'
Читаєте зараз
Україна vs Росія, Ізраїль vs ХАМАС: як з точки зору озброєння відрізняються війни 

Україна vs Росія, Ізраїль vs ХАМАС: як з точки зору озброєння відрізняються війни 

Oleksandr Humeniuk

7 жовтня 2023 року бойовики організації ХАМАС розпочали військову операцію «Потоп аль-Акса» — у десятках місць було прорвано кордони між Сектором Гази та Ізраїлем, у результаті чого бойовики ХАМАСу вторглися на територію Ізраїлю. Одночасно з проведенням наземних операцій з Гази випустили від 2,5 до 5 тисяч ракет по населених пунктах в Ізраїлі. У відповідь на атаку ХАМАСу Ізраїль оголосив про власну наземну операцію на території Сектору Гази, що триває досі.

Враховуючи злочинну війну РФ проти України, Заборона проаналізувала, яку саме зброю використовують сторони у війні між Ізраїлем і ХАМАСом та чи відрізняється вона від тієї, яку застосовують у війні РФ проти України.


Яку зброю використовує ХАМАС

ХАМАС за своєю структурою та історією створення більше схожий на доволі велику, але все ж партизанську організацію. Це продиктовано передусім добре розвиненою і розгалуженою системою розвідки, що має ЦАХАЛ (Армія оборони Ізраїлю), зокрема, на території Сектору Гази. Враховуючи цю обставину, бойовикам ХАМАСу потрібно постійно існувати в умовах підвищеної секретності, аби Ізраїль не міг здогадатися про їхні можливості та наміри. Також через підвищену увагу Тель-Авіва до ХАМАСу останні не могли застосовувати та накопичувати важку бронетехніку, адже вона одразу могла б стати легкою мішенню для ізраїльських авіаударів.

Під час свого наступу на Ізраїль бойовики ХАМАСу використовували цивільні пікапи, які зазнали певної військової модифікації. Одним з найпоширеніших варіантів такого транспортного засобу був пікап, до якого прикріплювали радянський великокаліберний кулемет ДШК. 

«Вони діють із позашляховиків, таких як Land Rover Discovery, і встановлюють зброю на задній частині, як-от важкий кулемет 30-го калібру», — розповідав Sky News військовий експерт професор Майкл Кларк.

Читати більше новин в Telegram

Що стосується стрілецької зброї, то найпоширенішою автоматичною зброєю серед бойовиків ХАМАСу є радянський автомат АК-47. Як розповідали в CNN, частина АК-47, що стоять на озброєнні в ХАМАСу, — це старі зразки зброї, яку було залишено під час вторгнення в Афганістан у 1980-х роках. Окрім того, як припускають експерти, у ХАМАСу можуть бути китайські зразки АК-47, а ще автомати з Іраку та чорного ринку Лівії.

Також під час атаки на Ізраїль бойовики ХАМАСу активно використовували дрони, за допомогою яких скидали боєприпаси на визначені цілі. БПЛА відіграли важливу роль у стартовому штурмі бойовиками ХАМАСу укріплених районів та опорних пунктів на кордоні з Ізраїлем. Для того щоби спростити атаку на кордонні загородження, ХАМАС за допомогою дронів з боєприпасами знищував датчики автоматичних кулеметних веж, що виводило їх з ладу.

«Безпілотники — єдине, що мене здивувало. Це нормально думати, що вони в них є, але мати такий рівень координації та витонченості атаки… Для мене це, знову ж таки, рішуче вказує на державного спонсора бойовиків ХАМАСу», — сказав в інтерв’ю для CNN Джон Спенсер, керівник відділу вивчення міської війни в Інституті сучасної війни у ​​Вест-Пойнті.

Одним із найзагрозливіших типів зброї, які використав ХАМАС проти Ізраїлю, стали ракети малої та середньої дальності. За підрахунками експертів, з початку конфлікту бойовики випустили по території Ізраїлю близько 5 тисяч ракет, переважно Qassam та al-Quds. 

Qassam — це твердопаливна некерована реактивна ракета класу «земля — ​​земля», яку виготовляють на території Сектору Гази. Через обмежені можливості та технології ракета має примітивну будову й механізм роботи. По суті, це труба, в яку закладають звичайну вибухівку, а у хвостовій частині встановлюють пристрій для пального, після згоряння якого виділяються гази — і ракета починає рух. Далекобійність ракети сягає від 3 до 18 кілометрів. Загрозу ця ракета може становити лише незахищеним об’єктам та людям на відкритій місцевості. 

Ракетам Qassam та al-Quds притаманна низька точність. Через те, що пускова установка для цих ракет дуже примітивна та не має технічних можливостей для точного прицілювання, бойовики ХАМАСу зазвичай скеровують ракети в напрямку місць високого скупчення населення.

Також нещодавно стало відомо про застосування бойовиками ХАМАСу ракети Ayyash 250. Її заявлена дальність — на рівні до 250 км. Ракета була розроблена на базі іранської ракети Badr-3.

Яке озброєння застосував Ізраїль

Ізраїльська армія, на відміну від ХАМАСу, є типовою сучасною армією західного зразка. Протягом тривалого часу США підтримують і сприяють розвитку Армії Ізраїлю. Наприклад, щорічно США виділяли $3,3 мільярда доларів на Збройні сили Ізраїлю та ще додатково $500 мільйонів на технології протиракетної оборони. Номенклатура озброєння, що перебуває на озброєнні в ЦАХАЛу, є досить великою, тому ми розглянемо лише ту зброю, яку активно застосовують у війні з ХАМАСом.

Однією з найрозвинутіших галузей у сфері оборони Ізраїлю є протиповітряна оборона. Зокрема, на озброєнні Армії Ізраїлю стоять уже знайомі нам американські комплекси Patriot та ізраїльська система «Праща Давида», що була розроблена разом з американцями й покликана замінити більш застарілі системи. Однією з найвідоміших ізраїльських військових розробок є відома на весь світ система Iron Dome («Залізний купол») — тактична система ПРО, що була розроблена для захисту території Ізраїлю від некерованих тактичних ракет з дальністю польоту від 50 до 200 кілометрів.

Важливою складовою Армії Ізраїлю у війні проти ХАМАСу стали військово-повітряні сили. Ізраїль на своєму озброєнні має одні з найсучасніших західних літаків та озброєння до них. Основу винищувальної авіації Ізраїлю становлять американські літаки F-15, F-16 та сучасний американський винищувач п’ятого покоління F-35 Lightning II. Наявність такої авіації та сучасного озброєння дозволила Ізраїлю завдати суттєвих утрат підрозділам ХАМАСу, що були розміщені в глибокому тилу. 

Технічне забезпечення наземних військ, що були залучені до наземної операції Ізраїлю на території Сектору Гази, також є доволі сучасним та технологічним. Зокрема, на полі бою було помічено застосування Ізраїлем сучасних бронетранспортерів Eitan, що можуть перевозити до 12 осіб, мають сучасну броню й оснащені системою активного захисту Iron Fist Light Decoupled. Варто зауважити, що ці машини надійшли на озброєння армії Ізраїлю лише навесні цього року.

Ще одна значуща частина наземних військ Ізраїлю — танки. Головним танком та основою танкових військ Ізраїлю є Merkava. Цей танк випускають з 1979 року. На сьогодні є вже п’ять його поколінь, найсучасніші з яких надійшли на озброєння лише 2023 року. Цей танк багато в чому схожий на вже знайомий нам в Україні сучасний німецький танк Leopard 2. Усього на своєму озброєнні Ізраїль має 250 танків Merkava першого покоління, 580 танків другого поління, 780 танків третього покоління та 360 — четвертого. Кількість танків п’ятого покоління, що нині стоять на озброєнні, точно не відома.

Не варто забувати і про ядерну зброю. Хоча офіційно наявність в Ізраїлю ядерних боєголовок ніхто не підтверджує, однак більшість експертів вважає, що таку зброю вони мають. «Вона точно в них є, 100%. Жоден ізраїльтянин ніколи не підтвердить і не спростує це. Але вони не планують використовувати їх в Газі… це надто близько», — розповідав Sky News професор Майкл Кларк.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій