Бойовим медикам дозволили робити переливання крові: чому це так важливо
- Понад 60% смертей військових пов’язані з крововтратою: більшості випадків можна уникнути, якщо вчасно зробити переливання.
- Раніше процедуру могли робити лише спеціалісти з медичною освітою.
- Врешті бойовим медикам теж надали дозвіл, але за умови проходження додаткових курсів від МОЗ.
Гемотрансфузія (переливання донорської крові) є обов’язковою частиною протоколу, за яким навчають тактичної медицини. Для її проведення не треба спеціальних лікарняних умов — достатньо медичної машини, де є холодильник та мобільне обладнання.
Заборона розповідає про розширення процедури.
Постанова №681: обмеження на гемотрансфузію
Бойові медики офіційно матимуть право переливати кров пораненим до прибуття в лікарню. Але є умова: кожен із них мусить пройти спеціальні курси від Міністерства охорони здоров’я України, розповіла заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
«Власне, вся дискусія точилась саме довкола підготовки. Командування медичних сил і Міноборони вважають, що для здійснення переливання крові бойовий медик повинен мати відповідну спеціалізацію. Зараз у цьому питанні знайдене спільне з МОЗ рішення: для всіх, хто не має профільної освіти, організують курси», — зазначила вона.
Поки все ще діє фактична заборона на проведення гемотрансфузії (переливання крові) бойовими медиками. 30 червня 2023 року уряд ухвалив постанову №681, яка спрощує постачання донорської крові на фронт. Але виявилось, що п. 30 не дозволяє медикам без вищої освіти робити переливання. Тож, поки що можуть це робити:
Читати більше новин в Telegram- медпрацівники, які через свою кваліфікацію володіють її методами;
- медпрацівники або військовослужбовці з медичною освітою, які навчилися переливати кров за програмою, визначеною Центром трансплант-координації.
Переливання крові: як відбувається на полі бою
Гемотрансфузію в бойових умовах дозволено проводити в медичних машинах або стабілізаційних пунктах. Там має бути холодильник, де зберігатиметься законсервована кров, та відповідне мобільне обладнання. Процедура вже є частиною підготовки бойових медиків: навчання з такмеду відбуваються за натівськими протоколами ТССС (Tactical Сombat Сasualty Сare), де це обов’язковий пункт.
За даними МОЗ, понад 60% смертей військових пов’язані з крововтратою. Вчасне переливання крові або її компонентів може суттєво зменшити показник: це дозволить виграти час на доставлення пораненого до найближчого госпіталю. Коли вже почався стан геморагічного шоку (від втрати крові), просто зупинити кровотечу недостатньо: без переливання пацієнт помре. Врятувати життя в разі масивної крововтрати може тільки кров, а будь-які інші рідини, як-от фізрозчин, лише завдадуть непоправної шкоди.
«Гемотрансфузія — це не ампутація, не щось надзвичайне, що може робити виключно хірург. Її можна навчитися робити всім. В складних випадках переливання слід починати одразу після зупинки кровотечі: саме тому так важливо надати дозвіл на проведення таких процедур бойовими медиками», — наголосила президентка ГО «Всеукраїнська асоціація донорів України» Ірина Славінська.
На фронт на у шпиталі кров потрібна постійно. Допомогти просто:
- актуальні телефони центрів крові тут.
- як організувати день донора і запросити виїзну бригаду в офіс: інструкція.
- щоб вам повідомляли, коли саме буде потрібна кров вашої групи, запишіться в онлайн-реєстр донорів.
Раніше Заборона розповідала про новий тест крові, який допомагає виявити ракові захворювання ще на етапі їхнього зародження.
Читати більше новин в Telegram