Британія може передати ЗСУ потужний ППО-лазер Dragonfire: чому така зброя досі рідкість

Ilona Kivva
Автор:
  • Міністерство оборони Сполученого Королівства успішно випробувало новітню лазерну зброю ще у січні-2024, але система досі у розробці.
  • В основі роботи лежить система LDEW (лазерно-спрямована енергетична зброя). Її головне завдання — безпечне керування та фокусування променя високої потужності з надзвичайною точністю на великій відстані.
  • Країна має намір розгорнути Dragonfire на військових кораблях до 2027 року. При цьому ЗСУ можуть отримати зразки ще раніше.

Використання лазерної зброї, серед іншого, велика рідкість через її габарити. Ще одна проблема — обслуговування: якщо енергетичні установки вийдуть з ладу, ремонт у теорії буде складним та тривалим процесом. Навіть попри це DragonFire може значно посилити протиповітряну оборону України. Заразом це можливість для Британії перевірити у реальних бойових умовах ефективність техніки і, можливо, навіть спростувати частину тверджень про недоліки подібного озброєння.

Заборона розповідає про новітню систему ППО DragonFire.

Лазерне ППО для України: ідея британського уряду

Сполучене Королівство має намір розгорнути лазерну зброю Dragonfire на кораблях Королівського флоту до 2027 року. При цьому ЗСУ можуть отримати зразки ще раніше, пише The Telegraph.

Взяття техніки на озброєння прискорили на тлі воєн в Україні та Газі. Вчені британської оборонної лабораторії Портон-Даун (DSTL) останні місяці працювали з галузевими експертами, щоб перетворити її з лабораторного експерименту на майже готову до бою. 

«Я хочу прискорити процес, який зазвичай є тривалим, до 10 років, до набагато коротших часових рамок і розгорнути цю зброю потенційно на кораблях і на суші. Велика Британія також працює над тим, щоб перед цим надіслати прототипи в Україну, навіть якщо вони не будуть вдосконалені на 100%. Я абсолютно впевнений, що ми досягли особливого рівня, який навряд чи повторюватимуть інші країни, оскільки це надсучасні технології», — заявив міністр оборони Сполученого Королівства Грант Шаппс.

Читати більше новин в Telegram

Відправка DragonFire в Україну дозволить провести його випробування в реальних бойових умовах. Це прискорить доведення комплексу до боєздатного стану та наблизить початок серійного виробництва, вважають у Defense Express.

«Мова йде про систему, яка використовує 55 кВт лазерний промінь, що фокусується з 37 окремих каналів потужністю 1.5 кВт кожний. Таку потужність вже можливо вважати стандартною для таких систем, бо вона дозволяє пропалювати не лише пластик, а й метал, чим виводить з ладу дрони, ракети та, потенційно, артилерійські боєприпаси… Відправка прототипів DragonFire до України має не лише посилити наше ППО, а й розвіяти будь-які сумніви щодо ефективності бойових лазерів, пришвидшити розробку та отримати замовлення на цей комплекс», — пояснили експерти з озброєння.

DragonFire: коротко про техніку

Велика Британія працює над зброєю з 2017 року. У січні 2024 року Міністерство оборони Сполученого Королівства провело успішне випробування системи ППО DragonFire. Вперше з неї вразили повітряні цілі (успішно).

Це лазер, який використовує інтенсивний світловий промінь, щоб вражати ціль. За розробку новітньої зброї відповідає Лабораторія оборонної науки та технологій DSTL.

Система є результатом спільних інвестицій Міністерства оборони та промисловості у розмірі 100 млн фунтів стерлінгів ($127 млн). Її дальність дії засекречена, проте відомо, що це зброя прямої видимості, яка може вразити будь-яку ціль, яку бачить. Вона нібито може влучити в монету на відстані в 1 кілометр.

«Цей тип передової зброї має потенціал революціонізувати бойовий простір, зменшивши залежність від дорогих боєприпасів, а також знизивши ризик супутніх збитків. Інвестиції з галузевими партнерами в такі передові технології, як DragonFire, мають вирішальне значення у світі, де ведеться велика конкуренція, вони допомагають нам підтримувати перевагу в битвах і захищати націю», — заявив міністр оборони Великої Британії Грант Шапп.

В основі роботи лежить система LDEW (Лазерно-спрямована енергетична зброя). Її головне завдання — безпечне керування та фокусування лазерного променя високої потужності з надзвичайною точністю на великій відстані.

Система має на меті зменшити вартість знищення таких цілей, як безпілотники. Зараз для цього використовуються дорогі ракети ППО. Використання системи DragonFire протягом 10 секунд коштує стільки ж, скільки й використання електронного обігрівача протягом години. В середньому один постріл системи коштує 10 фунтів (майже $13).

Лазерна зброя: які недоліки

Чи не найбільшого прогресу в розвитку лазерних систем озброєння досягнули в США. Так, есмінець класу Arleigh Burke USS Preble з 2022 року вже оснащений 60-кіловатною установкою HELIOS, яка здатна знищувати та пошкоджувати малі човни та малі дрони, а також засліплювати оптичні датчики на ворожих літаках і кораблях. Однак під час протидії єменським хуситам в Червоному морі, лазерна зброя не використовується, пише Asia Times.

Основна проблема в тому, що подібні системи складні. Їх важко забезпечити належним обслуговуванням та ремонтом. Над рішенням думають в управлінні швидкісних можливостей і критичних технологій армії США, яке має на меті створити блоки, які можна бути міняти в польових умовах.

Серед інших недоліків та складнощів в експлуатації лазерних систем:

  • потребують багато простору для встановлення. Випромінювач потребує енергетичної установки. Чим потужніший лазер, тим більша вона має бути.
  • використання енергії, наприклад, на кораблях може бути сильно обмежено, оскільки радіолокаційні системи також потребують живлення.

«Чого ми ще не знаємо про системи спрямованої енергії, так це як боротися з лазерами на полі бою, як інтегрувати кінетичні і некінетичні ефекти, такі як спрямована енергія і наші традиційні ракети ППО, в бойовий простір», — пояснює директор управління швидкісних можливостей і критичних технологій армії США.

Раніше Заборона розповідала про техніку, яку просить Україна у західних партнерів. ППО THAAD може збивати балістичні ракети на відстані до 200 км.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій