'
Читаєте зараз
Бойко та інші з «сім’ї Януковича» вивели закордон 700 мільйонів: Розслідування США

Бойко та інші з «сім’ї Януковича» вивели закордон 700 мільйонів: Розслідування США

Сергій Сурепін

Фінансова розвідка США виявила $700 млн, які «сім’я Януковича» вивела закордон у 2008-2014 роки, повідомляє BuzzFeed. Документи, які отримали журналісти, вказують, що українські правоохоронці вибірково користувалися знахідками американських колег.

  • «Сім’я Януковича» — оточення колишнього президента України Віктора Януковича, яке було замішано у корупційних схемах.

Що сталося?

Незадовго після революції 2014 року уряди США та Великобританії публічно оголосили про допомогу Україні у поверненні активів Віктора Януковича, колишнього президента країни. ФБР надіслало до Києва команду розслідувачів досліджувати «чорну бухгалтерію» та інші докази фінансових злочинів уряду Януковича.

Спецагенти надіслали запити до американських банків, аби отримати більше інформації про підозрілі транзакції компаній, афілійованих із оточенням Януковича та представниками його уряду.

Що відомо?

Читати більше новин в Telegram

Протягом останніх 6 місяців правління Януковича компанія МАКО (підконтрольна Олександру Януковичу, його сину) провела сумнівні транзакції на $74 млн через дочірні компанії, розташовані в Україні, Нідерландах та Швейцарії. Кожні 3 дні проводилися щонайменше 50 банківських транзакцій, призначення — «передоплата за вугілля». Американські чиновники вважають операції підозрілими, оскільки проходили вони через офшорні країни.

Міністерство фінансів США визначило щонайменше два десятки урядовців Януковича, які надсилали або отримували підозрілі трансферти. Серед них — український законодавець Юрій Бойко, колишній міністр палива та енергетики, підписант бюджету «вишок Бойк». Хоча влада США назвала його «предметом розслідування державної корупції», Бойко ніколи не був засуджений за злочин в Україні.

Також правоохоронці США повідомили про підозрілу активність Prosperity Developments, підконтрольну 32-річному олігарху Сергію Курченку, який є близьким другом Олександра Януковича. Prosperity Developments SA (зареєстрована в Панамі) відправила або отримала $550 млн підозрілих банківських переказів протягом одного року.

Навіть після того, як Янукович втік у лютому 2014 року, «сім’я» зберігала контроль над активами в Україні. Компанія Activ Solar (котролює зять Сергія Клюєва, колишній політик Партії регіонів) провела 71 підозрілу операцію за один місяць на загальну суму $11 млн.

Колишній міністр екології Микола Злочевський (теж член «сім’ї») став фігурантом розслідування через переказ $24 млн з рахунків на Кіпрі у ПриватБанк в Латвії. В електронних листах, отриманих BuzzFeed, працівники правоохоронних органів США повідомили Державну службу фінансового моніторингу про підозрілу транзакцію на початку листопада 2014 року. Через 2 роки латвійські ЗМІ повідомили, що Україна не допомогла у розслідуванні щодо відмивання грошей, тому заморожені €50 млн, що колись належали українським платникам податків, залишилися у державній скарбниці Латвії.

За інформацією BuzzFeed, ніхто з «сім’ї Януковича» в Україні так і не був засуджений.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій