'
Читаєте зараз
Чому британці не будуть воювати в Україні: що насправді закладено в історичній безпековій угоді з країною G7

Чому британці не будуть воювати в Україні: що насправді закладено в історичній безпековій угоді з країною G7

Iryna Oliinyk

Підписаний 12 січня 2024 року в Києві меморандум викликав багато непорозумінь як в Україні, так і у Великій Британії. Чутки доходили навіть до того, що королівська армія ледь не вчора виїхала для участі у війні. Що ж відбувається насправді?

Сполучене Королівство надасть Києву фінансову й військову підтримку, та водночас угода не є заміною членства України в НАТО. Разом з військовими та політичними експертами редакторка Заборони Ірина Олійник проаналізувала ключові пункти безпекової угоди і зʼясувала, що аналогічні документи можуть підписати й інші держави «Великої сімки».


Договір між Україною та Великою Британією на 10 років: що передбачає

12 січня президент Володимир Зеленський і премʼєр-міністр Сполученого Королівства Ріші Сунак підписали двосторонню угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Великою Британією.

Вона передбачає співпрацю у сфері морської та кібербезпеки, а також в оборонному й військовому секторах строком на 10 років або поки Україна не стане повноправною членкинею НАТО. Також Лондон запевнив Україну в продовженні фіндопомоги: на 2024 рік в угоді передбачено £2,5 мільярди.

Підписаний договір не дає гарантій безпеки, які передбачають введення британських військ на територію України для протистояння агресії РФ. Він є радше безпековими зобовʼязаннями Лондона й надалі підтримувати Україну як країну-союзницю, наголошує в розмові з Забороною голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

Володимир Фесенко. Фото: Wikimedia

«Термін “гарантії безпеки” передбачає, що за нас мають воювати війська інших країн. Але в умовах нашої війни з державою, яка має один з найбільших ядерних потенціалів у світі, ніхто з-поміж західних країн-партнерок України не буде вводити свої війська на нашу територію, хто б не був при владі в державах ЄС чи США, — наголошує експерт. — В угоді йдеться про зобовʼязання продовжувати надавати необхідну допомогу Києву. Це зброя, боєприпаси, артилерійські снаряди, ракети, макроекономічна допомога та сприяння в післявоєнному відновленні країни».

Безпекова угода між Великою Британією та Україною є наслідком спільної декларації країн G7, яку ухвалили на полях саміту НАТО у Вільнюсі влітку 2023 року. Загалом до неї долучилося ще 30 країн. Документ став компромісним рішенням, адже Україні відмовили в політичному запрошенні до членства в Альянс передусім через позицію США й Німеччини. 

Поки не стане членкинею НАТО 

Володимир Фесенко звертає увагу, що військова співпраця в рамках домовленостей між Києвом та Лондоном не є альтернативою членства України в НАТО. В угоді зазначено, що Велика Британія непохитно підтримуватиме українську державу, доки вона протистоїть військовій агресії РФ та проходить свій шлях у рамках євроатлантичної інтеграції для досягнення сумісності з НАТО.

«Безпекова співпраця між Україною та Великою Британією безперечно має стратегічне значення. Держави фактично розглядають одна одну як воєнні союзниці. Українська дипломатія багато років намагалася вийти на таку угоду зі США. Йдеться про особливе партнерство у сфері безпеки та оборони, яке, наприклад, Штати мають з Південною Кореєю або Ізраїлем. Американці нам традиційно відмовляли, — зауважує експерт. — Але 2023-го на саміті у Вільнюсі західні країни погодили у спільній заяві, що Україні треба допомагати в безпековій сфері, поки вона не стане членкинею НАТО. Була домовленість, що ці положення потрібно закріпити у двосторонніх угодах між Україною та країнами-партнерками. Це сприяння буде продовжено навіть після війни з РФ і до моменту вступу України в Альянс».

Військова співпраця між Лондоном та Києвом 

В угоді передбачене надання Україні всебічної допомоги для захисту та відновлення територіальної цілісності в її міжнародно визнаних кордонах у межах 1991 року і застосування формули миру, ініційованої президентом Володимиром Зеленським. А також чітко визначена сторона, яка є загрозою для України, — це Росія.

У Міноборони запевнили, що документ формалізує підтримку низки програм, яку Велика Британія продовжуватиме надавати в таких галузях:

  • медична підготовка:
  • військовий вишкіл;
  • питання оборонно-промислового комплексу, зокрема посилення української ППО;
  • кібербезпека;
  • обмін розвідданими.

«Ця угода наголошує на тому, що безпека близьких партнерів або союзників є взаємопов’язаним явищем, тому що ми відстоюємо однакові цінності. Серед особливостей, зокрема, інтенсивні консультації між сторонами — три-чотири на тиждень. Формат буде комбінований: як онлайн, так і візити делегацій до України. Ми постійно перебуватимемо на зв’язку та ухвалюватимемо рішення на місці», — заявив міністр оборони Рустем Умєров.

Також Сполучене Королівство бере зобовʼязання запобігати, активно стримувати й протидіяти будь-якій військовій ескалації та/або новій агресії з боку РФ шляхом розвитку сучасних Збройних сил України та їхньої адаптації до стандартів НАТО.

Чорне море та морські дрони

Особливу увагу країни зосередять на морській безпеці в Чорному морі та спільному виробництві боєприпасів і морських дронів. Ще до повномасштабного вторгнення було укладено та підписано міждержавну угоду про будівництво двох військово-морських баз для потреб українських ВМС. Також наприкінці 2023 року Велика Британія й Норвегія оголосили про створення коаліції з розвитку морських спроможностей України, гарантування безпеки цивільного судноплавства та роботи «зернового коридору».

Дмитро Снєгирьов. Фото: informator.press

«Великобританія знову взяла на себе роль локомотива, поки в США обговорюють можливість надання Україні статусу стратегічного партнера поза блоком НАТО, — зауважує експерт Дмитро Снєгирьов. — Ці фактори відіграватимуть ключову роль у протидії російській присутності в Чорному морі. Велика Британія буде створювати передумови не тільки для відновлення суверенітету України над окупованим півостровом Крим і забезпечення вільної економічної-морської зони, але й відповідного зниження можливостей флоту РФ у Чорноморському басейні».

Експерт нагадує, що британці першими передали крилаті ракети Storm Shadow, якими Україна знищила частину плавзасобів російського Чорноморського флоту. Саме тому РФ вивела кораблі з постійних місць базування в Севастополі.

Перемовини з G7

Безпекова угода між Києвом та Лондоном стимулюватиме інші держави активніше включатися в планування аналогічної безпекової та оборонної співпраці з Україною, наголошує голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Фесенко. В Офісі президента кажуть, що консультації тривають ще з п’ятьма країнами «Великої сімки», зокрема зі США, Францією, Німеччиною, Італією та Канадою, а також із Польщею, яка не входить до клубу G7.

«Для України особливо важлива співпраця з державами, які мають великий економічний і військовий потенціал, — це США, Німеччина та Франція. Безумовно, безпекові угоди зі США і, скажімо, з Польщею чи Канадою будуть відрізнятися, тому що в кожної країни різний військовий потенціал. Наприклад, Японія має конституційні обмеження щодо розвитку збройних сил, тому безпекова співпраця буде обмежена. Але можливі домовленості в питаннях макроекономічної допомоги, ядерної безпеки чи енергетичної безпеки», — підсумовує Володимир Фесенко.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій