Читаєте зараз
Бій за Лисичанськ став останнім: історія командира білоруського батальйону «Волат»

Бій за Лисичанськ став останнім: історія командира білоруського батальйону «Волат»

Ilona Kivva
Автор:
  • Білорус Іван Марчук вступив до французького Іноземного легіону, коли йому було 19 років.
  • Маючи серйозний військовий вишкіл, він поїхав боронити Україну від російської навали.
  • Він став обличчям білоруського полку у складі ЗСУ та рідним героєм для українців.

У бою за Лисичанськ 26 червня 2022 року загинув командир батальйону «Волат» полку імені Кастуся Калиновського. Йому було 28 років. Воїн з позивним «Брест» захищав Україну з 2015 року у зоні АТО-ООС, а після початку повномасштабного вторгнення РФ став у витоків полку, у лавах якого служать білоруси, що вирішили боронити Україну від окупантів.

Заборона із вдячністю за подвиг розповідає історію героя Івана Марчука. 


Іван Марчук: чим відомий «Брест»

У 19 років білорус Іван Марчук поїхав до Франції та вступив до Іноземного легіону, щоб стати професійним військовим. У 2015 році він став на захист України у зоні АТО-ООС. Хлопець був родом із Бресту, тож позивний собі вибрав на честь рідного міста.

В інтерв’ю для «Радіо Свобода», яке було записано за день до його загибелі, «Брест» сказав, що не сумнівався у рішенні воювати за Україну: «Як це не піти? Вже тоді було зрозуміло, в якому напрямку вона [російська агресія] йтиме, але були надії, що це не переросте на щось повномасштабне. Але АТО була благородною справою щодо захисту братів від протиправної агресії. Можливо, я сентиментальний, тому в моїй пам’яті зафіксувалися зворушливі моменти. Найбільше, коли я приїхав до зони АТО, я був здивований тим, як люди готові жертвувати собою, але не вимагають нічого натомість заради своєї країни, як допомагають одне одному».

Командир батальйону «Волат» полку імені Кастуся Калиновського Іван  «Брест» Марчук. Фото: Полк Каліноўскага/Facebook

З початку повномасштабного вторгнення Марчук долучився до створення батальйону імені Кастуся Калиновського, який згодом переріс у полк. До військового формування приймають білорусів, які їдуть захищати Україну. За словами побратимів, «Брест» став обличчям полку і сприяв вступу до нього сотень громадян Білорусі. Сам Марчук очолив один із батальйонів під назвою «Волат». 

Читати більше новин в Telegram

26 червня 2022 року батальйон брав участь у стримуванні танкового прориву окупантів у районі Лисичанська, під час якого командир Іван Марчук загинув. Йому було 28 років.

«Невелика група наших бійців вступила в нерівний бій з переважаючими силами противника. Через кілька годин зіткнення окупанти були відбиті, техніка була вражена з ручних протитанкових засобів. Лише у другій хвилі ворог кинув на наш невеликий загін значні сили, включно з танками. Наші бійці почали відступати, але навіть тоді хлопці не здалися і спрямували українську артилерію проти живої сили та техніки ворога. На жаль, в якийсь момент зв’язок з нашими воїнами перервався…» — розповіли побратими Марчука.

Побратими розповіли, що «Брест» завжди йшов у бій першим, хоча його часто вмовляли цього не робити. Так, на останнє завдання у нього була можливість не висуватися взагалі, бо треба було розв’язати військові питання полку, але чоловік вирішив йти у бій.

«Ми знали його як мужню, рішучу та самовіддану людину, готову на все заради кожного свого бійця. Брест мав винятковий авторитет серед солдатів полку. Крім того, він був вірним сином білоруської землі і вірив у майбутнє вільної Білорусі. Це дуже велика і болюча втрата для всіх нас», — розказали військові полку Калиновського.

Раніше Заборона розповідала історію загиблого українського захисника Олексія Чубашева. Він був автором першого в Україні військового реаліті, керівником «Армії FM» та Військового телебачення України. Боронив Україну «Рекрут» з 2014 року. Його життя обірвалося у бою за Сєвєродонецьк 10 червня 2022 року.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій