'
Читаєте зараз
Британія передала Україні смертоносну зброю. Чим особливі ПЗРК Starstreak

Британія передала Україні смертоносну зброю. Чим особливі ПЗРК Starstreak

Markiian Oliiarnyk
ПЗРК Starstreak
  • В Україну прибули британські переносні зенітно-ракетні комплекси Starstreak.
  • Ракети Starstreak вважаються найшвидшими ракетами класу «земля-повітря» і призначені для ліквідації ворожих винищувачів та гелікоптерів.
  • Ключові особливості Starstreak — лазерна система наведення та боєголовка з трьома вольфрамовими дротиками, що відділяються при ударі.

Сполучене королівство Великобританії озброїло українських захисників сучасними протиповітряними переносними зенітно-ракетними комплексами (ПЗРК) Starstreak для відбиття авіаційних нападів російських окупантів. Головна відмінність цих комплексів від тих же «Стінгерів» — замість традиційної осколково-фугасної бойової частини використовується три окремі суббоєприпаси з вольфраму, що наводяться на ціль за лазером.

Заборона розповідає про особливості британських ПЗРК Starstreak, які поступили на озброєння Збройних сил України.


Україна отримала ПЗРК Starstreak

26 березня 2022 року міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив, що Україна отримала першу партію зенітно-ракетних комплексів Starstreak і вони вже готові до розгортання на бойових позиціях.

За його словами, перші українські оператори вже пройшли підготовку з британськими інструкторами в Польщі. З оперативних причин кількість ракет та пускових установок, що прибули в Україну, не розголошується.

Starstreak — це британський переносний зенітно-ракетний комплекс, призначений для ураження вертольотів і літаків противника, що низько летять. Разом з американськими Stinger, радянськими «Стрілами» та іншими переносними наземними комплексами Starstreak будуть кошмарити російських пілотів й охороняти українське небо.  

Читати більше новин в Telegram

ПЗРК Starstreak: особливості

Starstreak вважається найшвидшою у світі ракетою класу «земля-повітря» малої дальності. Як пише The War Zone, комплекси проєктували для запуску з наземних, морських або повітряних платформ, хоча на практиці, як правило, використовуються лише наземні версії. Це або традиційний одноствольний ПЗРК, що запускається з плеча, або триствольна легка портативна багаторазова пускова установка (LML) з трьома готовими до запуску ракетами, яку можна поставити на землю або встановити на транспортний засіб.

Запуск ракет з ПЗРК Starstreak. Відео: Thales/YouTube

Головна родзинка комплексів Starstreak — це система наведення. ПЗРК-конкуренти, як правило, стріляють ракетами теплового пошуку — спочатку інфрачервона головка самонаведення ракети зафіксовує тепловий слід цілі, а потім автономно досягає її. Starstreak же використовує наведення за допомогою двох лазерних променів, при якому оператор запускає ракету, щойно ціль з’явиться в оптично стабілізованому прицілі.

На відміну від ПЗРК з тепловим інфрачервоним наведенням, навігаційну систему Starstreak не можна обманути спеціальними відволікаючими снарядами чи іншими джерелами тепла. Вона фактично невразлива до контрзасобів, зокрема до російської бортової системи інфрачервоної протидії Л-370 «Витебск», які стоять на більшості гелікоптерів ПКС Росії.

Ракети Starstreak можуть вражати цілі на висоті до 5 км та летіти на відстань до 7 км, що більше ніж у FIM-92 Stinger.

Як працює боєголовка ракет Starstreak

Ще одна відмінність від інших, традиційних ПЗРК — це форма та тип боєголовки. Ракета Starstreak оснащена трьома вольфрамовими дротиками, що відділяються від носія у фінальній стадії враження, після досягнення необхідної швидкості. Ці дротики називаються «хіттилями» (від hit tile — вражати покриття), кожен з яких має свою власну осколкову бойову частину, що збільшує імовірність успішного удару. Спереду ці снаряди оснащені невеликими контрольними приладами, за допомогою яких вони наводяться на ціль за принципом «лазерної стежки».

Ракета ПЗРК Starstreak. Фото: Thales Group

В середньому ракети Starstreak летять зі швидкістю близько 3200 км/год, а за заявками виробника, компанії Thales UK, максимальна швидкість сягає понад 3 Махів (це більше, ніж 3672 км/год). Це значно швидше, ніж у радянської «Стріли» чи американського FIM-92 Stinger (максимальна швидкість сягає близько 2.2 Махів).

Раніше Заборона розповідала про особливості британських протитанкових комплексів NLAW, які блискуче себе прояви у боях з танковими колонами російських окупантів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій