'
Читаєте зараз
Болгарія надаватиме ЗСУ важку зброю: що вже запросила Україна

Болгарія надаватиме ЗСУ важку зброю: що вже запросила Україна

Ilona Kivva
Автор:
  • Уряд країни-союзниці до 3 грудня 2022 року має представити проєкт щодо того, яку саме техніку може відправити.
  • Україна надіслала запит на отримання 30 видів зброї.
  • До важкого озброєння віднесено бронетехніка: танки, БТР та БМП, а також різні артустановки та бойова авіація.

Болгарія приєднається до країн-союзниць, які постачають Збройним силам України важке озброєння. У арсеналі держави в основному радянська техніка, з якою добре знайомі українські воїни, тому будь-яка допомога буде вкрай корисною. Однак є кілька систем, які необхідні у першу чергу.

Заборона розповідає про рішення парламенту Болгарії та про зброю, яка є у країни.


Яке болгарське озброєння необхідне Україні

Національна асамблея Болгарії 3 листопада 2022 року ухвалила рішення дозволити поставки важкого озброєння для України, наприклад, танків, артустановок, реактивних систем залпового вогню. Рішення зобов’язало уряд країни впродовж 30 днів, тобто до 3 грудня, представити проєкт щодо того, яку саме техніку Болгарія може надати, пише news.bg.

Незабаром після оголошення рішення українське Міноборони відправило офіційний запит із переліком необхідної зброї. Конкретики щодо видів техніки, що є у списку, не розголошують, але до нього увійшли 30 позицій, розповів посол України в Болгарії Віталій Москаленко.

«Раніше ми давали запит на літаки Су-25 і МіГ-29, але усе озброєння, яке є у Болгарії з часів СРСР, є конче необхідним нам. Ми хочемо отримати різні типи зброї, у тому числі засоби протиповітряної оборони, які зараз є найбільш необхідними. Через бомбардування та обстріли ракетами і безпілотниками ППО С-300 є вкрай необхідною зброєю, а також зенітно-ракетні комплекси. Актуальним залишається питання самохідних артилерійських установок, снарядів, мінометів тощо», — каже Москаленко.

Читати більше новин в Telegram

У країни союзниці, станом на 2021 рік, на озброєні перебувало:

  • 90 танків Т-72;
  • 48 самохідних артустановок 2С1 «Гвоздика»;
  • 160 бойових машин піхоти — 90 БМП-1 та 70 БМП-23 на базі САУ 2С1 «Гвоздика»; 
  • близько 100 плавучих бронетранспортерів (МТ-ЛБ); 
  • 12 винищувачів МіГ-29 + кілька у модифікації МіГ-29УБ;
  • від трьох до восьми штурмовиків Су-25;
  • до 400 зенітних артустановок, серед яких ЗУ-23-2 та ЗСУ-23-4;
  • комплекси ППО: системи С-300, С-200, ЗРК «Оса» та «Куб».

Т-72 — основний бойовий танк СРСР. Техніка захищена композитною бронею, яка може протистояти боєприпасам калібру 105 мм на дальності понад 500 метрів. Бічна броня забезпечує захист від БМП і вертолітних гармат. Танк укомплектований 125-мм гладкоствольною гарматою. Максимальна скорострільність — до восьми пострілів за хвилину. 

2С1 «Гвоздика» — радянська 122 мм самохідна артилерійська установка, призначена для знищення й придушення живої сили і вогневих засобів піхоти, руйнування укріплень польового типу, боротьби з артилерією, мінометами і бронетехнікою ворога. Максимальна дальність стрільби — 15 кілометрів. Максимальна скорострільність складає 4-5 пострілів/хвилину.

МіГ-29 — радянський фронтовий винищувач четвертого покоління. Особливо ефективний у ближньому повітряному бою. У базових МіГ-29 є додатковий приціл на шоломі пілота, що дозволяє наводити ракети на об’єкти, що знаходять поза межами основного. Також винищувач здатен вражати наземні цілі за допомогою некерованих бомб. МіГ-29УБ є навчально-бойовою модифікацією літака.

Стан літаків, що є на озброєння Болгарії, як пише Defense Express,  не найкращий, тому прослужать вони максимум до кінця 2023 року і тільки у разі, якщо Польща допоможе країні з ремонтом двигунів. 

Су-25 або «Грач» — броньований дозвуковий штурмовик. Головне призначення — авіапідтримка у зоні бойових дій, а також знищення ворожої техніки та об’єктів. Також здатен збивати гелікоптери та літаки.

ЗУ-23-2 — легка причіпна установка, розроблена для ураження повітряних цілей на висотах до 2.5 км та легкоброньованих цілей на тій же відстані.

ЗСУ-23-4 або «Шилка» — зенітна самохідна установка радянського виробництва, що призначена для протиповітряного прикриття наземних військ, знищення повітряних цілей на відстані до 2.500 км та на висоті до 1.5 кілометра. Також може протидіяти ворожій бронетехніці.

С-300 — зенітно-ракетний комплекс середнього радіуса дії, призначена для боротьби з бойовими літаками, а також крилатими, оперативно-тактичними та балістичними ракетами на висотах від 25 м до 27 кілометрів. Одночасно здатен вражати до 12 цілей. 

С-200 — далекобійний ЗРК, який може знищувати цілі на дальності до 240 км. Це надскладний за кількістю машин комплекс, тому він використовується стаціонарно та потребує готових стартових позицій.

«Оса» — система протиповітряної оборони. Вона має меншу дальність дії, ніж С-300, але дуже мобільна і її легко приховати. Має дальність дії від 1.5 до 14 км і може досягати цілей на висоті до 5 кілометрів. Призначена для пересування з наземними військами та забезпечення прикриття від літаків і вертольотів.

Раніше Заборона розповідала про характеристики зброї, яку Франція може передати Україні. У країни-союзниці є два вкрай потужні комплекси, які здатні знищувати бойові дрони, а також крилаті та навіть балістичні ракети.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій