'
Читаєте зараз
Безплатне житло для біженців з України у Чехії: кому доступне і де шукати

Безплатне житло для біженців з України у Чехії: кому доступне і де шукати

Ilona Kivva
Автор:
  • У Чехії безплатне житло від держави надається через Крайові центри допомоги Україні (KACPU). Вони працюють у кожному регіоні.
  • З липня-2023 соціальне житло можна отримати тільки на 150 днів. Обмеження по терміну не поширюються тільки на вразливі категорії людей.
  • Інвалідність можна підтверджувати українським посвідченням. 

Крім KACPU, безплатним житлом українців забезпечує низка благодійних організацій. Вони орієнтовані більшою мірою на вразливі категорії людей: вагітних, пенсіонерів, дітей, людей з інвалідністю тощо. Підтвердити цей статус поки можна тільки при подачі заявки на грошову допомогу. Є тільки дві категорії людей, для яких зробили виключення.

Заборона розповідає про нюанси отримання соціального помешкання у дружній державі.


KACPU, Naděje, IOM та інші: куди звертатися українцям

Для безплатного поселення українці, що прибувають у Чехію, повинні зареєструватися у Крайових центрах допомоги Україні (KACPU). Це державна структура, що займається виключно українськими тимчасовими переселенцями, кажуть в офісі українського омбудсмана.

Йдеться про соціальне житло, тобто розміщення у готелях, на базах відпочинку чи у спортзалах та школах. Воно надаватиметься безплатно тільки продовж 150 днів з моменту офіційного отримання статусу захисту. Право на державне гуманітарне житло втрачається автоматично. 

Виняток зробили лише для людей, що належать до вразливих категорій:

Читати більше новин в Telegram
  • до 18 років;
  • старше 65 років;
  • доглядають за дитиною віком до 6 років;
  • мають посвідчення особи з інвалідністю (виняток поширюється і на тих, хто за ними доглядає);
  • студенти чеських вишів до 26 років;
  • вагітні жінки.

Якщо в місцевого KACPU немає вільних місць або виникли інші проблеми, житло можуть надати благодійні організації, зазначили у Міністерстві внутрішніх справ Чехії:

Куди радять звертатися:

Вразлива особа: як підтвердити статус у Чехії

Людям, які належать до влазливих за віком, підтверджувати нічого не потрібно. Вони отримуватимуть статус автоматично, адже у заявках на житло/виплати треба вказувати дату народження. 

Вагітним жінкам потрібно отримати довідку про вагітність — těhotenský průkaz чи potvrzení od lékaře. Студенти мають запитати у закладі освіти довідку, яка підтверджує, що вони там навчаються. Є важливий нюанс — вразливими категоріями вважатимуться тільки ті, хто вчиться у чеському виші. Тобто дистанційне навчання в українському не рахується. 

Інвалідність має підтверджувати українське посвідчення. Якщо його недостатньо, можна звернутися за оцінкою в районне управління соцзахисту за місцем проживання (ČSSZ). Для цього знадобиться підтвердження від чеського лікаря. 

Документи потрібно надати при подачі онлайн-заявки на фінансову допомогу. Його буде затверджено разом з виплатою. Жодних інших способів для українців поки не розробили.

Раніше Заборона розповідала про нюанси пошуку житла в Польщі у 2023 році. Найбільш фінансово вигідним буде пошук помешкання через благодійну організацію, але взяти участь у програмі можуть не всі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій