'
Читаєте зараз
Коронація Чарльза III і Камілли: що відомо про церемонію

Коронація Чарльза III і Камілли: що відомо про церемонію

Ilona Kivva
Автор:
  • Запрошення на коронацію проілюстрував художник-геральдик і ілюстратор рукописів Ендрю Джеймісон. Дизайн символізує весну та початок нового правління.
  • Після коронації у другої дружини короля Чарльза зміниться титул.
  • Першими наступними претендентами на корону є принц Вільям та його діти.

Королева Єлизавета II  правила Великою Британією 70 років. Після її смерті престол успадкував її старший син Чарльз. Він офіційно виконує королівські обов’язки, але сама коронація, яка насправді є необов’язковою, призначена на 6 травня 2023 року. 

Заборона розповідає про визначну подію в королівській родині Сполученого Королівства. 


Запрошення від імені короля Чарльза III та королеви Камілли 

Королівська родина Великої Британії 5 квітня показала офіційні запрошення на церемонію коронації Чарльза III. Вони були підписані від імені короля та королеви. Це може свідчити про зміну титулу королеви-консорта Камілли після коронації.

«На початку нового правління був сенс використовувати титул “королева-консорт”, щоб відрізняти Каміллу від покійної королеви Єлизавети. Але після коронації настане час офіційно змінити його на “королеву Каміллу”», — пише BBC.

Запрошення на коронацію Чарльза III. Фото: RoyalFamily/Twitter

Читати більше новин в Telegram

Дизайн запрошення на коронацію розробив художник-геральдик і ілюстратор рукописів Ендрю Джеймісон. У роботі він надихнувся  лицарськими темами легенд про короля Артура. На запрошенні зображено птахів, комах, квіти та національні та геральдичні емблеми. Було також використано образ Зеленого чоловіка з елементами листя плюща, глоду та дуба. Такий дизайн символізує весну та початок нового правління, а ще багаторічну боротьбу за навколишнє середовище.

Елементи запрошення на коронацію короля Чарльза III. Фото: RoyalFamily/Twitter

Загалом на церемонію запросили майже 2 000 людей. Серед них, крім членів королівської родини, прем’єр-міністр країни, представники палат парламенту, а також лідери дружніх держав і члени королівських сімей з усього світу. 

Чи були відправлені запрошення одіозним герцогам Сассекським — Меган Маркл і принцу Гаррі — невідомо. А от президента США Джо Байдена точно не буде. Замість нього участь у заході візьме перша леді Джилл Байден.

Традиції коронації у Великій Британії

Коронація — це символічна релігійна церемонія, під час якої офіційно коронують монарха та кладуть корону йому на голову. Вона закріплює роль монарха як голови англіканської церкви та знаменує передачу титулів і повноважень від одного монарха до іншого, йдеться на офіційному сайті британської монаршої родини.

Вона залишається незмінною протягом тисячиріччя. Протягом останніх 900 років церемонія відбувається у Вестмінстерському абатстві в Лондоні. Богослужіння проводить архієпископ Кентерберійський, його завданням це було майже завжди з часів норманського завоювання в 1066 році.

Насправді, як зазначають у BBC, монарху не обов’язково бути коронованим, щоб стати королем. Наприклад, Чарльз автоматично став королем у момент смерті його матері, а Едуард VIII правив некоронованим, щоправда тільки з 20 січня 1936 по 11 грудня 1936 року (причиною для зречення стало не це. Він одружився з американкою, яка була двічі розлучена. Це спричинило конституційну кризу).

Найстаріше запрошення на коронацію в Королівському архіві стосується коронації короля Георга III і королеви Шарлотти. Церемонія відбулася 22 вересня 1761 року. Фото: RoyalFamily/Twitter

Традиційно церемонія складається з шести етапів, які послідовно проходить і король, і королева-консорт:

  • Визнання: біля коронаційного крісла монарха представляє архієпископ Кентерберійський. У цей час грають сурми та громада вигукує: «Боже, бережи короля!».
  • Присяга: суверен присягається дотримуватись закону та заповітів англіканської церкви.
  • Помазання: король знімає церемоніальну мантію, а потім сідає в крісло. Щоб його приховати, над ним тримають балдахін із золотої тканини. Далі архієпископ використовує святий єлей, щоб змастити королю руки, груди та голову. Єлей роблять за секретним рецептом, але відомо, що він містить амбру, квіти апельсина, троянди, жасмин і корицю. 
  • Інвеститура: монарх повертається до коронаційного крісла, де йому надають регалії, що символізують владу. Також архієпископ кладе на голову короля корону святого Едуарда. 
  • Інтронізація: король переходить на трон. 
  • Вшанування: пери стають перед монархом на коліна, щоб віддати йому шану. 

Королівські регалії

Регалії відігравали центральну роль у коронаційних службах протягом сотень років і, відповідно до традиції, будуть використані у Вестмінстерському абатстві 6 травня.

Корона святого Едуарда, куля, скіпетр із хрестом (також відомий як Королівський скіпетр), скіпетр із голубом і перстень суверена (на передньому плані). Фото: офіційний сайт Королівської родини

Куля суверена була виготовлена ​​із золота в XVII столітті та поділена на три частини зі смугами дорогоцінних каменів для кожного з трьох континентів, відомих у середньовіччі.

Корону святого Едуарда було виготовлено для короля Карла II у 1661 році як заміну середньовічної корони, яку переплавили у 1649 році. Вважалося, що оригінал походить від королівського святого XI століття, Едуарда Сповідника – останнього англосаксонського короля Англія. Хоча вона не є точною копією середньовічного дизайну, але повторює оригінал, оскільки має чотири хрести-патте, чотири квіткові лілії та дві арки. Вона увінчана кулею та хрестом, що символізують християнський світ, і складається з твердої золотої рами з рубінами, аметистами, сапфірами, гранатами, топазами та турмалінами.

Перстень суверена складається з сапфіра з рубіновим хрестом, оправленим діамантами. Цей символом королівської гідності був виготовлений для коронації короля Вільгельма IV у 1831 році, і всі суверенні особи, починаючи з короля Едуарда VII, використовували його під час своїх коронацій.

Дві булави, виготовлені зі срібла, позолочені на дубі, датуються між 1660 і 1695 роками і є церемоніальними емблемами влади. Ще є меч, який символізує Королівську владу, та сталевий клинок із срібною позолоченою рукояткою. У 1660 і 1678 роках (за правління короля Карла II) було виготовлено два таких мечі, старший з яких не зберігся. Меч, що залишився, використовувався на кількох коронаціях, а в 1969 році – під час інвестування принца Уельського.

Будуть використані ще три мечі:

  • Меч тимчасової справедливості, що символізує роль монарха як голови збройних сил;
  • Меч духовної справедливості, що означає монарха як захисника віри;
  • Меч милосердя або куртана, який має затуплений кінчик, що символізує милосердя суверена.

ТОП-5 фактів про коронацію Єлизавети II

Попередницею Чарльза на королівському троні була його мати Єлизавета. Вона правила 70 років і 7 місяців. Це найдовший термін правління серед усіх британських монархів. 

Королева Єлизавета II позує з гуртом Queen

Єлизавета II була однією з найвпізнаваніших персон Великої Британії, її життям захоплювалися мільйони людей по всьому світу. Ось кілька цікавих фактів про монархиню:

  • Єлизавета прийняла присягу Таємної ради і вступила на престол 8 лютого 1952 року, але після смерті Георга VI мав пройти відповідний термін, а підготовка вимагала часу і зусиль. Тому церемонію коронації відклали до літа 1953 року.
  • За два місяці до коронації померла бабуся Єлизавети, королева Марія Текська. У своєму заповіті вона вказала, що її смерть не має впливати на планування коронації онуки.
  • Королеву Єлизавету II коронували 2 червня 1953 року в абатстві Вестмінстера. Вона була тридцять дев’ятим сувереном.
  • Коронація була однією з найвеличніших в історії. Її транслювали телебаченням, хоча спочатку цю ідею відкидали. Вважали, що трансляція порушить сакральність моменту.
  • Білу атласну сукню Єлизавети для коронації створив модельєр Норман Хартнелл. Її зберігали в суворому секреті до дня церемонії. Золотими і срібними нитками на ній були вишиті квіткові емблеми країн Сполученого Королівства та інших держав Співдружності Націй.

Чарльза III: хто правонаступники

Після смерті монарха, за традицією, трон переходить до одного з членів королівської родини у порядку успадкування — це послідовність, в якій вони стоять у черзі до престолу.

У першу п’ятірку входять:

  1. герцог Кембриджський Вільям — онук королеви, старший син Чарльза і принцеси Діани. У випадку коронації буде іменуватися Вільгельмом V. У 2011 році принц одружився зі своєю подругою Кейт Міддлтон. Разом вони виховують трьох дітей;
  2. принц Джордж Кембриджський (повне ім’я Джордж Александер Луї) — старший син принца Вільяма та Кейт Міддлтон. Хлопчику нині 9 років;
  3. принцеса Шарлотта Кембриджська — правнучка королеви Єлизавети ІІ, друга дитина Кейт і Вільяма. Дівчинці 7 років;
  4. принц Луї Кембриджський — наймолодший син герцогів. Хлопчику 4 роки. У разі, якщо у Кейт Міддлтон та принца Вільяма з’явиться четверта дитина, вона автоматично отримає наступне після Луї місце на престол;
  5. герцог Сассекський Гаррі — молодший син принца Чарльза та принцеси Діани. Попри відмову у 2020 році від обов’язків члена королівської родини, він залишається у списку претендентів на трон. За ним йдуть його діти: син Арчі і дочка Лілібет.

Заборона раніше розповідала про королівський скандал навколо найбільшого у світі діаманта. У ПАР вимагають від Британії повернути один з найцінніших у світі скарбів. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій