'
Читаєте зараз
Чому жінок частіше вражають аутоімунні захворювання: науковці наблизились до розгадки

Чому жінок частіше вражають аутоімунні захворювання: науковці наблизились до розгадки

Ilona Kivva
Автор:

На думку дослідників, аутоімунні захворювання частіше вражають жінок, ніж чоловіків. Це відбувається через присутність Х-хромосоми, пише Cell.

Фахівці стверджують, що специфічний набір молекул, які регулюють додаткову Х-хромосому в жінок іноді може втручатись в роботу імунної системи.

Аутоімунні захворювання у людей жіночої статі залежать не тільки від цих молекул. Але якщо дослідження підтвердить їхню роль, стане можливим створити інноваційні ліки, які впливатимуть лише на них. Зараз більшість препаратів діють на всю імунну систему.

Як відомо, чоловічі та жіночі ембріони мають 22 однакові пари хромосом. 23-тя пара визначає стать людини: у жінок — дві Х-хромосоми, в чоловіків — Х і Y. Кожна хромосома містить гени, що виробляють білки. Вони виконують власні функції в клітинах.

Не дивлячись на те, що жінки з двома Х-хромосомами мають виробляти удвічі більше специфічних білків, в підсумку обидві статі мають однакову кількість. Дослідники кажуть, що одна Х-хромосома «заглушується». За неї чіпляються сотні молекул Xist та повністю закривають її.

Цей процес відіграє важливу роль, адже якщо ген у другій Х-хромосомі вийде з-під контролю Xist, це призведе до надлишку білків, деякі з яких можуть бути токсичними. Однак учені помітили, що низка білків, залучених до аутоімунних захворювань, також допомагає Xist закрити Х-хромосому.

Науковці роками перевіряли цю теорію на мишах, самки яких мають високий ризик розвитку вовчака, а самці ніколи не хворіють на його важкі форми. Генетичне модифікування самців запускало в їхніх організмах виробіток Xist і вони також почали сильніше потерпати від імунної хвороби.

Дослідник Говард Чанг підозрює, що аутоімунні захворювання можуть виникати внаслідок природного відмирання клітин в організмі жінки. У кров скидається багато молекул Xist і приєднаних до них білків. Тому, коли імунна клітина стикається з Xist, вона бачить приєднані білки і помилково виробляє до них антитіла.

Ендокринологиня Мелісса Лехнер назвала нове дослідження цікавим. Не виключено, що протеїни Xist лише посилюють аутоімунітет, а не діють як причиново-наслідковий механізм.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій