'
Читаєте зараз
Таки гіперзвукові, але вкрай недосконалі: що не так з російськими ракетами «Циркон»

Таки гіперзвукові, але вкрай недосконалі: що не так з російськими ракетами «Циркон»

Ilona Kivva
Автор:
  • Українські воїни 25 березня успішно перехопили над Київщиною дві протикорабельні ракети ворога 3М22 «Циркон». 
  • У мережі з’явилися припущення, що до столиці ракета летить 3 хв, але це вкрай неточні розрахунки.
  • Однією з головних проблем російської гіперзвукової ракети є те, що вона не виконує визначену бойову задачу.

Аналіз уламків снаряда показав, що він справді рухається зі надзвуковою швидкістю практично під час усього польоту (на відміну від Кинджала). Це означає, що РФ таки вдалося створити гіперзвуковий прямотічний реактивний двигун. Однак одним із головних недоліків зброї, ймовірно, є система наведення, адже ракета летить не туди, куди задумано.

Заборона розповідає про характеристики небезпечної ракети ворога.

3М22: гіперзвукові чи ні

Українські воїни 25 березня успішно перехопили над Київщиною дві протикорабельні ракети ворога 3М22 «Циркон». Експерти з озброєння дослідили уламки, що дозволило з’ясувати низку характеристик небезпечної зброї — очікувано, далеко не всі вони відповідають заявленим.

Уламки ракети, якою РФ атакувала Київ, 25 березня 2024 року. Олександр Коваленко/Telegram

Ворог позиціює снаряд як гіперзвуковий, що летить зі швидкістю 8-9 Махів. Як дізнався Defense Express з власних джерел, Росія справді змогла створити гіперзвуковий прямотічний реактивний двигун. Це означає, що зброя справді перевищує швидкість звуку під час усього польоту (на відміну від Х-47 «Кинжал», що лише короткочасно розганяється до неї).

Схема пуску така:

Читати більше новин в Telegram
  • після старту й виходу з шахти починає працювати розгінний ступінь ракети — забезпечує її вихід на значну висоту та першочерговий розгін до швидкості, на якій починає працювати гіперзвуковий прямотічний реактивний двигун;
  • далі цей двигун розганяє її до постійної швидкості до 5.5 Маха (на маршовій ділянці польоту, проходить у розрідженій атмосфері);
  • вже в районі цілі «Циркон» починає пікірування та короткочасно розганяється до 7.5 Маха;
  • вже ближче до землі швидкість знижується до 4.5 Маха.

Тобто заявлених 9 Махів снаряд все ж не досягає. Меншою за декларовану є і дальність дії. Так, у РФ стверджують, що вона сягає 1000 км, але, найімовірніше, вона становить не більше 700 км (при запуску з берегового ракетного комплексу «Объект-100», або «Утес»).

Реконструкція зовнішнього вигляду «Циркона». Фото: скріншот з відео КНІДСЕ

«Таким чином ЗМ22 ‘Циркон’, як і вважалось, немає гіперзвукової швидкості на кінцевій ділянці. Але використання гіперзвукового прямотічного двигуна відрізняє його від Х-47 ‘Кинжал’, де ракета просто прискорюється до таких швидкостей. Але у будь-якому випадку на кінцевому етапі швидкість у 4.5 Маха більш ніж значна. Для порівняння, радянська Х-22, яку РФ також використовує для ударів по українських містах, на термінальній ділянці має швидкість до 2-2.4 Маха. Тому у будь-якому випадку ‘Циркон’ є надскладною для перехоплення ракетою», — пояснили експерти з озброєння.

«Циркон»: за скільки долітає до Києва

У мережі швидко поширились варіанти розрахунків часу підльоту «Циркона» до столиці. З’явилися припущення, що Києва вона летить 3 хв, а до Одеси всього хвилину, але це хибні розрахунки, вважають у Defense Express.

Вказується, що швидкість ‘Циркона’ складає 9000 км/год. Скоріш за все, ці дані були взяті з публікації Defense Express щодо отриманих з власних джерел даних по швидкості ‘Циркона’, який дійсно виявився гіперзвуковим. Але річ у тім, що 9000 км/год — це прямий результат переведення зазначених 7.5 Маха, які є тимчасовою короткочасною швидкістю, коли ракета починає пікірування до цілі. Водночас оцінна швидкість на основній маршовій ділянці складає 5.5 Маха

Водночас число Маха, як і швидкість звуку, залежить від середовища. Так, біля землі 1 Мах становить 1225 км/год, але на висоті у 10 км — вже 1078 км/годину, а на висоті 30 км — 1086 км/годину. Тобто зв’язку чим вище, тим менше немає і навіть ці показники лише умовні, тобто вони можуть змінюватися в залежності й від інших факторів.

«Здається, що треба просто взяти відстань від місця запуску ракети до Києва та отримати час польоту ракети: у випадку атаки по столиці отримаємо близько 7 хв, якщо для пуску рашисти використовують ‘Объект-100’ під Севастополем, або близько 6 хв у випадку пуску з мису Тарханкут, якщо його запускають з модернізованого ‘Бастиона’. Але ні. Бо будь-яка ракета летить за певною траєкторією: підіймається на значну висоту, розганяється, починає знижуватись і у піке мчиться до землі», — пояснили у виданні.

Приклад аеробалістичної траєкторії. Інфографіка: Defense Express

Таким чином, точно обрахувати швидкість підльоту до певного міста встановити можна, тільки маючи точні параметри ракети, включно з траєкторії та урахуванням маневрів. У «Циркона» вона аеробалістична.

Характеристики 3М22: про що брешуть у РФ

Однією з головних проблем російської гіперзвукової ракети є те, що вона не виконує визначену бойову задачу, простіше кажучи: вона летить не туди, куди треба, каже керівник лабораторії військових досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ) Андрій Кульчицький.

«Все що заряджене, всі характеристики ‘супер’, ‘гіпер’ — все це слова, а насправді до бойового застосування ракеті ще йти та йти. Вона летить не туди куди треба, виконує не ту роботу, для якої пристосована. Аналізи ми ще поводимо, визначимо, яка саме там речовина», — розповів він.

Також з’ясували, що бойова частина снаряда містить не більше 40 кг вибухівки, тобто вона є малою у порівнянні з X-101 та X-22, які також активно використовує РФ для обстрілів України.
Раніше Заборона розповідала про атаку на Україну 22 березня, коли Росія запустила 150 ракет та безпілотників. ППО мало проблеми з конкретними видами зброї.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій