«Злочинці», «мʼясники» і «міньйони»: Безугла критикує Сирського та його команду. У вас теж дежавю?

Svitlana Hudkova

2023 року народна депутатка від фракції «Слуга народу» Марʼяна Безугла на своїх сторінках у соцмережах виступала з активною критикою головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного. Негативні дописи зʼявилися на тлі чуток про протистояння Офісу президента з генералом, тож напади політикині повʼязували безпосередньо з керівником ОП Андрієм Єрмаком.

На початку лютого 2024 року Валерія Залужного відправили у відставку, а на його посаду призначили Олександра Сирського. Однак минуло лише три місяці і тепер уже новий головком та його оточення в Генштабі стають героями дописів Безуглої. Як сприймати ці нападки: як цілковиту самодіяльність чи соціологічне дослідження? У цьому разом з експертами розбиралася редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Претензії Безуглої до головкома ЗСУ

На початку травня, коли російські війська розгорнули активні бойові дії на Харківщині, народна депутатка від провладної фракції Марʼяна Безугла анонсувала поїздку на фронт. Після повернення з «інспекції» вона влаштувала новий етап розбору польотів — тепер уже з чинним головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським та його оточенням.

У першому пості народна депутатка назвала нового керівника фронту — командувача Обʼєднаних сил генерала Юрія Содоля — злочинцем, якому Сирський дозволив призначити «своїх» людей на посади не за навичками, а за належністю.

Серед них, зокрема, вже колишній командувач оперативно-тактичного угруповання військ «Харків» Юрій Галушкін, який, за її словами, «завалив оборону Харківщини». А ще — генерал-майор Андрій Соколов, який із жовтня 2021 року і станом на початок великого вторгнення був командувачем управління військ «Південь» та який «має кримінальне провадження за розмінування Чонгару».

Читати більше новин в Telegram

«Жоден генерал не покараний ні при Залужному, ні при Сирському. Вони “спливають” знову і знову. Нічого не змінилося. Генеральські фракції продовжують гробити наше майбутнє. І Сирський — частина процесу. Він не може вийти за рамки. Я бачу спроби, але…» — написала Безугла.

Вочевидь, реакції від командування Генштабу політикиня не отримала, тож вона продовжила:

«Баргілевич — начальник Генштабу. Бюрократія збільшилася вдвічі. Закриття ІТ-блоків. Лобіювання старої техніки. Знищення ТрО. Павлюк — командувач Сухопутних військ. Просто міньйон зі схильністю до нервових зривів на підлеглих. Практично жодної підготовки людей перед відправленням до команд. Зусилля створити якнайбільше нових бригад, щоб облаштувати штаби, більше штабів, а не вчити піхоту і віддавати на поповнення. Більше штабів! Імітація бурхливої діяльності — наше все».

Народна депутатка додала інформації і про головкома та командувача ОС ЗСУ: «Сирський приховує правду, ламає підрозділи. Ручне управління, російська жорстокість і звільнення всіх конкурентів і креативних в армії. Зміна комбригів і комбатів настільки швидка, що вони не встигають познайомитися з підрозділами, а вже винуваті. Знищення десантників прямо зараз, щоби перетворити їх на сухопутні війська. І ще багато іншого, а також діяльність усіх його міньйонів, бо авторитаризм рішень головнокомандувача зашкалює, і зараз усе в ЗСУ — це обличчя Сирського. Содоль — керівник фронту з лютого 2024-го. Кулуарний “мʼясник”, який приховає все, що треба любому начальнику».

Тож тепер народна обраниця бореться за те, щоб вищеперераховані генерали пішли та вже ніколи не ухвалювали ключові рішення. «2014 рік не привів до перебудови штабів ЗСУ, 2022 рік не привів до перебудови штабів ЗСУ, і якщо ще й 2024-й не приведе — нам кінець», — заявила вона.

Заміни Сирського

Мало не пів року тому Безугла з такими ж гучними заявами виступала проти Валерія Залужного: звинувачувала його в провальному літньому контрнаступі у 2023-му, відсутності плану на 2024 рік та навіть через бажання Генштабу мобілізувати 500 тисяч людей.

Ігор Рейтерович. Фото: Ігор Рейтерович / Facebook

Щоправда, є велика ймовірність, що тоді ці нападки схвалював Офіс президента — через побоювання високих рейтингів Залужного. Та невже тепер зібралися замінити Сирського? Політолог Ігор Рейтерович вважає, що це не зовсім так.

«Мені здається, що в цій історії є два інші сценарії. Перший полягає в тому, що через нападки Безуглої, яка явно афільована з деякими представниками ОП, там хочуть максимально перекласти на військових вину за провали влади на Харківщині. Ідеться про побудову фортифікацій, комунікації з місцевою владою, забезпечення військ, за що відповідає цивільний очільник Міноборони. І дуже показово, що в дописах Безуглої немає жодного слова про недопрацювання влади», — зауважує політолог.

Говорячи про другий сценарій, Рейтерович не відкидає, що після успіху з Залужним народна обраниця відчула свою значущість і тепер дозволяє собі критикувати всіх: кого захоче і як захоче.

«Інший можливий варіант — вона просто вийшла з-під контролю. Та оскільки керівництво фракції досі мовчить про її поведінку, можна припустити, що діє перший сценарій. Мовляв, нехай Безугла зараз атакує, а потім, коли щось піде не так із Сирським, причиною звільнення можна буде вказати всі її дописи у фейсбуці», — вважає експерт.

Та навіть якщо за політикинею стоїть керівництво з ОП, чинному головкому навряд чи зараз щось загрожує, каже Рейтерович. Він припускає, що на Банковій уже незадоволені Сирським, але немає можливостей для його заміни.

«Вони самі загнали себе в ситуацію, коли це буде доволі складно зробити. Принаймні найближчим часом. Адже лише нещодавно відбулися зміни, прийшов новий головнокомандувач — з планом, як того хотіла Марʼяна. А вийшло, що ситуація значно погіршилася? То навіщо було міняти? І немає інших кандидатур на цю посаду, тому що дивляться не лише на компетентність людини, а й на політичну лояльність. А з цим можуть бути проблеми, бо роздратованість військових зростає і ще одних змін без аргументів та пояснень вони можуть не пробачити. Я не кажу про заколот, ні, але це дуже вдарить по мотивації», — пояснює політолог.

Євген Мойсюк — кандидат у головкоми?

Євген Магда. Фото: Євген Магда / Facebook

Директор Інституту світової політики Євген Магда звертає увагу, що Марʼяна Безугла «зайшла на друге кадрове коло». Це може означати, що кандидат на посаду головнокомандувача ЗСУ все ж є.

«Минуло всього три місяці з моменту призначення Сирського на посаду головкома, й історія повторилася знову: Безугла його нещадно хейтить і розводить зраду. Саме з подачі одіозної нардепки в інформаційному полі зароджується чергова дискусія про нібито відставку Сирського і призначення замість нього генерал-лейтенанта Євгена Мойсюка», — заявляє політолог.

Євген Мойсюк з 2021 року був заступником головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. 13 лютого 2024 року призначений Володимиром Зеленським спеціальним уповноваженим з питань реалізації міжнародних гарантій безпеки та розвитку Сил оборони.

Експерт переконаний, що за активністю Безуглої стоїть завдання звільнити Сирського з посади. Звісно, навряд чи народна депутатка діє сама. На думку Магди, її використовують як «інформаційний таран».

«Сказати напевно, належить ця ініціатива Безуглій чи ні, я не можу. Але на тлі загального зменшення субʼєктності парламентаризму в нас гіпертрофовано зросла субʼєктність окремих парламентаріїв. А оскільки ми живемо в офісно-президентській республіці, нескладно здогадатися, хто за цим стоїть», — додає політолог.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій