Через 100 років майже ніде на Землі не буде видно зірок: чому так відбувається
- Вчені та астрономи-любителі у рамках проєкту Globe at Night впродовж 12 років спостерігали за нічним небом у різних куточках планети.
- Науковці з Німеччини підбили підсумки дослідження та з’ясували, що світлове забруднення впливає на атмосферу Землі.
- Найбільшими забрудниками світлом є мегаполіси.
Менш як через 18 років кількість видимих зірок на нічному небі скоротиться майже вдвічі, а через 100 років їх можна буде побачити тільки у деяких куточках планети. Небесні тіла не зникають, однак їх видимість з Землі зменшується через світлове забруднення, яке невпинно зростає.
Заборона розповідає про результати 12-річного дослідження.
Видимість зірок на планеті зменшується
Кількість зірок, які можна побачити неозброєним оком, активно скорочується впродовж останнього десятиліття, йдеться у дослідженні вчених з Німецького науково-дослідницького центру у Потсдамі. Науковці дійшли висновку, що причина у світловому забрудненні планети: яскравість світла на Землі постійно зростає з 2011 року.
«Ми виявили, що зміна кількості видимих зірок еквівалентна збільшенню яскравості неба на 9.6% щороку. Це означає, що за 18-річний період (наприклад, тривалість людського дитинства) ця швидкість зміни призведе до збільшення яскравості неба більш ніж у чотири рази. Так, у місцях, де було видно 250 зірок, їх кількість зменшиться до 100», — кажуть дослідники.
Тож, якщо така тенденція продовжиться, приблизно через сто років зірки можна буде побачити тільки в найменш освітлених куточках планети і у невеликій кількості.
Читати більше новин в Telegram«Дивлячись на нічні зображення та відео Землі з Міжнародної космічної станції, люди зазвичай вражені красою міських вогнів, що нагадують мерехтіння гірлянди на ялинці. Вони не сприймають цю картинку як забруднення. Це як милуватися красою веселкових кольорів, які утворює бензин у воді, і не визнавати, що це хімічне забруднення», — каже дослідник світлового забруднення Фабіо Фальчі.
Аналіз було проведено на основі даних, зібраними вченими та астрономами-любителями у рамках онлайн-проєкту Globe at Night за 12 років. Це міжнародна громадська наукова кампанія, спрямована на підвищення обізнаності громадськості про вплив світлового забруднення.
Що таке світлове забруднення
Світлове, або блискуче забруднення — це зміна кількості штучного світла, яке охоплює великі площі. Найбільшими забрудниками є мегаполіси, пише Renovable Green.
«Ми переурбанізували багато районів планети, і їм потрібне штучне освітлення вночі, щоб мати змогу тримати ритм життя. Чим більше місто розвинене, тим більше штучного світла воно використовує. Є деякі дослідження, які показують, що приблизно 83% світового населення живе під небом, забрудненим штучним світлом. Це забруднення стає все більш очевидним: 60% європейського населення не може побачити Чумацький Шлях з міст», — пояснили у виданні.
Явище посилюється через забруднення атмосфери. Частинки хімічних речовин, які присутні в атмосфері, діють як маленькі екрани, що відбивають штучне світло на небі, викликаючи той помаранчевий колір, який видно з космосу та навіть з літаків.
Надлишок штучного освітлення впливає на людей, тварин та рослини. Приміром, доведено, що воно має негативний вплив на цикли сну та циркадні ритми.
«Це впливає не тільки на людину. Нічна флора і фауна має іншу біологічну активність, ніж ті тварини і рослини, що активно функціонують протягом дня. Найбільше страждають нічні тварини, які живуть або харчуються на пляжах. Приміром, планктон має різні цикли підйому та спуску, які змінюються внаслідок надлишку штучного освітлення. Морські черепахи зазвичай керуються світлом Місяця і нерідко приймають за нього світло вуличних ліхтарів. У результаті вони не відкладають яйця в правильних місцях», — кажуть експерти.
Птахи та комахи також мають проблеми з орієнтацією через відблиски і миготливе освітлення, яке особливо яскраво видно у нічний час доби. Всі ці наслідки можуть призвести до розривів в екологічній рівновазі різних популяцій.
Раніше Заборона розповідала про масштабне вимирання тварин, яке почалося з 1970 року. В останні роки смертність зросла, що може призвести до глобального зникнення десятків видів.
Читати більше новин в Telegram