'
Читаєте зараз
Без фільмів, концертів і фестивалів. Пандемія змінила сферу розваг – і робитиме це й надалі

Без фільмів, концертів і фестивалів. Пандемія змінила сферу розваг – і робитиме це й надалі

Yuliana Skibitska

Пандемія коронавірусної інфекції змінює сферу розваг. Голлівуд не може знімати нові фільми, зірки дають концерти тільки онлайн, великі музичні фестивалі переносять або скасовують. Індустрія готується до серйозних фінансових втрат і думає, як пристосуватися до нового світу після коронавірусу. Редакторка Заборони Юліана Скібіцька розповідає, що відбувається. 


У березні Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемію коронавірусної інфекції, але організатори головних культурних заходів планети не квапилися коригувати свої плани. Лише через кілька тижнів, коли стало зрозуміло, що світовий карантин затягується, події почали скасовувати чи переносити. 

Частину заходів скасували: зокрема Каннський кінофестиваль, фестиваль сучасного мистецтва в Гластонбері, фестиваль електронної музики в Маямі Ultra Music, Євробачення і футбольний чемпіонат Євро-2020. Інші переходять в онлайн – фестиваль Burning Man стане однією із головних онлайн-подій року, він запланований на кінець серпня – початок вересня. 

Через перенесення і скасування заходів, за найгіршим сценарієм, концертна індустрія може втратити приблизно 9 мільярдів доларів. До пандемії галузеве видання Pollstar прогнозувало, що доходи у 2020 році становитимуть 12 мільярдів – на 10% більше, аніж рекордного 2019 року. Але ці цифри довелося коригувати буквально за одну ніч. «Втрати будуть значно менші, приблизно 2,3 мільярда доларів, якщо гастролі відновляться вже наприкінці травня, – зазначає видання. – Якщо карантин продовжиться влітку, то втрати становитимуть приблизно 5,2 мільярда доларів». 

Музиканти, які залишилися без концертів, шукають нових способів заробітку і йдуть в онлайн. Вони виступають на різноманітних стрімінгових платформах на кшталт Twitch, де користувачі можуть переказувати донати (пожертви) стрімеру під час трансляції. З березня кількість виступів на сервісі Stageit, де музиканти влаштовують платні онлайн-концерти, виросла з 20 до понад 200. 

Британська співачка Емма Макган, щоби покрити витрати на свої концерти, які довелося скасувати, оголосила віртуальне турне. Ті, хто придбають на нього квиток, отримають 360-градусний огляд на шоу, доступ до попередніх виступів і знижки на мерч. Співачка Леді Гага разом із Всесвітньою організацією охорони здоров’я провела віртуальний фестиваль під гаслом «Увесь світ разом вдома».

Ще один спосіб заробляти – віртуально навчати охочих музики. Багато професійних музикантів почали займатися цим після скасування концертів, але вони скаржаться, що через пандемію на цьому ринку зараз дуже висока конкуренція. 

Фото: Robert Michael/dpa-Zentralbild/dpa

Голівуд без прем’єр і працівників

Світовий карантин вплинув і на кіноіндустрію. Майже в усьому світі закриті кінотеатри, тому доходи від прокату впали в деяких країнах на 90%. Світова каса вже втратила не менше 7 мільярдів доларів. До кінця травня збитки виростуть ще на 10 мільярдів доларів, а якщо карантин продовжиться й надалі, то наслідки для кіноіндустрії будуть катастрофічні. Водночас, як і з концертною сферою, аналітики очікували, що 2020 поб’є рекорд зборів попереднього року – тоді каса становила 42,5 мільярди доларів. 

Криза сильно вдарила по Голлівуду. Центру американської кіноіндустрії довелося заморозити виробництво фільмів і переносити всі свої важливі заплановані прем’єри. Приблизно 120 тисяч людей там втратили роботу через коронавірус. Як пише The Guardian, тисячі здебільшого позаштатних працівників якнайшвидше звільнили з мінімальною фінансовою компенсацією або ж узагалі без неї. За оцінками аналітиків, збитки Голлівуду цього року становитимуть не менше 20 мільярдів доларів. Оскільки карантин затягується, кіностудії змушені викручуватися й оголошують онлайн-прем’єри «вдома».

Менше, ніж інші, від пандемії постраждала анімація. Багато анімаційних серіалів і досі випускають, їхні творчі колективи синхронно працюють із домівок. А озвучування – одна із небагатьох можливостей заробити для акторів, адже в багатьох вдома є все необхідне для запису. В Disney Television Animation кажуть, що команда продовжує працювати віддалено. Великі студії анімації Nickelodeon і CBS Television Studios випустили серію своїх мультяшних програм і працюють дистанційно.  

«Виживе тільки найсильніший», – прогнозує журнал Variety. Видання зазначає, що пандемія дуже сильно змінить сферу розваг. Після карантину одним із першочергових завдань буде зміна щорічного календаря нагород, подій та прем’єр. Потрібно буде знайти місце для всього, що перенесли на другу половину 2020 і на наступний рік. За словами Роба Габеля, генерального директора компанії Tubular Labs, яка займається технологією розпізнання цифрового відео, у світі після коронавірусу різко впаде попит на такі події. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій