Чому постійно хочеться спати? Можливо, ви просто втомлені (а може й ні)
Якщо ви регулярно починаєте позіхати посеред робочого дня, а ваші очі самі собою заплющуються — скоріш за все, у вас надмірна денна сонливість. Не лякайтеся: за результатами дослідження Національного фонду сну США (так, є й такий) за 2020 рік, майже половина опитаних відчуває сильну сонливість від трьох до семи днів на тиждень. 40% дорослих, що брали участь в опитуванні, розповіли, що ця сонливість заважає їхньому життю. Журналістка Заборони Поліна Вернигор спеціально на прохання колег розібралася в можливих причинах того, що нам постійно хочеться спати.
Може, треба просто поспати?
«Дякую за пораду. Дуже корисно!» — прискіпливо зауважите ви. Але недосипання або проблеми зі сном є найчастішою причиною надмірної сонливості. Недосипання може бути короткочасним або хронічним — у кожному з випадків є кілька можливих причин.
Перша, найочевидніша та найпростіша у вирішенні, — це неправильний розпорядок дня. Якщо ви жертвуєте сном заради серіалів, роботи або ранкових тренувань, це означає, що сон для вас не в пріоритеті. В такому разі, скоріш за все, ви спите замало — отже, наступного дня відчуватимете наслідки. Якщо нехтування сном стало звичкою, його нестача накопичується і виливається у синдром недостатнього сну.
Синдром недостатнього сну може спричинити погану синхронізацію між поведінкою уві сні та під час неспання — наприклад, ви можете плутати, що відбувалося справді, а що вам наснилося. Також люди із цим синдромом можуть погано адаптуватися до довкілля — наприклад, погано концентруватися на задачах або погано аналізувати події. Якщо ви розумієте, що у вас цей синдром через те, що ви нехтуєте здоровим сном, єдине, що вам допоможе — налагодити режим та почати висипатися.
Безсоння — серйозніша причина нестачі сну. Якщо воно не спричинене неправильним розпорядком дня (наприклад, ви звикли лягати спати о 3 ночі, тому заснути раніше вам фізично важко), це може свідчити про проблеми зі здоров’ям. У цьому випадку треба звернутися до лікаря та пройти обстеження.
Розлади циркадного ритму сну також часто спричиняють безсоння або порушення якості сну. Це коли режим сну людини не відповідає місцевому циклу дня та ночі: наприклад, ви змінюєте часові пояси або працюєте в нічну зміну.
Я нормально сплю вночі, але вдень хочу спати — чому?
Найпростіше пояснення — ви втомлені. Втома характеризується як відсутність енергії — емоційної, розумової та фізичної. Тому цілком логічно, що коли у вас немає енергії на щось, що необхідно зробити тут і зараз, організм «вимикається» — як ноутбук, у якого закінчився заряд. Тут порада одна: відпочивати. Якщо ви не відпочинете зараз, то ваша втома стане хронічною, а там і до емоційного вигорання недалеко.
Та не втомився я! Що ще є?
Ще одна причина, через яку ви можете постійно хотіти спати — погана якість сну. Це може бути наслідком того ж ненормованого розпорядку дня або нестачі сну. Однак іноді причини глибші: наприклад, якість сну псується через апное — порушення дихання, що характеризується короткими паузами в диханні впродовж ночі. Це призводить до того, що людина постійно перебуває у фазі поверхневого сну, часто прокидається і, як результат, не висипається. Щоби виявити апное, попросіть близьку людину поспостерігати за вами уві сні та порахувати кількість затримок дихання, або ж увімкніть поруч із собою диктофон, який записуватиме ваше дихання. Є декілька варіантів розв’язання цієї проблеми — від корекції способу життя до хірургічної операції. Однак який саме спосіб підійде вам, має вирішити лікар.
На якість сну також може впливати синдром неспокійних ніг. Він характеризується необхідністю рухати кінцівками уві сні та скорочує загальну тривалість сну. Цей синдром здебільшого свідчить про медичні проблеми: низький рівень заліза, ниркову недостатність, хворобу Паркінсона, цукровий діабет, ревматоїдний артрит, вагітність і целіакію (порушення роботи кишківника, яке спричиняє непереносність глютену). Серед можливих причин такого стану також приймання антидепресантів, нейролептиків, антигістамінних препаратів та блокаторів кальцієвих каналів.
Майже будь-яке захворювання, що завдає постійного болю, може бути причиною того, що вам весь час хочеться спати. Зазвичай хронічні хвороби, зокрема артрит, грижа, артроз тощо можуть ускладнювати сон та робити людину схильною до денної сонливості. Якість сну також псують хвороби сечостатевих шляхів, які змушують людину постійно вставати до туалету вночі. Через це вона не встигає досягнути фази глибокого сну і, відповідно, погано висипається.
У всіх цих випадках слід звернутися до лікаря та пройти курс лікування. Просто глушити проблему снодійними засобами у таких ситуаціях — дуже погана ідея. Адже труднощі зі сном — це реакція організму на захворювання, які не варто ігнорувати.
Фізично я здоровий, а морально — не дуже. Це може бути причиною?
Цілком. Порушення сну та денна сонливість часто пов’язані з психічними станами та з ліками, які їх усувають. Антидепресанти, знеболювальні та антигістамінні засоби крім синдрому неспокійних ніг можуть викликати й загальну сонливість.
Що ж до розладів психічного здоров’я — вважається, що 80% людей, які переживають депресивні епізоди, мають надмірну денну сонливість. Водночас біполярний розлад, посттравматичний стресовий розлад та загальний тривожний розлад спричиняють проблеми зі сном та також можуть бути причиною того, що вам постійно хочеться спати.
Серед неврологічних проблем, які перешкоджають нормальному сну, виділяють нарколепсію, нейродегенеративні захворювання (зокрема хвороба Паркінсона та слабоумство), розлади нервового розвитку та інші проблеми із мозком. Під час нарколепсії, наприклад, мозок не може належним чином регулювати цикл сну й неспання. Пацієнти з цим діагнозом схильні засинати в невідповідний час і в невідповідних місцях.
Черепно-мозкова травма та струс мозку в більшості випадків спричиняють проблеми зі сном, а пухлини або ураження головного мозку можуть провокувати надмірну сонливість. Інфекції (наприклад, менінгіт та енцефаліт) так само викликають синдром недостатнього сну.
У щонайменше 31% дітей із розладами аутистичного спектра спостерігається денна сонливість, а проблеми зі сном у людей із такими особливостями можуть зберігатися і в зрілому віці.
Проблеми зі сном спричиняють і порушення обміну речовин, зокрема діабет і гіпотиреоз. Такі захворювання, як анемія, аномальний рівень натрію в крові та дисбаланс електролітів також провокують надмірну сонливість.
Це можна виправити?
Так. Навіть коли надмірна денна сонливість спричинена хворобами та станами, які неможливо вилікувати, сон можна реабілітувати медикаментами. Але дуже важливо, щоби ви не призначали собі жодних ліків самостійно: вони можуть зробити ще гірше.
Тому для початку радимо вам спробувати налагодити режим дня: лягати спати раніше, провітрювати приміщення, за годину до сну відкласти всі гаджети та сконцентруватися на чомусь приємному, що б вас розслабляло, частіше бувати на свіжому повітрі та їсти менше важкої їжі в другій половині дня. Також слід уникати активних фізичних навантажень та емоційних потрясінь (наприклад, перегляду новин) ввечері.
Якщо ви перепробували все, але нічого не допомогло — негайно йдіть до лікаря. Можливо, у такий спосіб ваш організм повідомляє вам про серйозні проблеми зі здоров’ям. Єдиної схеми лікування немає, оскільки все залежить від причин.