Читаєте зараз
Bucha Massacre. Буча може штовхнути Захід на більш рішучі дії? Фото 21+

Bucha Massacre. Буча може штовхнути Захід на більш рішучі дії? Фото 21+

Markiian Oliiarnyk
Різанина у Бучі
  • 2 квітня 2022 року Київщина оголошена звільненою від російсько-фашистських загарбників.
  • Близько місяця окупанти тероризували околиці Києва, намагаючись залякати мирних мешканців, оборонців та владу.
  • Те, що побачили на звільнених територіях армія, рятувальники та журналісти, а згодом і весь світ, — не вкладається в уявлення про людяність.

Київська область 2 квітня 2022 року оголошена вільної від російських військ територією. Рятувальники, правоохоронці та військові, журналісти зафільмували звірства, що вчинила «друга армія у світі». Це не перші докази того, що Росія поводить себе, наче потворний звір зі страшних казок, на чужих територіях: Сирія, окуповані у 2014-2015 роках території вже це бачили. Але зараз ситуація для Заходу більш загрозлива — війна за парканом.

Заборона розповідає про те, як фотографії та відео зі звільненої Київщини зможуть зробити ще одне тектонічне зрушення в війні світу проти зла.


Буча, Ірпінь та Гостомель: окупація та звільнення

Ще 24 лютого, у день початку повномасштабного вторгнення російських окупантів на територію України, росіяни почали обстрілювати Гостомель, зокрема, однією з перших цілей окупантів став аеропорт «Антонов».Бої за аеропорт тривали декілька днів, а вже 27 лютого військовим Збройних сил України довелося нанести по стратегічному об’єкту удар, щоб зробити його непридатним для використання окупантами.

Того ж дня колона військової техніки рашистів зі ста одиниць зайшла у Бучу і була розбита на дорозі у напрямку Ірпеня. На Київщині тривали запеклі бої, окупанти поступово намагалися просуватися у напрямку столиці.

Розбита ворожа колона у Бучі. УВАГА: нецензурна лексика! Відео: Держспецзв’язку/Telegram

У перші дні березня російські війська розпочали нові спроби наступу на столиці й вже 5 березня, за словами депутатки Бучанської міської ради Катерини Українцевої, Буча була повністю окупована загарбниками, а у наступні дні — Ірпінь.

Читати більше новин в Telegram

Після майже двох тижнів боїв, 19-20 березня українські військові розпочали контрнаступ. 21 березня було звільнено Макарів, що дозволило ЗСУ відрізати росіян від Житомирської траси та почати оточення загарбників.

23 березня окуповані рашистами Бучу, Ірпінь і Гостомель українські воїни взяли у кільце. При цьому Макарівська, Бучанська, Ірпінська, Дмитрівська громади залишалися під постійним обстрілом ворога, який систематично знищував цивільні будинки. ЗСУ вдалося відтіснити орків до Бородянки та вийти на околиці Варшавської траси.

У наступні дні тривала військова операція по звільненню Київщини: 28 березня мер Ірпеня Олександр Маркушин записав відеозвернення і проінформував про звільнення міста від загарбників, а 31 березня про те, що російські війська було вибито з Бучі повідомив міський голова Анатолій Федорук.

Звернення мера Бучі Анатолія Федорука. Відео: Бучанська міська рада/Facebook

А вже 2 квітня 2022 року у Міноборони України повідомили, що Київщина повністю звільнена від рашистських військ.

Звірства окупантів на окупованих територіях Київщини: докази

Після майже трьох тижнів окупації Київщина перетворилася практично на руїни. Рашисти залишили після себе докази страшних звірств, які вони безжально вчиняли в українських містах та селах: покинуті посеред вулиці тіла цивільних, знищені автомобілі та цілі житлові квартали, тотальне мінування. 

За словами міністра внутрішніх справ Дениса Монастирського, Буча, Гостомель, Ірпінь стали другим Донецьким аеропортом, але на відміну від аеропорту — там знаходилися тисячі цивільних, якими прикривалися російські військові. Так, на бучанському масиві Склозавод цивільних утримували у будівлі, де лежали поранені росіяни.

Міський голова Бучі Анатолій Федорук після звільнення міста розказав, що вулиці завалені тілами загиблих від рук російських нелюдів городян. Люди лежать просто на дорогах, тротуарі, або біля власного авто чи навіть велосипеду, де їх розстрілювали окупанти.

«У Бучі ми вже поховали 280 людей у братських могилах», – повідомив AFP Федорук. За словами мера, на вулицях Бучі досі є автомобілі, в яких «цілі сім’ї загиблих — діти, жінки, бабусі, чоловіки».

За оцінками журналістів AFP і Reuters, деякі тіла пролежали на вулиці по декілька тижнів. Є свідчення того, що проти цивільних застосовували тортури та буквально замордовували людей.

Катівня окупантів у підвалі одного з будинків у Бучі. Відео: Військове телебачення України

Станом на 3 квітня, багато тіл загиблих досі не можуть поховати, тому що у місті досі працюють сапери. Приміром, тільки 1 квітня на території Бучанського району у селі Дмитрівка рятувальники ДСНС знешкодили 1 574 одиниці мін і снарядів.

В Ірпені, за даними міського голови Олександра Маркушина, окупанти замінували навіть тіла загиблих. «Ці потвори розстріляли людей, а потім їздили по трупах танком. У двох місцях є [два різні підтверджені випадки у місті]. В багатьох підвалах і квартирах тіла померлих людей», — розказав Маркушин.

Близько 50% міста було зруйновано. Мер також підтвердив, що російські загарбники намагалися розділяти людей та окремо утримувати жінок і чоловіків, забирали мобільні телефони, обшукували, містян, закривали у підвалах. 

«Люди [які пережили окупацію] розповідали історії, що тих, хто не подобався росіяни просто розстрілювали. Я розмовляв з мешканцями, яких [окупанти] тримали у підвалах. Вони не тільки роздягали людей, у нас є факти знущань з жінок. А хлопців хотіли використати як обмінний фонд на їх полонених», — повідомив мер Ірпеня.

Житель Гостомеля Юрій Марчук розповів, що населений пункт практично з перших днів російського вторгнення перебував в окупації ворога.

Вирва від ракети і зруйновані будинки, 3 квітня 2022 року, Гостомель, Україна. Фото: Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images

«При евакуації навпроти ЖК Покровський рашисти просто по машині відкрили вогонь. Загинули двоє — подружжя, а сина поранили. Все як один день відбувалося. Розстрілювали людей при евакуації: машини були позначені: жінку з дитиною розстріляли на перехресті вулиць Леонтовського та Святопокровської. БМП їхали й розстрілювали вздовж дороги приватні будинки. Танк розстрілював новий житловий комплекс, було враження, ніби він виколочує звідти людей. Ми ще довго будемо дізнаватися про людей, яких ми більше не побачимо [загинули під час окупації Київщини]», — каже Юрій.

Залишки найбільшого у світі транспортного літака Ан-225 Мрія в ангарі на Гостомельському аеродромі, 3 квітня 2022 року, Гостомель, Україна. Фото: Metin Aktas/Anadolu Agency via Getty Images
Зруйнований Гостомельський аеродром. Відео: Вавилон’13

Реакція світової спільноти на різанину в Бучі

Подробиці нелюдських та безжальних звірств російських військових на окупованих територіях Київщини, а особливо в Бучі, м’яко кажучи, шокували світову спільноту. Політики, журналісти, правозахисники, громадські діячі та просто відомі люди з різних країн почали масово обговорювати, поширювати, коментувати та засуджувати геноцид українського народу, організований Путіним.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав світових лідерів просто зруйнувати російську економіку вщент за різанину в Бучі та інші воєнні злочини російських окупантів на території України.

«Різанина в Бучі була навмисною. Росіяни прагнуть знищити якомога більше українців. Ми повинні зупинити їх і вигнати. Я вимагаю нових руйнівних санкцій G7 негайно: ембарго на нафту, газ, вугілля; закрити всі порти для російських суден і товарів; відключити всі російські банки від SWIFT», — повідомив Кулеба.

Також голова українського МЗС наголосив, що Україна гостро потребує наступального озброєння, аби вигнати окупантів, і закликав партнерів якомога швидше надати Збройним силам України танки, бойові літаки та системи ППО середнього та далекого радіусу дії.  

Президент Європейської ради Шарль Мішель запевнив, що нові пакети санкцій проти Росії та фінансової підтримки для України вже на підході. Також він зазначив, що Євросоюз допоможе Україні зібрати якомога більше доказів воєнних та нелюдських злочинів російських окупантів, аби притягнути винних до відповідальності.

Подібну позицію висловила і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. «Шокована повідомленнями про невимовні жахи в районах, з яких Росія виводить війська. Терміново необхідно провести незалежне розслідування. Винні у воєнних злочинах будуть притягнуті до відповідальності», — зазначила вона.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав фотодокази воєнних злочинів російських загарбників «страшними і жахливими» і наголосив на важливості проведення незалежного міжнародного розслідування. «Я вимагаю, щоб міжнародні організації отримали доступ до цих територій, щоб самостійно документувати звірства [окупантів]. Ми повинні негайно розслідувати злочини російських військових і притягувати винних до відповідальності», — заявив Шольц.

Також міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок запевнила, що Німеччина посилить санкції проти Росії та надасть Україні ще більше допомоги для оборони.

Голова МЗС Великої Британії Ліз Трасс заявила, що саме зараз, як ніколи, важливо, щоб міжнародна спільнота продовжувала надавати Україні гуманітарну та військову допомогу, а також радикально посилила санкції проти агресора аби мати можливість притягнути його до відповідальності. 

«Оскільки російські війська змушені відступати, ми бачимо все більше доказів жахливих дій сил вторгнення в таких містах, як Ірпінь та Буча. Їхні невибіркові напади на невинних мирних жителів під час незаконного та невиправданого вторгнення Росії в Україну мають бути розслідувані як військові злочини. Ми не заспокоїмося, доки винні у звірствах, зокрема військові командири та сподвижники путінського режиму, не постануть перед правосуддям», — зазначила британська міністерка.

А прем’єр-міністр Борис Джонсон пообіцяв зробити усе, що зможе, аби «заморити голодом військову машину Путіна». Він зазначив, що Британія посилить санкції проти Кремля, а також військову та гуманітарну підтримку для України.

Президент Франції Еммануель Макрон відреагував на Бучанську різанину такими словами: «Світлини, що доходять до нас із Бучі, звільненого міста під Києвом, жахливі. На вулицях сотні вбитих мирних жителів. Моє співчуття до жертв, моя солідарність з українцями. Російській владі доведеться відповісти за ці злочини».

А прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас закликала ЄС якомога швидше активізувати процес підготовки п’ятого пакета санкцій, а також суттєво збільшити військову допомогу Україні. Також вона зазначила, що путінський режим нічим не відрізняється від сталінського чи гітлерівського.

«Фотографії вбитих російськими військами мирних жителів в Ірпені та Бучі нагадують про масові вбивства, скоєні радянським і нацистським режимами. Це не поле бою, Це місце злочину. Масові вбивства мирних жителів України з боку Росії є очевидними військовими злочинами… Нашим пріоритетом має бути збільшення військової допомоги Україні. Їм це потрібно, щоб повернути свої міста і звільнити людей від російської окупації та репресій», — заявила голова естонського уряду.

В посольстві США в Україні зазначили, що американський уряд докладе всіх зусиль, аби покарати винних у Бучанській різанині. «Уряд США прагне встановлення відповідальності, використовуючи всі доступні інструменти. Ми не можемо мовчати, світ повинен знати про те, що сталося, і ми всі повинні діяти», — йдеться у повідомленні.

3 квітня 2022 року правозахисники з Human Rights Watch повідомили, що задокументували випадки порушень російськими військовими норм міжнародного гуманітарного права проти цивільних на окупованих територіях Чернігівської, Харківської та Київської областей України в період з 27 лютого по 14 березня 2022 року.

«Випадки, які ми задокументували, є невимовною, навмисною жорстокістю та насильством щодо цивільного населення України», — заявив директор Human Rights Watch у Європі та Центральній Азії Г’ю Вільямсон.

Він додав, що зґвалтування, вбивства та інші насильницькі дії щодо людей з боку російських військ слід розслідувати як воєнні злочини.

Раніше Заборона розповідала про масове викрадення рашистами людей у Маріуполі. Захоплених містян вивозять на тимчасово окуповані території у фільтраційні табори, а потім частину людей примусово переправляють до РФ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій