Читаєте зараз
Без Ріші Сунака? Велика Британія достроково обирає новий уряд та премʼєра: що буде з підтримкою України

Без Ріші Сунака? Велика Британія достроково обирає новий уряд та премʼєра: що буде з підтримкою України

Svitlana Hudkova
Вибори у Великій Британії: що буде з підтримкою України

4 липня 2024 року у Великій Британії мають відбутися дострокові загальні вибори. Країна голосуватиме за представників у Палаті громад, з нових парламентарів формуватимуть уряд. 

Рішення премʼєр-міністра Ріші Сунака розпустити парламент стало трохи несподіваним, адже з переобранням могли тягнути аж до січня наступного року. Та Консервативна партія (торі), лідером якої є британський премʼєр, втрачає рейтинги на користь Лейбористської партії на чолі з Кіром Стармером. І, схоже, Головний Мишолов у резиденції британських премʼєр-міністрів на Даунінг-стріт скоро буде вітати нових жильців.

Велика Британія — один з найбільших партнерів України у війні проти Росії. Редакторка Заборони Світлана Гудкова разом з експертами розібралась, як імовірна зміна британського уряду позначиться на його підтримці.


Рейтинг Ріші Сунака та Консервативної партії

Парламентські вибори у Великій Британії проходять раз на пʼять років. Останні були у грудні 2019 року, і за законом наступні мали провести до 28 січня 2025 року. Тож на визначення дати у Ріші Сунака був час до грудня.

Багато аналітиків прогнозували, що вибори відбудуться восени, щонайбільше наприкінці року. Однак 22 травня премʼєр розпускає парламент та призначає дострокові вибори на 4 липня. Чому так? Справа у рейтингах Консервативної партії, напружені розбіжності в якій поки вдається більш-менш стримувати її лідеру.

Останніми роками у Сполученому Королівстві накопичилося чимало внутрішніх соціально-економічних проблем, як-от великі рахунки за комірне, необхідність реформи системи охорони здоровʼя, відсутність доступного житла, міграційна криза, інфляція, податки та багато іншого. Виборці вважають, що на розв’язання цих проблем хоча б частково консерваторам мало б вистачити 14 років при владі.

Ріші Сунак став премʼєром у жовтні 2022 року — йому тоді було 42 роки, що зробило політика наймолодшим очільником уряду за два століття. Попри токсичну спадщину низьких стандартів життя та перевантаженої соцсфери, він висунув себе як лідера, який відновить спокій і стабільність в економіці та відродить партію. Сунак робив ставку і на зовнішню політику, зокрема на підтримку України та збільшення витрат на оборону Британії. Однак це не дуже допомогло. За словами Брайляна, багато британців не усвідомлюють рівень російської інформаційної та кіберзагрози, і їм ближчі лозунги швидких соціально-економічних змін, які обіцяють лейбористи.

Та торі все ще сподіваються на підтримку, і Сунак напевно має в рукаві нехай не тузи, але пару джокерів. Інакше навіщо класти політичну голову на плаху, своїми ж руками створюючи проблему? Адже розпуск органу влади завжди турбує електорат (навіть якщо він цього прагнув).

«Радники Сунака шукали можливостей для формування позитивних меседжів на кшталт того, що уряду вдалося подолати економічну кризу, знизити інфляцію, зменшити безробіття. Вирішили, що найкраще провести вибори саме зараз, хоча загалом ситуація для консерваторів не змінилася, і їхній вплив зменшується», — розповідає в коментарі Забороні кандидат історичних наук, британіст Єгор Брайлян.

Та досягнення уряду Сунака, прихильника політики Маргарет Тетчер, є досить крихкими, відповідно, надалі цілком реальним є ще більше падіння рейтингів. І чим швидше відбудуться вибори, тим більше можливостей у консерваторів отримати хоч якісь місця у парламенті.

До влади в Британії приходять лейбористи?

Згідно з різними опитуваннями, проведеними у травні, опозиційна Лейбористська партія лідирує. Причому дуже суттєво: відрив від торі складає близько 20%. І експерти не очікують ніяких несподіванок за місяць до виборів.

«Консерватори не змогли провести успішні реформи. І хоч лейбористи також зіткнуться з тими самими проблемами, на них немає клейма Brexit [Ріші Сунак підтримував вихід Британії з ЄС, але на посту прем’єра проводить багато кроків для зближення, проте не воззʼєднання], який спричинив негативні економічні наслідки», — говорить Брайлян.

У разі перемоги лейбористів на майбутніх виборах новим премʼєром Британії, імовірно, стане лідер партії Кір Стармер. Політолог-міжнародник Максим Несвітайлов вважає, що для нього не буде проблем підтягнути свою цільову аудиторію. 

«Стармер харизматичніший за Ріші Сунака. Він рішучий, популістичний. За типом політика він ближчий до консерватора Бориса Джонсона. Він дуже напористий та конкретний. Тому лейбористам буде легше мобілізувати саме ядерний електорат, бо у них більш така популістична, проактивна модель політичної та публічної комунікації», — говорить експерт.

За словами Несвітайлова, попри великий багаж внутрішньополітичних проблем, Британія не дійшла до критичної межі. І Лейбористська партія має шанс скористатися напрацюваннями попереднього уряду. На думку політолога, завдяки нинішньому хорошому рівню життя у британців зростає попит на ще краще життя. І його реалізація не встигає за попитом, тому і виникають такі кризи.

Підтримка України збережеться

У цьому питанні обидва експерти не передбачають якихось кардинальних змін. Максим Несвітайлов підкреслює, що Київ має підтримку обох партій у британському уряді. А під час дебатів лейбористи завжди рішуче виступали за політичну та військову підтримку українців.

«Тому теоретично можливі навіть певні покращення. На 100% казати про це не можу, але змін в гіршу сторону точно не передбачається», — певен експерт-міжнародник.

На думку Єгора Брайляна, головне — щоб українська влада змогла сформулювати та донести до британців важливість перемоги України над Росією саме для їхньої країни. В такому випадку не так важливо, хто буде при владі у Сполученому Королівстві — підтримка буде збережена.«Але вже варто говорити не лише про обсяги допомоги, а й про те, як цю підтримку ми використаємо для створення спільних оборонних проєктів. Тобто це вже має бути не одностороння допомога, а спільна робота. І це вже трохи інший рівень діалогу», — зазначає британіст.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій