'

Чому українці не зможуть обрати сьомого президента у 2024 році: детальне, але зрозуміле пояснення

Svitlana Hudkova

Термін повноважень президента України Володимира Зеленського спливає у травні 2024 року. Згідно з Конституцією, вибори нового глави держави мають відбутися в останню неділю березня. Та через широкомасштабну війну з Росією виборчий процес навряд чи можливий. 

Редакторка Заборони Світлана Гудкова пояснює, чи можливе проведення президентських виборів під час дії воєнного стану.


Воєнний стан та вибори: що кажуть закони України

Питання проведення виборів під час дії воєнного стану особливо обговорювалося з наближенням парламентських виборів у жовтні 2023 року. Та у частині 4 статті 83 Конституції України чітко прописано: проведення виборів народних депутатів під час надзвичайного або воєнного стану неможливе.

Водночас у Конституції немає ніяких заборон щодо проведення президентських виборів. Натомість вони прописані у законі України про правовий режим воєнного стану, яким прямо забороняється проведення будь-яких виборів під час дії воєнного стану.

Навіть у разі внесення змін до закону вибори можуть вважатися неконституційними через обмеження політичних прав і свобод у зв’язку з війною.

Читати більше новин в Telegram

На відміну від Конституції, яку не можна змінювати під час воєнного стану, зміни до законів можна внести навіть під час війни. Проте, якби в Україні дійсно хотіли провести президентські вибори, вносити зміни до закону та призначати чергові вибори президента мали б щонайпізніше 21 грудня 2023 року — за 100 днів до дня голосування 31 березня 2024 року. І не пізніше 31 грудня 2023 року Центральна виборча комісія мала б оголосити виборчий процес, який розпочався б 1 січня 2024 року. Тобто всі терміни вже спливли, а отже, чергових президентських виборів в Україні не буде.

Обмеження виборчих прав та свобод під час війни

Андрій Магера. Фото: Facebook / Андрій Магера

На користь неможливості проведення будь-яких виборів до перемоги говорить і те, що під час воєнного стану не можуть бути гарантовані конституційні права та свободи — а значить, і дотримані принципи виборчого права, пояснює ексзаступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера.

«В умовах дії воєнного стану, як передбачено ст. 64, наведений перелік конституційних прав та свобод, які за жодних умов, навіть під час воєнного стану, не можуть бути обмежені. Але в цьому переліку ви не знайдете ст. 33 (право на свободу пересування та вільний вибір місця проживання), ст. 34 (право на свободу думки та слова), ст. 38 (право обирати та бути обраним до органів державної влади), ст. 36 (право на об’єднання в політичні партії та право на свободу діяльності політичних партій), ст. 39 (право на мирні збори) і так далі», — сказав він.

Всі ці обмеження зумовлені неможливістю дотримання вимог, передбачених у ч. 3 ст. 71 Конституції України, за якою вибори є вільними й відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Зокрема, мова йде про те, що основний закон забезпечує можливість голосувати та бути обраними для всіх без винятку українців. Але під час війни мільйони військовослужбовців та біженців не зможуть повноцінно реалізувати це право. 

І головне — фактор безпеки. Ст. 3 Конституція України визнає людину, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпеку найвищими соціальними цінностями. В умовах повномасштабної російської агресії гарантувати це на виборчих дільницях неможливо.

До речі, українці також висловились проти проведення виборів під час війни. Згідно з опитуванням КМІС, проведеним 5–10 лютого 2024 року, 69% українців вважають, що Володимир Зеленський має залишатися на посаді до кінця воєнного стану. І лише 15% виступають за проведення чергових виборів.

Легітимність президента України після 31 березня

Конституція має вищу юридичну силу за закон, і на це посилаються прихильники проведення виборів. Мовляв, норми Конституції прямо встановлюють дату чергових виборів президента України, і ніяких умов для перенесення голосування, зокрема в умовах дії надзвичайного або воєнного стану, не передбачено.

Та у статті 108 Конституції вказано, що президент України виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного президента. Це дозволяє йому належно виконувати конституційні приписи, за якими він є гарантом державного суверенітету, забезпечує державну незалежність, національну безпеку та є Верховним головнокомандувачем Збройних сил України.

До речі, в історії України вже був такий прецедент у 2004 році, коли балотувалися Віктор Ющенко та Віктор Янукович. Тоді Верховний Суд визнав результати другого туру президентських виборів недійсними та призначив повторне голосування. Через це чинний президент Леонід Кучма виконував свої повноваження ще кілька місяців понад пʼятирічний термін, поки не було обрано наступного очільника держави.

Сергій Дубовик. Фото: Facebook / Сергій Дубовик

На цю статтю основного закону також посилається заступник голови ЦВК Сергій Дубовик. За його словами, оскільки наразі немає юридичних підстав говорити про організацію виборчого процесу, президент Зеленський виконуватиме повноваження до обрання нового голови держави, коли б це волевиявлення народу не відбулося.

«Скільки б не було спекуляцій з цієї теми, в Конституції чітко записано, що президент України виконує свої повноваження до вступу на посаду новообраного президента України. Все решта — це політичні спекуляції щодо закінчення повноважень, переходу якихось повноважень. Конституція чітко дає відповіді на ці запитання. Закон про воєнний стан чітко визначає, що під час воєнного стану вибори не проводяться. Іншого поки що немає, змін до законодавства немає. Тобто немає підстав, принаймні юридичних, говорити про щось на цей час», — сказав Сергій Дубовик.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій