'
Читаєте зараз
«Пасха»: Луганські традиції в об’єктиві Олександра Чекменьова

«Пасха»: Луганські традиції в об’єктиві Олександра Чекменьова

Аня Білоус
Автор:

Олександр Чекменьов – український фотограф-документаліст та фотожурналіст. Найвідоміші його проекти були зняті на Донбасі, серед них: «Український паспорт», «Лілії», «Сліпий», «Великдень», «Портрети», «Гірники». А однойменний проект «Донбас» отримав схвальні відгуки американського видання The New York Times. На заході роботи Чекменьова багатьох шокують, а в Україні вказують на болючу реальність.

Фотограф родом з Луганську і вже більше 20 років документує традиції, характерні для його рідного міста та його околиць. Одній із них присвячена серія фотографій, яка отримала назву «Пасха». Проект знімався з 1994 по 2013 рік. Він розказує про луганську традицію відвідувати кладовище під час святкування Пасхи, яка з’явилася в регіоні ще за часів Радянського Союзу.

«Посещать кладбища на Пасху стали только в советское время, когда храмы были закрыты. Люди шли на кладбище на Пасху вместо того, чтобы пойти через неделю как положено. Кладбище заменило посещение храма. Я помню, что в Советском Союзе даже мои родители не могли попасть в церковь, вокруг храма стояли милиционеры и пускали только стариков. И только после развала Советского Союза мы стали свободно посещать церковь.

Я часто приезжал на родину в Луганск на Пасху. На Донбассе принято ходить на кладбище в день праздника Пасхи. В этот день можно встретить тех кого давно не видел. Весь город приходит помянуть своих усопших. На могилках и на столах люди кушают и пьют, поминая своих родственников. Обратно же кого-то несут, а кто-то остается лежать на могилках – картина привычная для наших мест. Помню, на КАМАЗе кто-то приехал помянуть и улетел в глубокий овраг, водитель чудом уцелел, а КАМАЗ – нет.

Последние годы батюшки с экранов телевизоров просят поминать умерших через неделю после Пасхи. Люди прислушались – теперь поминают на кладбище и на Пасху, и в поминальные дни!», – розповів Чекменьов Zaborona.com.

 

 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій