'
Читаєте зараз
В Україні діти мають платити батькам: у Мін’юсті роз’яснили умови

В Україні діти мають платити батькам: у Мін’юсті роз’яснили умови

Ilona Kivva
Автор:
  • Обов’язок утримувати батьків закріплений у 51 статті Конституції та у 202 статті Сімейного кодексу. 
  • Є два випадки, коли родичі мають право на таку допомогу: втрата працездатності та низький рівень матеріального забезпечення.
  • Обов’язок допомагати не є абсолютним. У кількох випадках його можна уникнути.

Забезпечувати батьків повинні виключно повнолітні діти. Якщо таких у родині кілька, зобов’язання не можуть покласти на когось одного. Питання можна вирішити у межах сім’ї, тоді все працює на усних домовленостях. Якщо ж батьки подадуть до суду, діти повинні платити чітко визначені суми, а також додатково допомагати в окремих випадках.

Заборона розповідає про випадки, у яких діти мають забезпечувати батьків, а також про варіанти того, як це може відбуватися.


Аліменти батькам: у яких випадках призначаються

Обов’язок утримувати батьків закріплений законодавчо: ст. 51 Конституції та ст. 202 Сімейного кодексу. Однак зобов’язання набуває чинності лише у двох випадках:

  1. батьки непрацездатні — досягли пенсійного віку, мають інвалідність, мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника;
  2. не можуть забезпечувати собі гідне існування самостійно — не отримують пенсії або вона мінімальна, а інші джерела для існування відсутні.

Головна умова — дитина повинна бути повнолітньою. 

Загалом матеріальна допомога надається добровільно і чітких сум не визначено. Якщо син чи дочка відмовляються від виплати грошового забезпечення, батьки мають право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів. У такому випадку суддя призначить суму, яку треба віддавати щомісяця. Воно буде вирахувана, відповідно до заробітку платника.

Читати більше новин в Telegram

«Відповідна позовна заява подається до місцевих судів за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача чи позивача. Позов про стягнення аліментів може бути пред’явлений до одного, кількох або до всіх дітей разом», — уточнили у Міністерстві юстиції.

Для стягнення аліментів необхідно надати суду докази, наприклад, документи, що підтверджують низький рівень матеріального забезпечення позивача. Враховується все: субсидія, пільги, пенсія, наявність майна, що може приносити дохід тощо. 

Наслідки несплати аліментів на батьків в Україні. Інфографіка: Безоплатна правова допомога

Крім основної суми, передбачені також додаткові виплати. Їх призначають, якщо принаймні один з батьків має тяжку хворобою, інвалідність чи перебуває у віці, коли не може турбуватися про себе самотужки. Якщо рідні не отримують допомоги у додаткових витратах, вони також можуть звернутися до суду. 

Важливо! Обов’язок допомагати фінансово не є абсолютним. Якщо судом буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання батьківських обов’язків, діти можуть бути звільнені від їх утримання. Наприклад, батько чи мати були позбавлені батьківських прав, довгий час не жили з дитиною (потрібні докази) — йдеться не про розлучення, коли дитина залишається з одним із подружжя, а про недбалість у догляді.

Раніше Заборона розповідала про зміни у процедурі оформлення пенсійних виплат у 2023 році. Заяви можна подавати онлайн.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій