Читаєте зараз
Чарльза ІІІ коронують вдруге: з чим це пов’язано

Чарльза ІІІ коронують вдруге: з чим це пов’язано

Ilona Kivva
Автор:
  • В Британії розпочався Королівський тиждень, який включає низку заходів та святкувань. 
  • Однією з головних подій стане коронація — на ній проведуть майже всі ті ж ритуали, що і на офіційній церемонії.
  • Під час події Чарльзу вручать шотландські регалії — найстаріші коштовності британської монархії. Їх кілька разів намагалися викрасти.

Офіційна коронація Його Величності на початку травня 2023 року формально зробила Чарльза ІІІ королем тільки Англії. Для підтвердження статусу у всій Великій Британії проводять ще одну церемонію, яка остаточно ознаменує його сходження на престол.

Заборона розповідає про давню традицію, а також про реліквії, які є невід’ємними її атрибутами.


Святкування коронації у Шотландії 5 липня

Король Чарльз та королева Камілла 4 липня 2023 року прибули до Шотландії на святкування Голірудського тижня. Це особлива щорічна подія, також відома як Королівський тиждень. Монархи відвідують різноманітні заходи, а також їм традиційно вручають ключі від Единбурга. Однією з головних особливостей події у 2023 році став день святкування коронації, який запланували на 5 липня, пише BBC.

Король і королева 4 липня оглянули нові Ювілейні ворота, які вшановують платиновий ювілей королеви Єлизавети II біля входу в Abbey Yard на Place of Holyroodhouse. Фото: офіційний сайт королівської родини

План святкування такий:

Читати більше новин в Telegram
  • народна процесія з Единбурзького замку до собору Святого Джайлза;
  • парад військових оркестрів з кінним полком від палацу Голірудхаус до Західної парламентської площі;
  • королівська процесія від палацу Голірудхаус до собору Святого Джайлза;
  • Національної служба подяки та посвячення — вручення королю шотландських коштовностей;
  • салют з 21 гармати з Единбурзького замку;
  • проліт ВПС Королівською Милею.

Церемонію також називають другою коронацією Чарльза: фактично це так і є. Річ у тім, що хоч він і був офіційно коронований у травні-2023, офіційне святкування за межами Англії є знаком того, що він король не тільки цього регіону, а й усієї Великої Британії. Як підтвердження (формального) йому вручать коштовності шотландської корони.

На церемонію доставили Камінь долі — стародавній символ шотландського суверенітету, який протягом століть використовувався під час інавгурації королів. Його походження невідоме, але король Англії Едуард I забрав камінь у шотландців у 1296 році після першої війни за незалежність і влаштував його на новий трон у Вестмінстері. Він повернувся до Шотландії в 1950 році.

Камінь долі. Фото: Edinburgh Castle

Пізніше на Різдво його викрали чотири студенти. Знайшли реліквію через три місяці в абатстві Арброт, що за сотні миль. Камінь був знову офіційно повернутий до Шотландії в 1996 році і з тих пір виставляється разом із коштовностями шотландської корони в Единбурзькому замку.

Корона, скіпетр і меч: як з’явилися королівські регалії

Шотландські королівські регалії виготовлені із золота, срібла та дорогоцінних каменів і є найдавнішими коштовностями британської монархії. Їх є три:

  • корона;
  • скіпетр;
  • меч.

Вручення королю Чарльзу буде суто символічним. Після церемонії передачі їх знову повернуть на місце.

Корона була виготовлена для Якова V у XVI столітті. Вперше він одягнув її на коронацію королеви Марії Гіз у 1540 році. Перша монархиня, яка прийняла престол у цій прикрасі, стала Марія у 1543 році. 

Корона із шотландських регалій. Інфографіка: BBC

Походження скіпетра достеменно невідоме, але більшість істориків схиляються до того, що його подарував Якову IV Папа Римський ​​на знак підтримки Шотландії як особливої ​​дочки Святого Престолу. На ньому розташовані маленькі фігури Богородиці з Немовлям, Святого Якова та Святого Андрія в готичних балдахінах, оточених стилізованими дельфінами (символом Церкви Христа). Скіпетр увінчаний полірованою кулею з гірського кришталю. Його дещо переробили у 1536 році, зокрема, подовжили. 

Скіпетр з шотландських королівських відзнак. Фото: Books from Scotland

Державний меч був ще одним папським подарунком Якову IV у 1507 році. Позолочена срібна рукоятка довжиною майже 1.4 м прикрашена дубовим листям і жолудями (символами воскреслого Христа), у нижній частині руків’я розташовано два стилізованих дубових листка, що перекривають лезо. На лезі вигравіювано зображення святих Петра і Павла.

Меч в 1652 році був розламаний навпіл — це зробили війська Кромвеля, аби вивезти коштовність. З часом його реконструювали та навіть використовували у церемоніях, але Чарльзу ІІІ вручать інший. 

Причина у тому, що старий вже занадто крихкий і його не  можна використовувати, аби не зламати. Це буде абсолютно новий меч, створений на честь покійної королеви Єлизавети ІІ.

Шотландські королівські регалії (зі старим мечем). Фото: Historic Environment Scotland 

Цікаво! Коштовності намагалися викрасти принаймні двічі. Вперше вони були вивезені із замку та сховані в 1651-1660 роках, щоб уберегти від армії Олівера Кромвеля. Після Акту союзу між Англією та Шотландією у 1707 році їх зачинили в скрині та запечатали. Заново відкрив дорогоцінності романіст Вальтер Скотт аж у 1818 році.

Раніше Заборона розповідала про вето в британському уряді на шотландський закон про права трансгендерів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій