'
Читаєте зараз
Чеченця Гадаєва, якого Франція збиралася вислати в Росію, випустили на свободу

Чеченця Гадаєва, якого Франція збиралася вислати в Росію, випустили на свободу

Katerina Sergatskova
Чеченца Гадаева, которого Франция собиралась выслать в Россию, выпустили на свободу

Національний суд Франції у справах біженців прийняв рішення не висилати Магомеда Гадаєва, якого піддавали тортурам в Росії, назад на батьківщину. Про його звільнення редакції Заборони повідомила сім’я Гадаєва. Розповідаємо, що про це відомо.


Національний суд у справах біженців у Франції розглядає спірні питання, пов’язані з отриманням політичного притулку. Захист чеченця Магомеда Гадаєва, який із листопада 2020 року перебував у депортаційному центрі під Парижем під загрозою депортації в Росію, звернулася до суду, щоби не дозволити видати його країні, яка піддавала його тортурам.

Про справу Магомеда Гадаєва Заборона докладно писала тут. На початку 2000-х він воював за незалежність Чечні на боці сепаратистів, за що потрапив до в’язниці на три роки. А коли вийшов звідти, співробітники ОМОН (російського спецназу) викрали його й пів року тримали в таємному підвалі, де вбивали й калічили незгодних із політикою Рамзана Кадирова. Гадаєву разом з іншим чеченцем, Ісламом Умарпашаєвим, вдалося вижити, а правозахисна організація «Комітет проти тортур» змогла витягнути їх із підвалу. Після цього Гадаєв поїхав до Польщі й отримав там політичний притулок. Пізніше він переїхав до Франції, де й почалися проблеми.

16 жовтня 2020-го на вчителя історії Самюеля Паті у вагоні метро напав молодик із кухонним ножем. Він прокричав «Аллаху акбар!» і обезголовив чоловіка. Нападника застрелила поліція. Пізніше з’ясувалося, що ним був 18-річний чеченець, який у 2008-му отримав у Франції статус біженця. Після цього президент Франції Емманюель Макрон назвав напад на вчителя «ісламістським терактом», і країною прокотилася хвиля ісламофобії. Через кілька днів чеченця Магомеда Гадаєва заарештували й помістили в депортаційні центр.

10 березня відбувся суд, який вирішив відмовити префектурі в її намірі вислати Гадаєва в Польщу і скасував рішення, що зобов’язувало його покинути територію Франції. Раніше, говориться в рішенні суду, яке є в розпорядженні редакції Заборони, префектура хотіла вислати Гадаєва в Польщу, але там йому відмовили в реадмісії, а до того — відмовилися поновити статус біженця. Тепер суд має розглянути рішення Французького агентства у справах біженців, яке відмовилося переглядати справу Гадаєва. Поки йде цей процес, суд зобов’язав органи влади утриматися від висилки Гадаєва з Франції.

Сім’я Гадаєва повідомила редакції Заборони, що з 25 березня він перебуває на волі.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій