Читаєте зараз
Британія озброїться лазерними і радіохвильовими ППО: чим відрізняється зброя майбутнього 

Британія озброїться лазерними і радіохвильовими ППО: чим відрізняється зброя майбутнього 

Ilona Kivva
Автор:
  • RFDEW — це радіохвильовий комплекс, який виводить з ладу внутрішню електроніку дронів і ракет. Початок розгортання у британському війську запланований вже на 2026 рік.
  • Паралельно Міноборони Сполученого Королівства веде розробку лазерних комплексів DragonFire. Їх планують навіть відправити для тестування в Україну.
  • Системи цілком можливо розглядати як конкурентів, але кожна з них має свої особливості.

Ключовою перевагою обох систем є вартість пострілів, що значно нижча, ніж для традиційних ракетних комплексів. При цьому радіохвильові ППО діють за один постріл можуть вивести з ладу всі дрони, які потрапили у сектор ураження. А от лазерна зброя знищує цілі по одній. Водночас функціональність DragonFire більша.

Заборона розповідає про надсучасну зброю, над якою працюють у Великій Британії. 

Radio Frequency Directed Energy Weapon: що за зброя

Radio Frequency Directed Energy Weapon, або RFDEW — це британський радіохвильовий комплекс, призначений для протидії безпілотникам. Він перебуває у розробці.

Для знищення БпЛА комплекс випромінює радіохвилі. Завдяки цьому, як заявлено, він здатен ліквідувати одразу кілька дронів. Фактично, хвилі виводять з ладу внутрішню електроніку безпілотників. 

Система може виявляти, відстежувати та вражати цілі на суші, у повітрі та на морі на відстані до 1 км. Водночас тривають роботи над збільшенням радіуса дії.

Читати більше новин в Telegram

Випробування зброї розпочалися ще у 2021 році і станом на вересень 2024 року перебувають на завершальній фазі (успішно). Завдяки такому прогресу початок розгортання систем у британському війську запланований вже на 2026 рік, пише Shephard.

Однією з ключових переваг називають вартість пострілу — 10 пенсів ($0.13), що є значно економнішою альтернативою традиційним ракетним системам протиповітряної оборони. Ще один плюс — високий рівень автоматизації, тож системою може керувати одна людина. 

DragonFire: у чому відмінність від RFDEW

Крім радіохвильових комплексів, Велика Британія паралельно працює над розробкою лазерних антидронових систем DragonFire. Роботи почалися у 2017 році, а вже у січні 2024 року Міністерство оборони Сполученого Королівства провело успішне випробування. Вперше з неї вразили повітряні цілі (успішно).

Це лазер, який використовує інтенсивний світловий промінь. Дальність дії засекречена, проте відомо, що це зброя прямої видимості, яка може вразити будь-яку ціль, яку бачить. Вона нібито може влучити в монету на відстані в 1 кілометр.

В основі роботи лежить система LDEW (Лазерно-спрямована енергетична зброя). Її головне завдання — безпечне керування та фокусування лазерного променя високої потужності з надзвичайною точністю на великій відстані.

Система, як і RFDEW, має на меті зменшити вартість знищення таких цілей, як безпілотники. Використання DragonFire протягом 10 с коштує стільки ж, скільки й використання електронного обігрівача протягом години. В середньому один постріл системи коштує 10 фунтів (майже $13). Розгортання у британських військах лазерного комплексу, за планом, має відбутися у 2027 році.

Цікаво! Велика Британія працює над тим, щоб надіслати прототипи DragonFire в Україну, навіть якщо вони не будуть вдосконалені на 100%. Це дозволить провести його випробування в реальних бойових умовах. 

«Мікрохвильовки [RFDEW] є ще одним засобом некінетичної протидії ворожим БпЛА, на рівні із лазерними комплексами, таким як DragonFire. RFDEW випередить DragonFire у швидкості постачання до війська на один рік, хоча обидві розробки йдуть під егідою наукових підрозділів та лабораторій Міноборони Великої Британії. Системи цілком можливо розглядати як конкурентів, при цьому направлена електромагнітна зброя має певні переваги над лазерною при аналогічній копійчаній вартості пострілу», — пояснили у Defense Express.

Одна з ключових відмінностей — радіохвильові комплекси діють у секторі та за один постріл можуть вивести з ладу всі дрони, які потрапили у сектор ураження. А от лазерна зброя знищує цілі по одній. Крім цього, лазер залежний від погодних умов та видимості.

Водночас функціональність лазерних систем більша. Так, ними можливо уражати не лише дрони чи крилаті ракети, але й балістичні ракети, артилерійські снаряди, реактивні некеровані снаряди тощо.

Раніше Заборона розповідала про простий і недорогий метод захисту танків від атак з повітря, який вигадали збройні експерти. У  США такий спосіб використовують навіть на гвинтівках.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій