Чай, кава, дзвіниця
Олена Субач і В’ячеслав Поляков — у «Рівні цензури»
Раз на два тижні в рубриці «Рівень цензури нульовий» Заборона публікує роботи одного фотографа, художника або колективу. У них показані історії, не співзвучні з масовою культурою, або такі, що цензуруються у ЗМІ та соціальних мережах. У цьому випуску — фотосерія дизайнерів і фотографів Олени Субач і В’ячеслава Полякова.
Олена Субач і В’ячеслав Поляков довгий час фотографували масові релігійні обряди, паломництва і християнські свята. «Чай, кава, дзвіниця» — це лише один з епізодів їхньої безперервної серії.
«Більшість фотографій знято в містечках на Західній Україні, — розповідають автори. — Це Страдч, Жовква, Зарваниця, Крехів та інші місця, де збираються паломники й моляться святим струмкам, церквам і мощам. Наприклад, у Крехові є пагорб, і паломники підіймаються по ньому до церкви й моляться, поки священник проповідує в мікрофон. По всьому пагорбу стоять колонки й натовп під ними слухає проповіді. Одного разу ми подумали, що це виглядає як своєрідна вечірка — як карнавал. Ми мріємо запустити в ці колонки музику. Нам подобається ідея готової величезної гори, яку можна «підзвучити». У нас в країні мало свят, мало карнавалів. Людям не вистачає свята, тому на кожну таку подію вони вдягають найкращий свій одяг, тусуються і спілкуються».
Олена Субач і В’ячеслав Поляков кажуть, що дивляться на релігійні обряди з естетської позиції.
«Це концентрований фешн, — кажуть вони. — Цікаво спостерігати навіть із погляду дизайнера, як поєднуються ці мережива, квіткові принти й сучасні китайські віяння, які з’явилися в дешевих магазинах, де одягаються ці люди. Низький ціновий сегмент фешну змішується з українськими культурними традиціями. Частково наші знімки — це дослідження того, як усі ці атрибути мас-маркету проникли в релігійну культуру».
«Рівень цензури нульовий» — це майданчик для відкритого діалогу на складні й табуйовані теми, як-от сексуальність і тілесність, стрес і депресія, війна й ідентичність. Ми не платимо гонорару за публікацію, але допоможемо зробити авторське висловлювання почутим, а також беремо участь у його оформленні. Деталі — тут.