'
Читаєте зараз
Крипта за очі. Чому Worldcoin від творця ChatGPT турбує експертів та уряди

Крипта за очі. Чому Worldcoin від творця ChatGPT турбує експертів та уряди

Andriy Sorokin

Творець OpenAI (розробник ChatGPT) Сем Альтман запустив Worldcoin наприкінці липня. За його розвитком спостерігали понад 2 мільйони користувачів у всьому світі. Але нещодавно творець проєкту визнав, що не все йде гладко. На прохання Заборони журналіст і редактор телеграм-каналу FintechWave Андрій Сорокін з’ясував, чому ідея Worldcoin викликає все більше занепокоєння далеко за межами криптоком’юніті та чому системі тепер доведеться пояснювати, що ти людина.


Worldcoin — це просто нова криптовалюта? Або щось складніше?

Амбіції Сема Альтмана навряд чи обмежилися б отриманням прибутку з криптоіндустрії, в якій не все так просто у 2023 році. Ось що можна коротко розповісти про Worldcoin.

Що це таке: протокол для ідентифікації особи та фінансових операцій. Складається з трьох компонентів: ідентифікатора World ID, програми World App і токена Worldcoin (WLD).

Хто розробляє Worldcoin: компанія Tools for Humanity. Її створили гендиректор OpenAI Сем Альтман та голова TFH Алекс Бланія.

Навіщо це потрібно: штучний інтелект (ШІ) активно впроваджуватиметься в наше життя. Відрізнити людину від робота стане складніше. Потрібен спосіб підтвердити «людяність» користувача. Але і без цього World ID можна знайти застосування:

  • засіб ідентифікації типу входу через акаунт Google;
  • голосування в онлайн-опитуваннях;
  • захист від шахраїв та фейкових відгуків;
  • розподіл допомоги (включно з безумовним базовим доходом) або ейрдропів.

Як це працює: Користувач встановлює World App на смартфон. Біометричний пристрій «орб» (Orb, сфера) сканує райдужну оболонку ока. Ця інформація записується у вигляді криптографічного коду з випадкового набору чисел (IrisCode) і звіряється з іншими користувачами для перевірки унікальності. Її конфіденційність забезпечується криптотехнологією zero-knowledge proof (ZKP, доказ із нульовим розголошенням). Потім користувач створює World ID у програмі. За це він отримує 25 токенів WLD.

Є два типи ідентифікації:

  • Після сканування створюється унікальний цифровий код, а решта інформації видаляється та ніде зберігається. На серверах залишається тільки IrisCode, щоб уникнути повторної ідентифікації.
  • На серверах проєкту зберігаються зашифровані біометричні дані та IrisCode. У такому випадку можна відновити доступ до World App без повторного сканування.

У чому суть ZKP: метод, за допомогою якого одна сторона (яка доводить) може без розкриття додаткових відомостей довести іншій (яка перевіряє), що твердження правдиве. Використовується, коли необхідно перевірити конфіденційну інформацію, не даючи доступу до неї.

Що робити з цими токенами: оплачувати сервіси у World App, голосувати щодо розвитку Worldcoin, використовувати як звичайну криптовалюту.

Де можна зареєструватися у Worldcoin: за інформацією з сайту проєкту, орби доступні в Аргентині, Бразилії, Чилі, Німеччині, Гонконгу, Японії, Південній Кореї, Мексиці, Португалії, Сінгапурі, Іспанії, ОАЕ, Великобританії та США.

Щось пішло не так?

Worldcoin стикається з величезними операційними проблемами, заявив Сем Альтман на конференції Token 2049 у Сінгапурі.

«Очевидно, що операційні проблеми величезні, якщо подумати про те, що потрібно для виробництва цих кульок [орбів]. Інша проблема — це подолання спротиву, [пов’язаного зі збором] біометрії, який деякі люди відчувають, коли вперше чують про продукт», — пояснив він.

Співзасновник Worldcoin Алекс Бланія розповів, що спілкування з регуляторами та політиками у всьому світі стало основною частиною його роботи: «Після запуску ми бачили неймовірний приріст активності протягом кількох тижнів. Особливо вражаючим було те, що практично всюди виникали довгі черги з людей, які чекали на початок роботи. І з цим було дуже важко впоратися». 

Також Бланія підкреслив, що Worldcoin не зберігає дані після сканування райдужної оболонки ока: «Ваші дані видаляються. Ви фактично залишаєтеся повністю анонімним, і це дуже потужна річ. Я вважаю, що ми маємо розв’язати цю проблему у глобальному масштабі — створити якийсь механізм верифікації в інтернеті. Я думаю, що World ID — це шанс зробити це справді зі збереженням конфіденційності».

Тобто загалом усе гаразд? Тоді чому Worldcoin критикують?

Збір біометричних даних — чутлива тема, пов’язана з величезною кількістю ризиків. Попри репутацію Сема Альтмана, Worldcoin викликає чимало побоювань і залишається об’єктом критики.

(Можливі) порушення законодавства. Діяльністю Worldcoin зацікавилися регулятори Великобританії, Франції, Німеччини й Аргентини. Претензії викликають процеси збирання, зберігання та використання персональних даних. Влада Кенії призупинила діяльність Worldcoin, а потім у країні пройшли обшуки на складі компанії. Позицію регуляторів навряд чи вдасться ігнорувати: успіх проєкту важко уявити без ухвалення стандарту World ID інтернет-сервісами та відсутності заборони з боку держав.

Формування чорного ринку біометрії. Ще до запуску токена китайські користувачі почали скуповувати біометричні дані у третіх осіб в африканських країнах, щоб отримати винагороду за реєстрацію (додаток недоступний у КНР). У Worldcoin пообіцяли вжити заходів, а співзасновник компанії Алекс Бланія визнав, що шахрайство на початку неминуче.

Збір біометрії приватною компанією. За словами Сема Альтмана, йому часто кажуть, що це має залишатися прерогативою держави. «Чому б вам не запитати державу, чому вона не робить цього?» — апелює він. Водночас Альтман і сам визнає, що необхідність сканування райдужної оболонки ока у багатьох викличе відторгнення по ходу розвитку проєкту.

Ризик витоку інформації. Офіційно заявляється, що Worldcoin зберігає лише хешовані (перетворені) версії біометричних даних та використовує методи шифрування. Однак ризик витоку все одно є, вважає співзасновник Ethereum Віталік Бутерін. Якщо хтось просканує вашу райдужну оболонку, він зможе звірити її з базою даних, щоб визначити, чи є у вас World ID. Потенційно ця система може дати більше інформації про користувача», — пояснює він.

Доцільність обраного способу верифікації. Експерт з блокчейну та гендиректор компанії Toniq Labs Боб Боділі стверджує, що є набагато безпечніші способи довести системі, що перед нею людина. Крім того, обраний Worldcoin підхід упирається в наявність їхнього офіційного обладнання. Його кількість не дозволяє говорити про можливість глобального впровадження.

Централізація. Ще один ризик, на який звернув увагу Віталік Бутерін. Річ у тім, що перевірка унікальності хешу скану проводиться на сервері Worldcoin. Orb також обслуговуються централізовано. Це створює точки відмови у роботі системи під час верифікації нових користувачів. Однак співзасновник компанії Алекс Бланія вже заявив, що виробництво та експлуатація Orb можуть стати децентралізованими.

Хакери можуть отримати доступ до орбів. Ще до роздачі токенів компанія CertiK попередила Worldcoin про наявність вразливості. За її допомогою зловмисник міг стати оператором Orb, оминаючи процес верифікації. Служба безпеки Worldcoin підтвердила цей факт і заявила, що проблему розв’язано. Але факт залишається фактом: навіть добре захищені біометричні дані можуть наражатися на ризики через вразливість.

Неоднозначні бізнес-партнери. Одними з перших інвесторів Worldcoin стали співзасновник збанкрутілої криптобіржі FTX Сем Бенкман-Фрід і збанкрутілий хедж-фонд Three Arrows Capital.

Супротивність самій ідеї криптовалют. Так вважає технічний директор децентралізованої платформи Komodo Кадан Штадельман. «Коли у 2009 році біткоїн вперше з’явився на ринку, він обіцяв незалежність від фінансової системи. […] Біткоїн дозволив нам вирватися з ланцюгів централізованого фінансування у той час, коли бюрократи надавали великим банкам трильйонні кредити. Тепер Worldcoin хоче відновити наші зв’язки з централізованими фінансами за мізерну суму та обіцянку зручності. Worldcoin — це криптовалюта тільки за назвою. Вона є поворотним моментом для всієї криптоіндустрії», — пояснює він.

Вартість проєкту. Критики Worldcoin вважають, що вона роздута та тримається лише на сподіваннях інвесторів. Річ у тому, що актуальна ринкова капіталізація WLD (кількість токенів в обігу, помножена на ціну токена) — близько $164 мільйонів (дані Coinmarketcap). При цьому загальна капіталізація протоколу (fully diluted value, FDV) — 22,2 мільярда. І цього показника ще потрібно досягти, реалізувавши всі токени, зокрема невипущені.

Методика розподілу токенів. Спочатку з 10 мільярдів WLD близько 20% виділялося під приватних інвесторів. Потім цю цифру збільшили до 25% через непросту ринкову ситуацію і через те, що процес розробки та запуску виявився складнішим і витратнішим. А співзасновник Worldcoin Алекс Бланія взагалі відмовився пояснювати, як саме розподіляється токен.

Залучення дітей. Блокчейн-розслідувач @ZachXBT виявив заархівовану версію твіту від співзасновника WorldCoin Макса Новендстерна. Він вихвалявся, що проєкт «активно просувається дітьми в Кенії та Чилі» — так вдалося залучити близько 150 тисяч нових користувачів. Сам Макс Новендстерн видалив твіт і у відповідь заявив, що його написав друг із Гани. Утім, журнал Массачусетського технологічного інституту MIT Technology Review не став видаляти велику статтю на цю тему. З неї випливає, що твіт співзасновника WorldСoin відповідав дійсності.

Неоднозначний маркетинг. У тій же статті MIT Technology Review йдеться про не найетичніші способи залучати користувачів з низки країн, що розвиваються. Наприклад, мешканців Судану приваблювали ділитися біометрією в обмін на AirPods. Багато з них слабко розуміли суть проєкту — не так просто пояснити концепцію криптовалют тим, хто не має навіть електронної пошти. Викладач Нортумбрійського університету (Великобританія) Піт Хаусон навіть назвав подібні практики криптоколоніалізмом.

Звучить не дуже. Зате у Worldcoin важлива мета! Чи ні?…

Творці Wordlcoin говорили, що успіх проєкту має сприяти глобальним демократичним процесам і зрештою прокласти шлях до безумовного базового доходу, що фінансується ШІ. Але поки Wordlcoin тільки підтверджує побоювання скептиків, а сам токен падає в ціні.

Компанія вже не впевнена, що забезпечить безумовний базовий прибуток коштом ШІ. «Я не думаю, що ми зможемо генерувати універсальний базовий дохід. Але якщо ми створимо інфраструктуру, яка дозволить урядам чи іншим організаціям це зробити, то будемо дуже щасливі», — заявив топменеджер проєкту з Європи Рікардо Масейра.

Worldcoin підтвердила побоювання скептиків щодо «антиутопічності». Проєкт дозволить компаніям та урядам використати свою систему ідентифікації. За словами того ж Рікардо Масейра, таким чином Worldcoin виконує місію зі створення найбільшої фінансової та ідентифікаційної спільноти. Доступ держав та корпорацій до таких можливостей відкриває великі перспективи для контролю.

Ціна Worldcoin продовжує падати. У момент запуску токен коштував $2,7. За даними Coinmarketcap, 18 вересня його вартість становить $1,26. Раніше він навіть опускався нижче за психологічно значущу позначку $1.

Історія Worldcoin підриває довіру до ChatGPT. «Чи хочемо ми, щоб людина, яка створила цю схему, очолювала одну з провідних компаній-розробниць рішень у галузі штучного інтелекту, який незабаром може зайняти домінантне становище у багатьох сферах нашого життя?» — замислюється блогер Майкл Петреус (Critical Spectator).

Місія Worldcoin зокрема полягала у створенні більш людяної економічної системи перед стрімким розвитком ШІ. Теоретично це звучить чудово. Однак два стовпи її реалізації — криптовалюта та біометрія — змушують інакше оцінити цю ідею. Як пише гендиректор та співзасновник Kima Ейтан Кац, Worldcoin підриває ідеологічну основу криптоіндустрії, штовхаючи її до цифрового авторитаризму. Біометричні технології можуть довести його до макабричних масштабів.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій