'
Читаєте зараз
Британія готується до можливого нападу РФ: застосували стратегію 1939 року

Британія готується до можливого нападу РФ: застосували стратегію 1939 року

Ilona Kivva
Автор:
  • Головні повітряні сили Сполученого Королівства базуються на двох найбільших авіабазах країни.
  • Така концентрація посилює здатність швидко реагувати на можливі загрози з повітря, але водночас і підвищує ризик втратити одразу велику частину авіафлоту у разі удару.
  • Щоб мінімізувати цей ризик, бойові літаки Королівських ВПС розосередять по всій країні.

На тлі війни в Україні та зростаючої загрози для країн-членів НАТО з боку Російської Федерації Велика Британія перекине свої винищувачі на регіональні авіабази. Таку стратегію країна застосовувала у часи Другої світової війни, але тепер її удосконалили. 

Заборона розповідає про план оборони повітряного простору Сполученого Королівства.

Оборонна стратегія Agile Combat Employment: у чому суть

Концепція Agile Combat Employment (ACE) передбачає розосередження бойової авіації по різних частинах країни, щоб таким чином мінімізувати її втрати у разі можливих ворожих ударів по базах. Вперше Велика Британія застосувала її у 1939 році, коли оголосила війну Німеччині.

У 2021 році Сполучене Королівство почало доопрацьовувати стратегію, передусім для збереження військових літаків у потенційно гарячих точках по всьому світу, наприклад, в Індо-Тихоокеанському регіоні та на Близькому Сході. Її навіть адаптували, щоб використовувати на східних кордонах НАТО в Європі. 

«Високопоставлені джерела підтвердили, що через повномасштабне вторгнення Росії в Україну та занепокоєння, що наступною може стати війна за участі НАТО, розгортання програми ACE прискорили та поширили на всю Велику Британію», — кажуть у виданні Express.

Читати більше новин в Telegram

Повітряна оборона Сполученого Королівства наразі розділена на два сектори:

  • за захист північної частини країни відповідають багатоцільові винищувачі Eurofighter Typhoons, що базуються на військовому аеродромі Лоссімут на півночі Шотландії;
  • південні регіони знаходяться у зоні літаків F-35, що розміщені на базі Конінгсбі у Лінкольнширі.

Мета оновленої стратегії полягає у тому, щоб якомога більша так званих сил швидкого реагування Королівських ВПС, а це в основному винищувачі, вціліли у разі прямих атак на авіабази. Так, вже у вересні-2022 року Typhoon і F-35 будуть розкидані невеликими групами на околицях певної кількості регіональних аеропортів, які мають злітно-посадкові смуги, здатні їх прийняти.

Крім того, регіональні аеропорти забезпечать достатньою кількістю палива та запасів, щоб дозволити винищувачам приземлятися після операції на дозаправку і швидко повертатися у небо.

«Реальність така, що високоточна зброя може успішно націлюватися та знищувати навіть захищені авіаукриття. Ми бачили це в першій війні в Перській затоці. Настільки ефективно, що вони видаються мішенями. Розгортання швидкісних реактивних літаків та інших типів літаків у регіональних аеропортах має сенс, оскільки це ускладнює проблему націлювання на ці літаки», — пояснив колишній коммодор британської авіації Ендрю Ламберт.

Раніше Заборона розповідала про план НАТО з оборони Європи на тлі зростаючої загрози з боку РФ. У рамках стратегії Сполучені Штати перекинули у Польщу шість потужних винищувачів F-22 Raptor, щоб захистити східні кордони Альянсу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій