття в школі починалися з молитви, учні мали читати по книзі на тиждень, відвідувати театр і музеї, вдягатися відповідно до дрес-коду.

Сьогодні Алексіча звинувачують у восьми тяжких зґвалтуваннях. 69-річний режисер відкидає це. Прокуратура ще не висунула йому офіційних обвинувачень.

«Цей випадок показав, що жінки можуть об’єднуватися, — вважає Ваня Маканович, членкиня неурядової організації «Автономний жіночий центр». — В однієї жінки немає шансів [вистояти] проти когось настільки могутнього»

#NisiSama 

Після заяв акторок жінки із Сербії, Хорватії, Чорногорії, Боснії та Герцеговини стали розповідати про власний досвід пережитого насилля й домагань. Так розпочався балканський аналог руху #MeToo. Ана Тіквіч, колишня студентка Академії виконавських мистецтв у Сараєво, та її троє колежанок розпочали ініціативу «Nisam trazila» («Я не просила про це») й завели однойменну фейсбук-сторінку. На неї вже підписалися понад 40 тисяч людей, а ініціаторки отримали понад 4 тисячі анонімних повідомлень із розповідями про сексуальні домагання й насилля зі всього регіону. У твіттері й інстаграмі набув популярності гештег #NisiSama (#ТиНеСамотня).

Одного з професорів Академії мистецтв, де навчалися активістки, наразі обвинувачують як мінімум у 16 випадках сексуальних домагань — усі їх подали після заяви Радулович.

На думку Тіквіч, чим більший брак розуміння й підтримки з боку суспільства, тим більше жінки бояться говорити про сексуальне насилля і вказувати на винуватця.

Тема домагань і насилля досі є однією з найбільш табуйованих в регіоні: жінки бояться і соромляться про це говорити, каже активістка «Жіночого автономного центру Белграду» Санья Павлович. За її словами, лише в Сербії надходить 3-4 тисячі повідомлень про випадки домашнього насильства щороку, однак реєструють лише приблизно 70.

#MeToo у світі

Масова кампанія проти сексуального насилля й домагань #MeToo розпочалася в США у 2017 році, хоча сам гештег започаткували ще у 2006 році — першою його використала громадська активістка Тарана Берк. Масовим рух зробили звинувачення проти продюсера Гарві Вайнштейна. Понад 80 жінок заявили, що він їх домагався і ґвалтував. В результаті публічної кампанії Вайнштейн отримав 23 роки ув’язнення. Також у зґвалтуванні звинуватили Кевіна Спейсі, Луі Сі Кея та інших зірок Голлівуду, чия кар’єра або закінчилася, або суттєво погіршилася.

rob kall flickr - <b>Балканами шириться рух #MeToo після заяви сербських акторок.</b> Згадуємо, як він за декілька років змінив світовий шоу-бізнес - Заборона
Фото: Rob Kall / Flickr

Відтоді під гештегом #MeToo люди зі всього світу стали розповідати про свій досвід домагань і зґвалтувань.

У лютому 2021-го п’ятеро жінок звинуватили в домаганнях і насильстві рок-музиканта Меріліна Менсона. Першою це зробила акторка Еван Рейчел Вуд. Про те, що стала жертвою насилля, Вуд говорила ще у 2018-му, однак тоді не назвала імені кривдника.

«Ім’я мого кривдника — Браян Ворнер, також відомий у світі як Мерілін Менсон, — написала Вуд в інстаграмі у 2020-му. — Я перестала жити в страху відплати, наклепу або шантажу. Я роблю це, щоби викрити цю небезпечну людину й залучити до відповідальності індустрію, яка прийняла його, перш ніж він зруйнує ще більше життів».

Наразі звукозаписний лейбл Loma Vista Recordings припинив співпрацю з музикантом. Також Менсон не зніматиметься в третьому сезоні серіалу «Американські боги».

marilyn manson commons - <b>Балканами шириться рух #MeToo після заяви сербських акторок.</b> Згадуємо, як він за декілька років змінив світовий шоу-бізнес - Заборона
Фото: Wikimedia

У січні цього року в сексуальних домаганнях і секс-канібалізмі звинуватили Армі Гаммера — зірку фільмів «Назви мене своїм ім’ям» та «Соціальна мережа». В інстаграмі почали публікувати повідомлення, які актор нібито надсилав жінкам з 2016 року. У них Гаммер нібито писав, що хоче випити кров жінок чи з’їсти серце. А модель Пейдж Лоренц розповіла, що під час стосунків актор навмисне залишав на її тілі синці, розсилав її оголені фото стороннім, а одного разу вирізав літеру А на її лобку. Наразі жодна з жінок не подала на актора до суду, однак він втратив ролі в наступних фільмах, а агентство WME відмовилося від співпраці із ним.

armie hammer - <b>Балканами шириться рух #MeToo після заяви сербських акторок.</b> Згадуємо, як він за декілька років змінив світовий шоу-бізнес - Заборона
Фото: Maximilian Bühn / Wikimedia

У Великобританії, на відміну від США, гучних випадків було мало. Однак там компанії взяли на себе ініціативу зі створення безпечних умов для роботи: вони організовують власні тренінги й програми з протидії домаганням і намагаються не толерувати такі дії, демонструючи це відстороненням чи звільненням працівників.  Наприклад, BBC відсторонило від роботи спортивного коментатора Джорджа Райлі, коли щонайменше вісім жінок поскаржилися на домагання з його боку.

Хоча, наприклад, в Індії #MeToo не знайшов широкої підтримки одразу. У 2017 Рая Саркар, студентка Каліфорнійського університету, опублікувала список із 60 вчених, які ймовірно переслідували та нападали на жінок. За словами Саркар, жертви надіслали їй імена вчених у WhatsApp та електронною поштою. Однак на батьківщині дівчини, в Індії, місцеві феміністки заявили, що в такий спосіб студентка може лише нашкодити тривалій боротьбі з сексуальними домаганнями. Адже вона опублікувала імена ймовірних злочинців без жодних підтверджень.

Так само майже не знайшов підтримки рух #MeToo і в Росії. Були лише окремі випадки звинувачень політиків. Наприклад, кілька журналісток розповіли про те, що них домагався депутат Дердждуми Леонід Слуцький, однак це жодним чином не вплинуло на його кар’єру.

leonid slutsky 2020 - <b>Балканами шириться рух #MeToo після заяви сербських акторок.</b> Згадуємо, як він за декілька років змінив світовий шоу-бізнес - Заборона
Фото: S3rgonov / Wikimedia

У домашньому насильстві звинувачували й актора Марата Башарова. Колишні дружини заявляли, що він неодноразово підіймав на них руку. У мережі навіть зареєстрували петицію з вимогою позбавити Башарова акторських нагород — її підписали понад 80 тисяч людей. Однак актор досі продовжує з’являтися на телебаченні: на нього не завели кримінальної справи.

У відповідь на ініціативу #MeToo у твіттері поширилася «чоловіча» акція #HowIWillChange («Як я змінюся»). Під цим гештегом чоловіки обіцяють не використовувати сексистських висловів, втручатися в розмови, що їх містять, і пояснювати, чим поганий патріархат.

hiwc - <b>Балканами шириться рух #MeToo після заяви сербських акторок.</b> Згадуємо, як він за декілька років змінив світовий шоу-бізнес - Заборона

У 2020-му десятки жінок із Демократичної Республіки Конго звинуватили співробітників Всесвітньої організації охорони здоров’я та інших міжнародних і гуманітарних організацій у сексуальному насиллі. Співробітники цих організацій під час боротьби з епідемією Еболи у 2018-2020 роках нібито запевняли жінок, що згода на секс — це єдиний спосіб отримати роботу. Наразі триває розслідування.

Український контекст

В Україні всесвітньому руху #MeToo передував локальний флешмоб проти замовчування насилля #яНеБоюсьСказати. У 2016-му журналістка й активістка Анастасія Мельниченко опублікувала на своїй фейсбук-сторінці допис, в якому розповіла особисті історії та закликала інших ділитися пережитим досвідом. Після цього тисячі людей під гештегом #яНеБоюсьСказати розповідали, як стикалися з сексуальним, психологічним чи фізичним насильством.

Після того як світом поширився #MeToo, українки також стали розповідати свої історії під цим гештегом, а також під гештегами на кшталт #Ятеж, #Ятакож.

У 2019-му в Україні змінили Кримінальний кодекс, аби посилити відповідальність за сексуальне й домашнє насильство. Тепер зґвалтуванням називають секс без добровільної згоди та описують, який саме це секс. Раніше ж зґвалтуванням називали тільки вагінальний секс між чоловіком та жінкою, а все інше — «задоволенням статевої пристрасті у неприродний спосіб». Також зміни розмежували поняття «зґвалтування» та «сексуальне насильство». Останнє може бути домаганнями, примусом до перегляду порно абощо.

mika baumeister unsplash - <b>Балканами шириться рух #MeToo після заяви сербських акторок.</b> Згадуємо, як він за декілька років змінив світовий шоу-бізнес - Заборона
Фото: Mika Baumeister / Unsplash

Попри масові обговорення теми насильства й домагань третина жінок і дівчат у світі досі зіштовхуються з насильством. Кожна п’ята жінка ставала жертвою домагань. 13% українців особисто знайомі з жертвами сексуальних домагань — а це 4 мільйони дорослих. Майже половина жертв не звертаються по допомогу й не намагаються притягнути порушника до відповідальності.

Нагору