'
Читаєте зараз
У Чорнобильській зоні зафіксували перевищення радіації в сотні разів. Однак це не привід панікувати — і ось чому

У Чорнобильській зоні зафіксували перевищення радіації в сотні разів. Однак це не привід панікувати — і ось чому

Hanna Belovolchenko

25 листопада громадська організація Save Dnipro повідомила про аномальні показники радіаційного забруднення у зоні відчуження. У деяких районах рівень радіації був вищий за норму у сотню разів. Цю інформацію активісти отримали з SaveEcoBot — агрегатора, який збирає екодані з офіційних і відкритих джерел. У Держагентстві з управління зоною відчуження заявили: причина не в аварії на Чорнобильській атомній електростанції, а в датчиках, які вимірюють рівень радіації. Заборона розповідає, що таки трапилося поблизу Чорнобиля.

Що трапилося?

25 листопада активісти громадської організації Save Dnipro повідомили, що у Чорнобильській зоні відчуження та за її межами зафіксовані стрибки радіаційного забруднення. Наприклад, на станції моніторингу біля нового сховища відпрацьованого ядерного палива 17 листопада показники були вищі за норму у понад 600 разів. А в селі Горностай Вишгородського району Київської області забруднення перевищило звичні показники у 876 разів. Такі стрибки фіксували й 19 листопада на станціях моніторингу Залісся, Запілля та Черевач, які розташовані поблизу Чорнобиля. Активісти звернули увагу на те, що перевищення траплялося почергово — з різницею приблизно у годину. Загалом зміни в радіаційному фоні, за офіційними даними, різко коливалися з 15 до 25 листопада.

«Ми помітили проблеми 25 листопада, коли побачили накопичені дані за десять днів. Порівняли їх зі звичними показниками й зрозуміли, що щось не так. Тоді оповістили громадськість», — пояснює в коментарі Забороні співзасновник громадської організації Save Dnipro Артем Романюков.

Фото: Сергій Олексєєнко/УНІАН

У Save Dnipro припустили, що з зони відчуження могли щось вивозити, з огляду на періодичність стрибків. А також зауважили, що 18 листопада у сховищі відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу розмістили перший пенал з відпрацьованим ядерним паливом на зберігання впродовж 100 років. Це також стало однією з версій, що пояснюють стрибки радіаційного фону.

А що каже Держагенство з управління зоною відчуження?

У Державному агентстві України з управління зоною відчуження заявили, що стрибки радіації зафіксували через повірку датчиків вимірів радіації. 53 таких датчики розташовані на території всієї зони відчуження, проммайданчика ЧАЕС та у місті Славутич. Вони — частина автоматизованої системи контролю радіаційного стану.

34 датчики 15 грудня вивезли з зони відчуження на повірку до міста Чорнобиль, на територію держпідприємства «Екоцентр», пояснив у коментарі Забороні заступник голови Держагенства Максим Шевчук. Технологія повірки передбачає, що датчики знімають, везуть на підприємство і там в безпечних умовах піддають впливу еталонного джерела випромінювання.

«3,5 тисячі нЗв/годину — це показник, коли датчик розташований на відстані 90 сантиметрів. 117 тисяч — коли на відстані 15 сантиметрів. Чим далі датчик від джерела, тим менша потужність. У кожній точці ми створюємо нову потужність, щоб дослідити, як себе поведе детектор на різних потужностях», — пояснює генеральний директор держпідприємства «Екоцентр» Сергій Кірєєв.

Фото: Ian Bancroft/Flickr

На повірку одного датчика потрібно півтори-дві години. А оскільки система ідентифікує пристрій лише за фізичним номером і не реагує на зміну його місця розташування, на онлайн-мапі виглядало все так, ніби активність відбувається у зоні відчуження, додає Максим Шевчук.

Зараз 29 датчиків вже пройшли повірку, отримали сертифікацію і повернулися до зони відчуження. Решту доправлять пізніше.

Поки датчики на повірці радіацію у зоні відчуження не вимірюють?

Вимірюють. Сьогодні є дві системи контролю радіаційного фону: стара й нова. І поки датчики новішої системи проходять повірку, контроль радіації на себе перебирають старі пристрої, пояснює Максим Шевчук. Радіаційний фон вимірюють на постійній основі, адже це необхідно для безпеки людей.

А перевезення палива в інше сховище точно не могло спричинити стрибки радіації?

Ні. Сплески радіації не могли бути пов’язані з чимось крім повірки датчиків — кажуть у Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки. Ані метал, ані деревина, ані відходи із зони відчуження, навіть якби їх вивозили, не дали б таких цифр на датчиках, пояснює у коментарі Забороні речниця Центру Тетяна Вербицька. Доза випромінення від них мінімальна й не може перевищувати норму у тисячі разів.

Так само це не може бути пов’язано із перевезенням відпрацьованого ядерного палива. «Це паливо стояло багато років у сховищі «мокрого» типу — у воді. Воно не з активної зони реактора. Просто тепер його перевезли у контейнерах до сховища «сухого» типу, — каже Вербицька. — Оскільки сплески радіації фіксували не лише у Чорнобильській зоні, а й поза нею, пов’язувати їх із паливом не слід».

«Крім того, якби проблема була в паливі, радіаційний фон не прийшов би до норми за півтори-дві години. Він би залишався стабільно високим, — каже Максим Шевчук. — І показники датчиків, встановлених ближче до сховища, були би вищими за інші, а такого не було».

Про перевірки заздалегідь так і не повідомлятимуть?

Держагентство з управління зоною відчуження пообіцяло, що тепер оголошуватиме заздалегідь про повірку датчиків. Наступну проводитимуть з 7 по 11 грудня. 19 датчиків вивезуть до Чорнобиля, що спричинить короткочасні підвищення радіаційного фону лише у показниках. Стежити за даними можна буде на онлайн-мапі.

Фото: Wendelin Jacober/Flickr

Раніше про повірки не повідомляли, каже Шевчук, бо ніхто з громадськості не звертав уваги на показники. «Але тепер чатбот дав змогу швидко отримати ці дані, активісти їх проаналізували й звернули увагу. Хоча до того, з 1988 року, жодного разу до нас з цього приводу не зверталися», — додає заступник голови Держагентства з управління зоною відчуження.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій