'
Читаєте зараз
Чого варте виробництво фуа-гра в Україні. Розслідування

Чого варте виробництво фуа-гра в Україні. Розслідування

Елевтерова Аліна

У середньому вага печінки гусаків – 80-120 г. Але для того, щоб приготувати фуа-гра, головний інгредієнт має важити приблизно 500 г. Збільшити його вдається за допомогою «гаважу». Це слово перекладається як «насильницьке годування».

Зоозахисна організація Відкриті клітки отримала анонімного листа від чоловіка, який місяць працював на пташиній фермі, провів власне розслідування й погодився розказати, що передує витонченій вечері в ресторані.

Наведемо декілька цитат.

21 день агонії

«Найбільше емоцій в мене викликало саме годування, тому що це відверте знущання з тварин. Для цього використовують старий механізм із силіконовим шлангом, наконечник якого розширюється у горлі гусака, аби влізло більше їжі. Шланг змащують машинним маслом, вставляють у дзьоб, вмикають – і з нього починає нестись корм під дуже сильним тиском, настільки сильним, що він може розірвати стравохід».

«Я розумію, що стандарти утримання тварин на фермах дуже відрізняються залежно від країн, і що в України ситуація не дуже хороша. Але до всього цього, ця ферма розташована в маленькому селі, де немає жодних інспекцій або банальної уваги зі сторони споживачів. (…) Птахи вочевидь мають психологічні розлади, вони дуже агресивні, щипають один одного і себе або взагалі лежать без руху. Вони дуже мало живуть: вже у 2 місяці їх відправляють на відгодовування, яке триває 21 день – тобто, замість 20 років, які можуть прожити гусаки, вони живуть лише три місяці».

Photo: stopfoiegras.com.ua

«Все б нічого, якби ці три місяці були такими, як це описують виробники. Насправді, все дуже сумно: на відгодовування їх привозять у вантажівці, у кожній секції має сидіти по 12 птахів, але насправді їх там приблизно 40 – тому вони вже під час транспортування перебувають в жахливому стресі і стають агресивними одне до одного. Їх з висоти вантажівки скидають у клітки, в яких також дуже тісно: не дивлячись на те, що в кожній сидить по чотири птахи, вони кусають одне одного і натикаються на штирі, адже якість цих кліток залишає бажає кращого. Я бачив багато випадків, коли птахи намагалися вибратись із кліток, але наштовхувались на штирі та помирали».

«Перед тим, як це робити (годування – прим. ред.), працівники перевіряють, чи перетравилась попередня порція їжі: різко натискають на стравохід і дивляться, чи виходить із дзьоба корм. Якщо виходить, значить, корм перестав перетравлюватись, і таких гусаків залишають помирати у клітках: ми кожного дня виносили приблизно 20 мертвих тіл. У багатьох птахів починалися конвульсії після прийому їжі, вони намагалися відригнути корм і через це билися головою о клітку й помирали від отриманих травм. Робітники били по головах гусаків, які кусались навіть під час годування, або тих, хто був у поганому стані, аби пришвидшити смерть. Хоча навіть за таких умов вони могли помирати цілу добу. А потім їхні тіла просто скидали докупи, щоби пізніше спалити в спеціально відведеному приміщенні».  

Розслідувач зафільмував побачене, на основі його матеріалів «Відкриті клітки» приготували відеоролик. Деякі кадри можуть шокувати.

Сенс страждань

Фуа-гра вважається винаходом французьких кулінарів, але її рецепт вони успадкували від єгиптян. Детальні етапи приготування «масної печінки» з`явились у французьких кулінарних книгах приблизно в XVIII столітті. Зараз це – традиційна різдвяна страва П’ятої республіки. Для неї навіть вивели спеціальну породу птахів – мулардів, це гібрид мускусної та домашньої качки. Також у Франції страва захищена законодавчо, оскільки вважається частиною гастрономічної та культурної спадщини.

Гусаків обрали головним «живим домом» для фуа-гра через їхню природну особливість: кожного разу перед довгими перельотами вони сильно переїдають, швидко набирають вагу, аби успішно перезимувати. Для росту печінки в неволі птахів годують кукурудзою, інколи – сумішами сої та вітамінних добавок. Звучить як некривдний рецепт. Але фуа-гра зоозахисниками вважається однією з найнегуманніших практик поводження з тваринами. Чому – ми вже знаємо.

Photo: stopfoiegras.com.ua

Витонченій вечері в ресторані передує декілька етапів. Спершу гусеня живе на фермі або фабриці приблизно два місяці. Коли птах стає дорослим, його відправляють на гаваж, який триває від 12 до 25 днів (залежить від підприємства, країни та бажаного результату). Цей етап потрібен, аби збільшити розмір печінки. В нормальному стані, як ми вже казали, її вага не доходить і до 200 г. Але для делікатесу важливий стеатоз – процес, при якому в тканинах органу накопичується жир.

Досягти його у вигляді, до якого звикли ресторатори, при вільному випасі гусаків – неможливо, тож птахів закривають у клітках, обмежуючи рухливість, і декілька разів на день силоміць годують за допомогою спеціальної трубки. Перед забиттям печінка має важити понад 500 г.

У 2011 році куратори продовольчої виставки Angua 2011, яка проходила у німецькому місті Кельн, заборонили французам виставляти фуа-гра. Організатори зазначили, що процес насильного відгодовування качок занадто жорстокий і європейським країнам вже час відмовлятись від цієї практики. Рестораторів П`ятої республіки це обурило: незважаючи на те, що виробництво делікатесу в Німеччині заборонено, німці все ж його їдять (станом на 2011 рік, вони споживали понад 170 тонн стеатозної печінки). Французи заявили, що «забороняти фуа-гра на німецькій виставці те саме, якби німецькі сосиски потрапили під заборону у Франції».

Німеччина – не єдина країна, яка обмежила виробництво делікатесу з етичних міркувань. Цю практику бойкотують у багатьох країнах Європи і декількох штатах США. У Каліфорнії з 2012 року повністю заборонили продаж продукту.

Photo: stopfoiegras.com.ua

Петиція проти катувань

Після отримання матеріалів приватного розслідування, зоозахисники почали кампанію, присвячену забороні виробництва фуа-гра в Україні. Вони підготували петицію до ресторанів та ритейлерів України з проханням-вимогою повної відмови від продажу гусячої печінки. Для того, аби петиція не виглядала примхою однієї організації, перетворилася на серйозний документ, необхідно 2500 підписів.

Позиція проста і зрозуміла: «Фуа-гра  це страва надмірної заможності, безвідповідальності та незнання реалій виробництва. Для отримання фуа-гри тварин не просто вбивають, а попередньо катують, що не є прийнятним для суспільства в XXI столітті».

У багатьох країнах триває дискусія, чи справді так вже й страждають гусаки від гаважу? Аргументом виробників часто стає те, що печінка після відгодовування повністю відновлюється, якщо птахові після нього забезпечити вільний випас. Тобто це має доводити, що насправді усе добре, деформації внутрішніх органів не відбувається, а травматичне годування у цій схемі залишається не більше, аніж сумною необхідністю.

Законодавство України містить норми, які дозволяють обмежити виготовлення люксової страви. В статті 21 закону «Про захист тварин від жорстокого поводження» є такий пункт: «У технології отримання від тварини продукції (доїння, стрижка, відгодівля тощо) не допускається застосування больових і травмуючих прийомів». Але офіційної заборони фуа-гра в Україні немає.

Чи поділить бізнес позицію зоозахисту, поки залишається відкритим питанням. А поки слово «гаваж» в контексті фуа-гра можна перекладати як «пташине пекло». Вплинути на ситуацію можна  підписати петицію. Зробити це можна тут.

Читати також:

Людиноподібни тварини та їхні проблеми. У малюнках японського ілюстратора

Ціна неволі. Чому потрібно заборонити дельфінарії

Контрабандисти використали імітатори слідів лося. Їх спіймали

 

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал: оперативно і коротко про важливе

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій