'

Чехія допоможе біженцям повернутися в Україну: що пропонують

Tetiana Cherevko
  • Чеський парламент схвалив низку змін до закону про допомогу українським біженцям.
  • Серед основних поправок — надання допомоги із добровільним поверненням до України.
  • Перед від’їздом треба сплати всі борги та закрити рахунки. Якщо цього не зробити, вас можуть оштрафувати та навіть викликати у суд.

Чеська допомога на повернення для українців не стосуватиметься грошових виплат. Натомість уряд дружньої країни може допомогти придбати квитки або орендувати тимчасове житло.

Заборона розповідає про умови надання такої допомоги.

Повернення в Україну: яку допомогу пропонують у Чехії

У поправках до закону про біженців у Чехії з’явився пункт про допомогу з добровільним поверненням. Він передбачає підтримку для переселенців, які хочуть повернутися додому за своїм бажанням або через певні обставити, пише ProUkrainu.

Допомога не включатиме надання готівки, але українцям можуть придбати квитки або, в окремих випадках, оплатити житло перед від’їздом. Коли програму запустять та які умови в ній пропишуть, в уряді ще не вирішили.

Основні умови допомоги:

Читати більше новин в Telegram
  • вона передбачає оплату деяких витрат для повернення в Україну та необхідне консультування — уряд визначить допустимі витрати й максимальний розмір виплат;
  • допомога буде надаватися один раз;
  • термін подачі заявки — не пізніше трьох місяців з дня припинення тимчасового або міжнародного захисту;
  • виплати поширюватимуться і на тих українців, що отримали міжнародний захист у Чехії у зв’язку з російським вторгненням у 2014 році.

Прага-Київ: що зробити перед поверненням додому

Перед від’їздом, перш за все, треба сплати всі борги, виконати фінансові зобов’язання (якщо такі є) та закрити рахунки, картки, профілі у різних службах та установах.

Що конкретно треба закривати:

  • медична страховка — повідомте компанію про від’їзд та зробіть запит на перевірку наявності штрафів і боргів. Зробити це можна у відділеннях страхової, електронною поштою або через онлайн-форму (адреси та контакти шукайте на офіційних сайтах фірм). Однією з найбільш популярних в країні є VZP;

«З наступного дня після вашого від’їзду ви припините держстрахування через довгострокове перебування в Україні, а саме — аж до повернення в Чехію та повторної реєстрації у VZP. Протягом цього строку обов’язок сплачувати страхові внески припиняється і людина не має права на відшкодування медпослуг», — пояснили принцип закриття страховки у компанії.

Основні кроки для українців перед тим, як виїхати з Чехії на постійній основі. Інфографіка: ProUkrainu

Важливо! Обов’язково сплатіть борги перед страховою, якщо такі є. Якщо цього не зробити, в майбутньому його стягнуть у вигляді пені. 

  • податки й декларації — якщо у вас є зобов’язання заповнити податкову декларацію (наприклад, якщо ви були ФОП у Чехії), це також потрібно зробити перед від’їздом. Якщо у вас є податковий менеджер, додатково повідомте його про переїзд;
  • банківські рахунки — щоб їх закрити, достатньо звернутися у банк особисто або заповнити спеціальну форму через сайт. Важлива умова — на рахунку на момент закриття має бути 0 крон. Радять також взяти або видрукувати виписку зі звітом про поточний рахунок, щоб ви мали довідку з датою і числом звернення;
  • оренда житла — потрібно повідомити власника помешкання, сплатити комуналку, а також перевірити, чи виконані всі умови контракту. Якщо є заборгованість або домовленість, яку ви проігнорували, орендодавець може звернутися до суду і стягнути компенсацію. Такий судовий процес може негативно вплинути на розв’язання візових питань в інших країнах Європи;
  • школа — треба обов’язково забрати документи дитини з навчального закладу, а також взяти виписки з оцінками за увесь період навчання — це допоможе з поновленням в Україні;

Важливо! Навіть якщо дитина одночасно відвідувала школу за кордоном і онлайн українську, все одно візьміть виписки з балами та результатами іспитів. Деякі предмети можуть просто зарахувати в Україні, адже навчальні програми відрізняються (десь щось вивчається раніше, десь пізніше).

  • робота — візьміть довідку від роботодавця про підтвердження вашого офіційного працевлаштування. Річ у тім, що між Україною та Чехією діє угода про взаємне соціальне забезпечення. Тобто кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний трудовий стаж, набутий на її території держави цієї сторони. Тому термін роботи за кордоном враховуватиметься у ваш стаж.

Раніше Заборона розповідала компенсацію для українців у Швейцарії. Уряд запровадив спеціальну програму для біженців. Виплата надається тільки у разі повернення в Україну на постійній основі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій