- В Британії розпочався Королівський тиждень, який включає низку заходів та святкувань.
- Однією з головних подій стане коронація — на ній проведуть майже всі ті ж ритуали, що і на офіційній церемонії.
- Під час події Чарльзу вручать шотландські регалії — найстаріші коштовності британської монархії. Їх кілька разів намагалися викрасти.
Офіційна коронація Його Величності на початку травня 2023 року формально зробила Чарльза ІІІ королем тільки Англії. Для підтвердження статусу у всій Великій Британії проводять ще одну церемонію, яка остаточно ознаменує його сходження на престол.
Заборона розповідає про давню традицію, а також про реліквії, які є невід’ємними її атрибутами.
Святкування коронації у Шотландії 5 липня
Король Чарльз та королева Камілла 4 липня 2023 року прибули до Шотландії на святкування Голірудського тижня. Це особлива щорічна подія, також відома як Королівський тиждень. Монархи відвідують різноманітні заходи, а також їм традиційно вручають ключі від Единбурга. Однією з головних особливостей події у 2023 році став день святкування коронації, який запланували на 5 липня, пише BBC.
План святкування такий:
Читати більше новин в Telegram- народна процесія з Единбурзького замку до собору Святого Джайлза;
- парад військових оркестрів з кінним полком від палацу Голірудхаус до Західної парламентської площі;
- королівська процесія від палацу Голірудхаус до собору Святого Джайлза;
- Національної служба подяки та посвячення — вручення королю шотландських коштовностей;
- салют з 21 гармати з Единбурзького замку;
- проліт ВПС Королівською Милею.
Церемонію також називають другою коронацією Чарльза: фактично це так і є. Річ у тім, що хоч він і був офіційно коронований у травні-2023, офіційне святкування за межами Англії є знаком того, що він король не тільки цього регіону, а й усієї Великої Британії. Як підтвердження (формального) йому вручать коштовності шотландської корони.
На церемонію доставили Камінь долі — стародавній символ шотландського суверенітету, який протягом століть використовувався під час інавгурації королів. Його походження невідоме, але король Англії Едуард I забрав камінь у шотландців у 1296 році після першої війни за незалежність і влаштував його на новий трон у Вестмінстері. Він повернувся до Шотландії в 1950 році.
Пізніше на Різдво його викрали чотири студенти. Знайшли реліквію через три місяці в абатстві Арброт, що за сотні миль. Камінь був знову офіційно повернутий до Шотландії в 1996 році і з тих пір виставляється разом із коштовностями шотландської корони в Единбурзькому замку.
Корона, скіпетр і меч: як з’явилися королівські регалії
Шотландські королівські регалії виготовлені із золота, срібла та дорогоцінних каменів і є найдавнішими коштовностями британської монархії. Їх є три:
- корона;
- скіпетр;
- меч.
Вручення королю Чарльзу буде суто символічним. Після церемонії передачі їх знову повернуть на місце.
Корона була виготовлена для Якова V у XVI столітті. Вперше він одягнув її на коронацію королеви Марії Гіз у 1540 році. Перша монархиня, яка прийняла престол у цій прикрасі, стала Марія у 1543 році.
Походження скіпетра достеменно невідоме, але більшість істориків схиляються до того, що його подарував Якову IV Папа Римський на знак підтримки Шотландії як особливої дочки Святого Престолу. На ньому розташовані маленькі фігури Богородиці з Немовлям, Святого Якова та Святого Андрія в готичних балдахінах, оточених стилізованими дельфінами (символом Церкви Христа). Скіпетр увінчаний полірованою кулею з гірського кришталю. Його дещо переробили у 1536 році, зокрема, подовжили.
Державний меч був ще одним папським подарунком Якову IV у 1507 році. Позолочена срібна рукоятка довжиною майже 1.4 м прикрашена дубовим листям і жолудями (символами воскреслого Христа), у нижній частині руків’я розташовано два стилізованих дубових листка, що перекривають лезо. На лезі вигравіювано зображення святих Петра і Павла.
Меч в 1652 році був розламаний навпіл — це зробили війська Кромвеля, аби вивезти коштовність. З часом його реконструювали та навіть використовували у церемоніях, але Чарльзу ІІІ вручать інший.
Причина у тому, що старий вже занадто крихкий і його не можна використовувати, аби не зламати. Це буде абсолютно новий меч, створений на честь покійної королеви Єлизавети ІІ.
Шотландські королівські регалії (зі старим мечем). Фото: Historic Environment Scotland
Цікаво! Коштовності намагалися викрасти принаймні двічі. Вперше вони були вивезені із замку та сховані в 1651-1660 роках, щоб уберегти від армії Олівера Кромвеля. Після Акту союзу між Англією та Шотландією у 1707 році їх зачинили в скрині та запечатали. Заново відкрив дорогоцінності романіст Вальтер Скотт аж у 1818 році.
Раніше Заборона розповідала про вето в британському уряді на шотландський закон про права трансгендерів.
Читати більше новин в Telegram