- Журі Букера оголосило лауреата премії 2024 року –– ним став ірландець Пол Лінч із романом «Пророча пісня».
- Роман про спроби жінки врятувати свою сім’ю в Ірландії, що скочується в тоталітаризм.
- На нагороду найкращому роману, виданому англійською у Великобританії претендувало 13 творів.
Книга Пола Лінча розповідає про Ірландію на межі переходу до диктатури через призму історії однієї родини. Це вже п’ятий роман автора, але він суттєво відрізняється від усього, що він писав раніше.
Заборона розповідає про письменника і його твір, а також про книги, які увійшли у шорт-лист.
Нагорода Букера: лауреат 2023 року
Лауреатом Букерівської премії у 2023 році став ірландський письменник Пол Лінч із романом «Пророча пісня». Нагороду автору вручив торішній переможець Шехан Карунатілака. Разом із визнанням письменник отримав 50 000 фунтів стерлінгів.
«Пророча пісня» розповідає історії родини та країни на межі катастрофи. Ірландія котиться в диктатуру, коли в дім головної героїні приходить таємна поліція, щоб поговорити з її чоловіком. Айліш Стейк намагається врятувати своїх чотирьох дітей, стикаючись з обставинами, які від неї не залежать.
«Зі стуку у двері ‘Пророча пісня’ змушує нас полишити наше самовдоволення, коли ми спостерігаємо за жахливою долею жінки, яка намагається захистити свою сім’ю в країні, що котиться в тоталітаризм. Із самого початку ми відчуваємо себе неспокійно, занурені у клаустрофобію потужного світу Лінча. Він здригається з нічого, зображуючи реальність державного насильства та пропонуючи нелегкі втіхи. Речення розтягнуте до межі –– автор демонструє приголомшливі мовні подвиги. У нього серце поета, він використовує повторення та повторювані мотиви, щоб дістатися нутрощів читача», –– схарактеризувала твір голова журі Есі Едуґян.
Читати більше новин в TelegramЦе вже п’ятий роман 46-річного Пола Лінча, після «За морем» (Beyond the Sea), «Грейс» (Grace), «Чорний сніг» (The Black Snow) та «Червоне небо зранку» (Red Sky in Morning).
Новий твір відрізняється від того, що письменник робив раніше. Попередні роботи автора переважно історичні романи про Західну Ірландію, пише The Washington Post.
Це не перша літературна нагорода письменника, який за своє життя встиг побути ще й кінокритиком для Sunday Tribune і Sunday Times. Роман «Грейс» став найкращим ірландським романом у 2018 році за версією Kerry Group. «Чорний сніг» отримав премію книготворців Франції Prix Libr’à Nous за найкращий іноземний роман.
Найцікавіші книги Booker Prize за версією журі
Разом із переможцем журі оголосило свій шорт-лист. Туди потрапили шість книжок (враховуючи лауреата) із 13 номінованих:
- Укус бджоли (The Bee Sting), Пол Мюррей — прибутковий автомобільний бізнес Дікі провалюється, він проводить дні в лісі, будуючи захищений від апокаліпсиса бункер;
- Західний провулок (Western Lane), Четна Мару — 11-річна Гопі грає в сквош. Коли її мати помирає, батько залучає її до жорстких тренувань, і гра стає її світом;
- Цей інший рай (This Other Eden), Пол Гардінг — розповідає історію Еппл-Айленду: анклаву біля узбережжя Сполучених Штатів, куди потерпілі, втікаючи від суспільства та його суду, висадилися та побудували дім;
- Якщо я переживу тебе (If I Survive You), Джонатан Ескоффері — у 1979 році, коли політичне насильство поглинає Кінгстон, двоє людей тікають до Маямі. Незабаром вони дізнаються, що прийом в Америці буде далеко не теплим;
- Вивчення послуху (Study for Obedience), Сара Бернштейн — Жінка переїжджає у віддалену північну країну, щоб бути домробітницею у свого брата, якого покинула дружина. Після її прибуття відбувається низка нещасливих подій;
- Пророча пісня (Prophet Song), Пол Лінч.
Журі оголосило номінантів на приз ще на початку серпня. Серед 13 номінованих книг, чотири були дебютними романами. Найкоротшим у списку був «Західний провулок» Четни Мару зі 176 сторінками, а найдовшим – «Укус бджоли» Пола Мюррея з 656 сторінками.
Букерівські премії: які є
The Booker Prize – одна з найпрестижніших літературних премій у світі, яку вручають із 1969 року. Класична премія раніше присуджувалася виключно британським та ірландським письменникам, але з 2014 року це право розширили на всі романи англійською мовою, опубліковані у Великій Британії. Першим її спонсором була група компаній «Букер», звідси і назва.
Також є міжнародна премія — International Booker Prize. Вона заснована у 2005 році. Спочатку її давали раз на два роки, але у 2016 зробили щорічною. Вона вручається неангломовним авторам та перекладачам, які перевели твір на англійську. Нагорода ділиться навпіл — по 25 000 фунтів стерлінгів кожному.
Переможницею Міжнародної Букерівської премії у 2023 стала книга «Притулок часу» (Time Shelter) Георгія Господінова в перекладі Анджели Родель.
Є іще одна нагорода — Букер Букерів, але її вручали тільки один раз, у 2008 році, щоб відзначити 40-річчя премії. Вибрали книгу Салмана Рушді «Опівнічні діти» (Midnight’s Children).
Раніше Заборона розповідала про причини критики Букерівської премії: людей не влаштовує расизм, фемінізм, та (гомо)сексуальність.
Читати більше новин в Telegram