Батьківство можна оскаржити після смерті: навіщо це взагалі робити
- За законом, народжені після смерті чоловіка діти теж мають право на частину спадку. Випадки, коли батьківство надають посмертно, регулюються Сімейним кодексом України.
- Раніше для оскарження потрібна була прижиттєва заява батька. Верховний суд ухвалив рішення, яке вносить корективи у цю норму.
- Створити прецедент допомогла заплутана судова справа.
Посмертне оскарження батьківства має допомогти уникнути шахрайства та несправедливого розподілу спадку між членами родини. Раніше процедури просто не існувало.
Заборона розповідає про висновки Об’єднаної палати Касаційного цивільного суду.
Право спадкування дітей: судовий прецедент
В Сімейному кодексі України випадки, коли чоловік був записаний батьком посмертно, регулюються статтею 137. Але у акті є прогалина — для оскарження такого батьківства необхідно, щоб чоловік до своєї смерті подав заяву до нотаріуса або позов про виключення свого ім’я як батька.
Верховний суд України ухвалив рішення, яке дає право спадкоємцям оскаржити батьківство. Це можливо у випадку, коли чоловік не знав про вагітність.
Прецедент створили після розгляду однієї зі справ. Колишня дружина померлого чоловіка заперечувала, що він є батьком дитини, яка народилася у нього в другому шлюбі. Вона виступала як представник їхнього спільного сина. Річ у тім, що померлий заповів усе своє майно дочці від другого шлюбу, але його син визнаний недієздатним та має право на обов’язкову частку у спадщині. Це не все: через шість місяців після смерті чоловіка друга дружина записала його батьком ще однієї дитини.
Читати більше новин в TelegramЗа законодавством, навіть попри заповіт, спадщина розділялася вже на трьох дітей. Позивачка вважала, що батьківство третьою дитиною чоловіку приписали незаконно.
Суди першої та апеляційної інстанцій ухвалили рішення не на її користь, тобто залишили у силі розподілення спадщини на трьох дітей. Справа пішла у Верховний суд.
У результаті вища судова інстанція постановила, що можуть бути випадки, коли чоловік не знав або не міг знати про вагітність дружини. Тож спадкоємцям — дружині, батькам та дітям — у цій ситуації дозволено оскаржувати батьківство.
Оформлення спадщини в Україні: правила
Спадкування може відбуватися за заповітом або за законом. У другому випадку це відбувається за таких умов:
- відсутність заповіту;
- визнання його недійсним;
- відмова від спадщини спадкоємцями за заповітом;
- неохоплення заповітом усієї спадщини.
Усіх спадкоємців розподіляють в умовну чергу по першості права на отримання майна, грошей тощо:
- перша черга — діти, у тому числі зачаті за життя та народжені після смерті, чоловік/дружина та батьки (неповнолітні завжди мають частку незалежно від того, чи було складено заповіт);
- друга черга — рідні брати та сестри, баба та дід, як з боку батька, так і з боку матері;
- третя черга — рідні дядько та тітка;
- четверга черга — люди, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини (чоловік, дружина);
- п’ята черга — інші родичі до шостого ступеня споріднення включно.
Щоб перебрати спадок дається шість місяців з дня смерті людини. Для цього треба звернутися до нотаріуса із відповідною заявою. Якщо пропущено строк для отримання спадку, є два варіанти вирішення ситуації:
- отримати письмову згоду інших спадкоємців і потім подати заяву нотаріусу;
- подати позов до суду, якщо є поважна причина.
Важливо! Незнання про те, що подати заяву потрібно було в шестимісячний термін, поважною причиною не вважається.
Раніше Заборона розповідала про обов’язок дітей утримувати батьків. Вони мають право на таку допомогу у двох випадках — втрата працездатності та низький рівень матеріального забезпечення.
Читати більше новин в Telegram