Читаєте зараз
Червоний Хрест допомагає РФ? Подробиці скандалу щодо «депортації» українців до Росії

Червоний Хрест допомагає РФ? Подробиці скандалу щодо «депортації» українців до Росії

Markiian Oliiarnyk
Червоний Хрест
  • Міжнародний комітет Червоного Хреста може сприяти викраденню українців на територію РФ.
  • Про це пишуть українські та світові ЗМІ, посилаючись на звіт МКЧХ та перемовини глави організації з рашистами.
  • Україна рішуче виступила проти допомоги Червоного Хреста у здійсненні ворогам чистого беззаконня.

Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) потрапив у гучний скандал і підозрюється у допомозі злочинному режиму Росії з примусовою депортацією українців на територію агресора. Також не вщухають суперечки щодо можливого відкриття офісу організації у російському Ростові-на-Дону, що дозволить Путіну прикриватися евакуацією і надасть йому карт-бланш на незаконне вивезення громадян України до РФ

Заборона розповідає про скандал довкола участі Червоного Хреста у депортації українців, а також відкриття офісу організації в Ростові-на-Дону.


Що таке Червоний Хрест

Для того, аби спробувати зробути нюанси того, що може відбуватися, треба хоча б поверхнево знати, що Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця — це величезний міжнародний гуманітарний рух.

В ньому беруть участь близько 97 мільйонів добровольців у всьому світі. Метою діяльності руху є захист людського життя та здоров’я, запобігання людським стражданням та їх полегшення, незалежно від раси, релігійних та політичних поглядів.

Рух складається з кількох частин:

Читати більше новин в Telegram
  • Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) — приватна організація, яка була заснована в 1863 році в Женеві, Швейцарія. В комітет входять 25 членів, «він має унікальні повноваження, які були наданні міжнародною спільнотою, щоб захищати життя та гідність жертв міжнародних та внутрішніх збройних конфліктів».
  • Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (МФЧХ і ЧП) — організація, заснована в Парижі в 1919 році. Федерація займається координацією всіх національних організацій в межах руху. В тісній співпраці з національними організаціями вона проводить міжнародні гуманітарні операції, які потребують значних ресурсів. Міжнародний секретаріат Федерації знаходиться в Женеві, Швейцарія.
  • Національні товариства Червоного Хреста та Півмісяця, які представлені 186 національними об’єднаннями, що визнані МКЧХ та є повноправними членами федерації. Кожен з них працює в своїй країні відповідно до принципів міжнародного гуманітарного права та статутів руху. В залежності від обставин, національні об’єднання можуть виконувати додаткові гуманітарні завдання, які безпосередньо не визначаються міжнародним законодавством чи мандатами членів міжнародного руху.
  • МКЧХ працює в Україні з 2014 року, в команді понад 600 працівників. Вони тісно співпрацюють з Товариством Червоного Хреста України та нашими партнерами з Руху Червоного Хреста та Червоного Півмісяця і збільшують обсяг нашого реагування на гуманітарні потреби в Україні, які продовжують зростати.

Участь Червоного Хреста у «евакуації» українців до РФ

В українських та іноземних ЗМІ поширюється інформація про те, що Червоний Хрест сприяв примусовій депортації українців з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей до Росії.

Докази цього наведені навіть в офіційному звіті, опублікованому на офіційному сайті Червоного хреста, який згодом було видалено. У ньому зазначалося, що ще з 18 лютого, тобто до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Червоний Хрест сприяв вивезенню українців з ОРДЛО до РФ. За  цей час було депортовано понад 61 000 осіб, переважно жінок і дітей.

Утім, тут є певні нюанси. Звіт було опубліковано на сайті Міжнародної федерації Червоного Хреста (див. попередню частину). Комітет займається захистом жертв міжнародних і внутрішніх збройних конфліктів і обумовлює свої дії Женевськими конвенціями. Федерація координує міжнародну допомогу, яку надає Червоний Хрест жертвам збройних конфліктів, стихійних лих і техногенних катастроф, біженцям, а також органам охорони здоров’я в надзвичайних ситуаціях.

Пояснення від Червоного Хреста в Україні

Тобто важливо розуміти, що українське представництво Червоного Хреста не має відношення до цього скандалу, втім вимушено пояснювати ситуацію.

«МКЧХ ніколи не допомагає організації чи здійсненню примусової евакуації. Це правило діє скрізь, де ми працюємо. Ми б не підтримали жодної операції всупереч волі людей та нашим принципам. Ми брали участь у двох евакуаціях людей в Україні: вони відбулися в Сумах 15 та 18 березня, коли ми допомогли цивільному населенню безпечно вийти з міста. В обох випадках люди добровільно сіли в автобуси, якими дісталися іншого українського міста – Лубни», — йдеться в повідомленні.

В українському представництві підтвердили, що протягом останніх 10 днів [до 27 березня] та в рамках дипломатичних зусиль МКЧХ президент МКЧХ Петер Маурер їздив до України та Росії, де зустрівся з представниками цих двох країн для обговорення критично важливих гуманітарних питань.

«Побудова та підтримка діалогу зі сторонами конфлікту є абсолютно необхідними для отримання доступу до постраждалих людей через отримання необхідних гарантії безпеки для наших працівників, щоб доставити допомогу, яка рятує життя. Цей діалог також нагадує сторонам про їхні зобов’язання за міжнародним гуманітарним правом, зокрема про гуманітарне відвідування МКЧХ військовополонених та інших осіб, що знаходяться під захистом Женевських Конвенцій, де б вони не були», — заявили в українському Червоному Хресті.

В Раді радили не допомагати Путіну

Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини зауважили, що Червоний Хрест має допомагати постраждалим українцям, а не сприяти злочинам злочинного режиму Путіна.

«За наявною в Комітеті інформацією російські окупанти силоміць вивезли вже кілька тисяч мешканців Маріуполя на територію Росії. Захоплених маріупольців вивозили до фільтраційних таборів. Після перевірки частину маріупольців перенаправляли до віддалених міст Росії, доля інших залишається невідомою. За таких обставин МКЧХ має захищати й допомагати постраждалим громадянам України, а не ставати на бік держави-агресора та певним чином сприяти продовженню здійснення цього злочину», — заявили у комітеті ВРУ.

Відкриття офісу Червоного Хреста у Ростові

23 березня 2022 року голова Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) Петер Маурер прибув до РФ, де попросив російську владу дозволу відкрити офіс у Ростові-на-Дону, пише Anadolu.

«Я хотів би отримати вашу підтримку у зміцненні логістичної структури в Росії, щоб покращити нашу роботу на Донбасі та інших частинах України, підконтрольних російським збройним силам», — цитує інформагентство звернення Маурера до міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова.

Українська сторона одразу ж відреагувала на заяву голови МКЧХ. Окрім очевидного, проблема полягає ще й у тому, що організація акумулює кошти, які надходять від людей та організацій з усього світу на підтримку України після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації.

«Ми категорично проти того, щоб Міжнародне товариство Червоного Хреста відкривало офіс в Ростові-на-Дону. Таким чином Росія хоче освятити так звані гуманітарні коридори на свою територію, а насправді це незаконне викрадення та вивезення ворогом наших громадян, яке вже відбувається прямо зараз», — заявила міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.

Вона також зазначила, що під час візиту Петера Маурера до Києва жодних перемовин про можливість вивезення українців на територію Росії та відкриття офісу МКЧХ у Ростові-на-Дону не було. Ба більше, за її словами, українська влада надала гуманітарним організаціям докази створення окупантами фільтраційних таборів для викрадених жителів Маріуполя.

Реакція Червоного Хреста на звинувачення щодо депортації українців

26 березня пресслужба Міжнародного комітету Червоного Хреста заявила, що організація не брала участі у примусовій евакуації українців до РФ.

«Ми ніколи не допомагаємо в організації чи проведенні примусової евакуації. Це правда для України. Це правда для всього світу, де ми працюємо. Ми не будемо підтримувати жодну операцію, яка суперечить волі людей», — заявили представники організації.

Водночас у МКЧХ зазначили, що наразі не мають офісу у Ростові-на-Дону, але розширюють регіональну структуру, щоб мати можливість відповідати на потреби там, де їх бачать. «Пріоритетом є забезпечення постійного надання допомоги людям, де б вони не були», — заявили в організації.

Скриншот: ICRC/Twitter

Раніше Заборона розповідала про способи відрізнити фейкові повідомлення про допомогу від реальних волонтерських запитів та як не відправити гроші ошуканцям.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій