Читаєте зараз
Британія передасть ЗСУ універсальні ППО-ракети: у чому їхні фішки

Британія передасть ЗСУ універсальні ППО-ракети: у чому їхні фішки

Ilona Kivva
Автор:
  • Міноборони Сполученого Королівства анонсувало виділення 650 ракет LMM для застосування в протиповітряній обороні.
  • Це легкий багатоцільовий керований боєприпас, який створила компанія Thales Air Defense.
  • Сили оборони України мають на озброєнні системи протиповітряної оборони, які можуть запускати ці снаряди.

LMM, або Martlet, можуть встановлюватись як у блок управління та наведення, який переносять військові, так і на пускову установку самохідного зенітно-ракетного комплексу. Також вони оснащені лазерними головками самонаведення, що дозволяє уражати як наземні, так і повітряні й навіть морські цілі.

Заборона розповідає про боєприпаси, які перебувають на озброєнні ЗСУ майже від початку повномасштабної війни.

Martlet: що за ракета

Міністерство оборони Великої Британії анонсувало, що Україна отримає 650 легких багатоцільових ракет (LMM) для застосування в протиповітряній обороні. Вартість пакету допомоги складатиме 162 мільйони фунтів стерлінгів. Перші снаряди мають надійти уже наприкінці поточного року.

Такі британські снаряди ще називають Martlet, за найменуванням однієї з установок, яка знатна їх запускати.

Martlet — легка багатоцільова керована ракета (Lightweight Multirole Missile — LMM), яку створила компанія Thales Air Defense. Вона перебуває на озброєнні у Великій Британії з 2021 року. 

Читати більше новин в Telegram

«Martlet є універсальною, оскільки вона оснащена напівактивною ГСН [головка самонаведення], яка наводиться по лазерному променю. Такий тип наведення дозволяє уражати як повітряні цілі, так і наземні, а також морські на дальностях від 5 до 9 км», — пояснили у Мілітарному.

Ракета має вагу 13 кг, довжину 1.4 м й діаметр 76 мм. Такі компактні характеристики дозволяють встановлювати велику кількість ракет в один пусковий контейнер.

Протичовновий гелікоптер Wildcat HMA.2 з 20 ракетами Martlet. Фото Thales UK
Приклад встановлення 20 ракет Martlet на протичовновому гелікоптері Wildcat HMA.2. Фото: Thales UK

Крім цього, оскільки снаряди розміщуються у транспортно-пусковому контейнері, вони можуть встановлюватись як у блок управління та наведення, який переносять військові, так і на пускову установку самохідного ЗРК.

Stormer HVM і не тільки: з якими комплексами працюють британські LMM

ЗСУ вже мають на озброєнні системи протиповітряної оборони, які збивають повітряні цілі ракетами Martlet. Уперше про появу цих ракет в Україні заговорили у квітні 2022 року. Тоді стало відомо, що українські військові могли вперше використати на фронті британські переносні зенітно-ракетні комплекси (ПЗРК) LMM Martlet для боротьби з російськими дронами типу «Орлан-10».

Один із ЗРК, що працює з такими ракетами і є на озброєнні ЗСУ, це Stormer HVM (High Velocity Missile) — зенітно-ракетний комплекс малої дальності, призначений для знищення гелікоптерів та літаків, що летять на малих висотах і застосовується переважно для протиповітряної оборони бронетанкових частин. Складається із пускової установки ракет Starstreak або Martlet LMM з 8 транспортно-пусковими контейнерами, що встановлені на броньовану гусеничну платформу Stormer. На даху машини також встановлений панорамний (всеракурсний) приціл і система попередження про повітряну загрозу для розпізнавання цілей та визначення їхньої пріоритетності.

«Це дуже легка, мобільна та швидка машина. Ба більше, вона є пасивною у своїй роботі, тобто не випромінює сигналів і її не можуть побачити ворожі радіолокаційні засоби. Ми можемо віднайти ціль, швидко вразити її й миттєво покинути вогневий рубіж», — розповідав раніше командир ЗРК Stormer, на ім’я Ігор.

Окрім восьми ракет у пускових контейнерах, машина може перевозити ще 12 ракет для перезарядки.

Дальність виявлення літаків становить близько 18 км, вертольотів — 8 кілометрів. Час від моменту виявлення цілі до пуску ракети становить менш ніж 5 секунд.

Також ракети Martlet можна запускати з інших платформ, зокрема із ЗРК 

Starstreak чи автономної зенітної установки. Відомі випадки інтеграції цих ракет з гарматами RAPIDfire.

Раніше Заборона розповідала про способи, якими Росія обходить українську ППО і як захисники неба їм у цьому протистоять. Серед іншого, ворог використовує внутрішню агентуру, розвідувальні польоти, зокрема дронами чи навіть маневровими ракетами, а також доступні засоби супутникової розвідки. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій