Challenger 1 чи Chieftain: які танки все ж таки поїдуть до ЗСУ
- Журналіст Роман Бочкала опублікував кадри з танками, які Британія готує для України.
- Серед них були Челенджери 1 та Чіфтени, про які жодного разу не оголошували офіційні особи.
- Обидва є одними із найпотужніших представників свого часу, але їх розділяє два десятиліття. За цей час технології виробництва зброї суттєво покращилися.
Знімок із Chieftain міг виявитися звичайною помилкою, однак на кадрах видно, що танк реконструюють, а отже, ймовірно, пустять в роботу. Тож скоріш за все, українські воїни отримають обидва види техніки із внутрішнього арсеналу Сполученого Королівства.
Заборона розповідає про плутанину з британськими танками, а також розбирає головні переваги кожного з них.
Chieftain для України: що за історія
Український журналіст Роман Бочкала опублікував кілька фото та відео, на яких показав британські танки, що готуються для передачі українським захисникам. Він вказав, що машини належать до типу Challenger 1, однак на деякі кадри потрапила й інша техніка, а саме — броньовики Chieftain.
При цьому жодної офіційної інформації про відправку Збройним силам Чіфтенів не було. А от про перші моделі Челенджерів говорили. Так, міністр оборони Великої Британії Бен Воллес під час звернення до парламенту 16 січня 2023 року сказав, що на додачу до роти Challenger 2 (14 одиниць) Британія приведе у підвищену готовність ще одну роту власних танків Challenger. Ймовірно, йшлося саме про першу модель, адже у промові всі інші він називав із вказанням номера.
Існує ймовірність, що передати планують обидва види бронемашин. Річ у тім, що якщо Сполучене Королівство вилучило машини із власних запасів, то їх кількість дуже незначна. Як пише Defense Express, валову частину Челенджер 1 машин (від 392 до 402 одиниць) з 1999 по 2002 рік передали у вигляді допомоги Йорданії, де після модернізацію вони отримали назву Al-Hussein. На теорії Великої Британії могло залишитись всього від 18 до 28 одиниць.
Читати більше новин в TelegramЩодо Chieftain, то останній танк цієї моделі був знятий з експлуатації у Британії у 1995 році. Другим оператором є Іран, який їх закупив перед революцією 1979 року (близько 1000 одиниць). Наступна знову Йорданія — 274 танки у місцевій версії Khalid, а також близько 90 іракських Chieftain. Майже всі вони мають бути вже знятими з озброєння.
Зазначимо, що на початку 2023 року деякі закордонні медіа писали про передачу Україні Challenger 1. Більшість з посиланням на власні джерела говорили, що техніку мають викупити саме у Йорданії.
Британські танки: чим відрізняються Челенджери і Чіфтени
Challenger 1 знятий з озброєння, але це доволі потужна машина 1980-х років, яку експерти з озброєння називають однією з найкращих, що були замінені на новіші. Танк захищений багатошаровою бронею Chobham, яку потім поставили на Challenger 2 та навіть американські Abrams. У якості озброєння встановлена 120-мм нарізна гармата Royal Ordnance L11A5 з довжиною ствола 55 калібрів. Важливо, що снаряди уніфіковані з тими, що використовуються у другій моделі.
Цікаво! Challenger 1 належить рекорд результативного ураження ворожого танка. Це був іракський Т-55 під час операції «Буря у Пустелі» — на відстані 4.7 кілометрів.
Техніку також оснащено розвиненою системою управління вогнем із тепловізором, лазерним далекоміром та балістичним обчислювачем. Екіпаж складається з чотирьох людей.
Chieftain — це машина 1960-х років, яка на той час мала вражаючу вогневу міць і захист. Це був найпотужніший основний бойовий танк у світі, який утримував це звання приблизно 15 років, поки німці не взяли на озброєння свій Leopard 2.
Озброєний танк повністю стабілізованою нарізною гарматою серії L11 120 мм/L55 120 мм (вдосконалена версія гармати L11). Максимальна скорострільність досягала восьми пострілів на хвилину, але стріляє тільки бронебійними снарядами. Додатково було встановлено два 7.62 мм кулемети. Має зварний сталевий корпус і похилу литу вежу.
«Якщо йдеться про Chieftain, то все починає виглядати у рази сумніше [ніж з Челенджерами] — на ціле покоління машин. Навіть якщо брати останню модернізацію, яка включала роботи з оновлення системи управління вогнем, покращення ходових характеристик, нарощуванням броні, мова все одно буде йти про танк 1960-х років. Зараз Chieftain можливо сприйняти лише на рівні Leopard 1, з поправкою на те, що захист британської машини кращий, а 120-мм калібр гармати у будь-якому випадку кращий за 105 мм», — кажуть експерти з озброєння.
Раніше Заборона розповідала про головні фішки американських броньовиків Abrams, а також про тренування українських воїнів на них.
Читати більше новин в Telegram