Читаєте зараз
Висока ймовірність Третьої світової: чого очікувати від Зустріч Джо Байдена та Сі Цзіньпіна

Висока ймовірність Третьої світової: чого очікувати від Зустріч Джо Байдена та Сі Цзіньпіна

Svitlana Hudkova

Очільник Китаю Сі Цзіньпін уперше за шість років прибув із візитом до Сполучених Штатів, де 15 листопада має зустрітися з президентом США Джо Байденом на полях саміту країн Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва. Лідери насамперед прагнуть налагодити взаємовідносини та військові зв’язки двох держав на найвищому рівні. Не останніми темами будуть війни Ізраїлю проти ХАМАС та Росії — проти України.

Чого очікувати від зустрічі очільників двох наддержав, дізнавалася редакторка Заборони Світлана Гудкова.


США та Китай: відновлення військових зв’язків

Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван напередодні зустрічі повідомив, що Штати прагнуть налагодити лінії комунікації на найвищому рівні як між Пентагоном і Міністерством оборони Китаю, так і на тактично-оперативному рівні. Зокрема, в Індо-Тихоокеанському регіоні, щоб «не було помилок, прорахунків чи неправильного спілкування».

«Президент сповнений рішучості домогтися відновлення військових зв’язків. Він вважає, що зв’язок між військовими необхідний для забезпечення того, щоб конкуренція не переросла в конфлікт», — сказав Джейк Салліван.

В коментарі Забороні політолог Тарас Загородній пояснює, що налагодження військових зв’язків є звичайним протоколом для наддержав. Таке вже відбувалося між США та СРСР після карибської кризи.

Тарас Загородній. Фото: Тарас Загородній / Facebook

«Так, вони можуть налагодити цей зв’язок і будуть спілкуватися напряму, але це не означає, що Китай полишає спроби фактично оголосити війну вільному світу», — каже експерт.

Саме це і є метою сьогоднішнього візиту Сі Цзіньпіна до США, вважає політолог. Китаю необхідна перерва в протистоянні зі США, аби налагодити торговельні зв’язки зі Штатами та ЄС.

«Єдина мета цього для КНР — отримати час на власне переозброєння. Вони хочуть наростити ресурс, щоби до кінця сформувати вісь авторитарних країн, які йдуть на військовий конфлікт із західним світом. Мова йде про Росію, Іран, КНДР та Сирію», — пояснює Загородній.

Звісно, США це розуміють і хочуть налагодити відносини з Китаєм, аби не допустити масштабної ескалації. На думку експерта-міжнародника Максима Несвітайлова, ця зустріч двох лідерів може бути однією з останніх спроб США та КНР домовитися.

Максим Несвітайлов. Фото: Максим Несвітайлов / Facebook

«Ситуація вже підходить до, можливо, неповоротної точки ескалації, але поки залишаються певні шляхи для маневру», — вважає він.

Зважаючи на те, що нинішня ситуація в світі більше сприятлива для Китаю, Вашингтону варто буде постаратися, щоби знайти взаєморозуміння. «Війна в Україні та на Близькому Сході, політична криза та майбутні президентські вибори в США, політичні кризи у Європі, де розвиваються євроскептичні рухи. Для Китаю все складається якнайкраще. А якщо ще один-два якісь заморожені конфлікти спалахнуть… Тому зараз КНР домовлятися не вигідно. США не підуть на поступки, вони не віддадуть Тайвань. А навіщо Китаю погоджуватися на менше, якщо для них зараз усе складається добре?» — пояснює експерт-міжнародник.

Війна в Ізраїлі та Україні

Очікується, що Байден і Сі обговорять ще й конфлікт Ізраїлю та ХАМАС у Газі, а також зусилля США підтримати Україну в її боротьбі з російською армією.

«Я думаю, вони, безумовно, говоритимуть про те, що відбувається в Україні. Президент дасть зрозуміти, що ми й надалі підтримуватимемо Україну в її боротьбі проти агресії РФ», — підкреслив речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі.

Проте Китаю не потрібна зупинка війни Росії проти України, наголошує Загородній. По-перше, це виснажує ресурси США, а по-друге, ставить РФ у залежність від КНР. «Вони розуміють, чим далі Росія продовжуватиме бойові дії, тим більше витрачати ресурсів, буде зростати ізоляція, і тим швидше РФ буде ставати частиною нової Китайської імперії», — каже Тарас Загородній.

Щодо Ізраїлю, то Китай не зацікавлений у широкомасштабній війні в цьому регіоні. КНР залежить від імпорту енергоносіїв, а посилення конфлікту вплине на нестабільність енергетичних ринків та підвищення цін на нафту, пояснює він. Але війна в Ізраїлі знову вимагає від США витрачати значні ресурси, що на руку Пекіну.

Однак є одне питання, у якому Байден та Сі можуть знайти спільну мову, — недопущення ядерної війни. На минулорічній зустрічі на полях саміту G20 лідери США та Китаю зійшлися на тому, що ядерна війна ніколи не повинна розпочатися і ніколи не може бути виграна. Вони підкреслили: використання або загроза застосування ядерної зброї — неприйнятні.

Микола Давидюк. Фото: Микола Давидюк / Facebook

«Байдену й Сі не подобаються ядерні погрози Путіна. Російський президент дискредитував себе в очах обох цих топових лідерів. Попри  різні погляди у розбудові нового світопорядку, і Китай, і США хочуть бути лідерами порядку, а Росія навпаки — створює хаос. Тому обидва будуть думати над тим, як стримати Москву», — сказав у коментарі Забороні політолог Микола Давидюк.

Війна за Тайвань

Китай не полишає програми-мінімум — забрати Тайвань, впевнений Тарас Загородній. «Острів для них стратегічно важливий не лише з ідеологічних питань. Той, хто контролює Тайвань, фактично контролює весь Тихий океан», — пояснює він.

За його словами, у США це розуміють. Навіть директор Центрального розвідувального управління (ЦРУ) США Вільям Бернс ще в лютому 2023 року заявляв, що Китай потенційно готується до війни за Тайвань у 2027 році. Тобто ймовірність зіткнення з Китаєм стає найбільш явною.

«Навколо Тайваню США формує союз, схожий на НАТО. Захищати Тайвань погодилась Японія, можливо, Південна Корея. Будуються військові бази, зокрема у Філіппінах. Австралія до цього приєднується. США будує мережу союзників в Азії за принципом НАТО», — розповів політолог.

А оскільки КНР мало зацікавлена в домовленостях, а Сполучені Штати не підуть на великі поступки, на думку Несвітайлова, знайти мирний спосіб вирішити двосторонній конфлікт буде вкрай важко. «Кожне становлення нового світопорядку відбувалося після світових воєн. Коли переможці збираються, визначають цей порядок та нав’язують його переможеним. Це завжди працювало, і я не бачу якихось передумов до того, щоб воно почало працювати інакше», — сказав міжнародник.

Тарас Завгородній з ним погоджується: «Реальні протиріччя між віссю авторитарних країн та світом вже достатньо великі. Я думаю, що Китай зараз хоче більше підготуватися до ймовірного зіткнення зі США. Тому є висока ймовірність початку Третьої світової війни». 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій