Чи можуть сонячні бурі вимкнути інтернет по всій планеті: прогнози вчених
- Сонячні бурі або геомагнітні бурі виникають, коли Сонце випускає надто інтенсивний сплеск електромагнітного випромінювання.
- Корональні маси порушують магнітне поле Землі, викликаючи збурення електричних струмів в атмосфері та корі.
- Неконтрольована енергія виводить із ладу радіозв’язок, GPS, інтернет-з’єднання, електропостачання та викликає полярні сяйва у різних частинах планети.
Сонце постійно посилає у космос заряджені частинки, але інколи його магнітна активність порушується і виникають потужні спалахи. Це відбувається кожного сонячного циклу, який триває приблизно 11 років. Раніше, коли людство ще не так покладалося на електроенергію та інтернет, ефекти від таких викидів були менш помітні, але зараз масштабна геомагнітна буря здатна спричинити хаос.
Заборона розповідає про негативні наслідки сплесків енергії зірки.
Спалахи на Сонці: вплив на Землю
У червні 2023 року на сонці було більше сонячних плям, ніж за понад 20 років — 163. Підвищена кількість означає високий ризик потужних сонячних спалахів, які можуть спричинити серйозні проблеми для Землі, пише Business Insider.
«Можуть бути відключення радіозв’язку, скасування наземних польотів, збої в електромережі та навіть полярні сяйва у будь-якому куточку планети. Сонце дотримується циклу, відповідно до якого його активність зростає і слабшає приблизно кожні 11 років. Зараз наша зірка перебуває у фазі циклу, коли її активність наростає до сонячного максимуму», — зазначають у виданні.
Зазвичай магнітне поле нашої Землі захищає нас від більшості космічних викидів енергії: заряджені частинки, що проникають через цей бар’єр, можуть спричинити лише незначні збої. Але цей сонячний цикл уже не пройшов непоміченим: у травні 2023 року сталося повсюдне відключення радіозв’язку в Північній, Центральній та Південній Америці, а несподівана геомагнітна буря спричинила яскраві полярні сяйва, що їх бачили навіть в Україні.
Читати більше новин в TelegramІнтернет: як діє буря на Сонці
Сонячні бурі підсилюють електричні струми, що протікають у верхній атмосфері Землі, нагріваючи повітря. Саме цей ефект створює красиві полярні сяйва, але також може порушувати радіосигнали та GPS. Коли атмосфера нагрівається, вона роздувається, як зефір, додаючи опору супутникам на низькій навколоземній орбіті: у лютому 2023 року сонячний спалах вивів з ладу 40 супутників Starlink.
Потужні електричні струми в атмосфері також викликають розряди енергії, що протікають через земну кору. Це заважає електричним провідникам, розташованим на вершині кори: електромережі, які передають світло від електростанцій до будинків виходять із ладу. Результатом є локальні перебої в електропостачанні, які важко усунути.
Вилучити кілька супутників Starlink чи локально вимкнути електроенергію недостатньо, щоб зіпсувати глобальний доступ до Інтернету. Аби повністю знищити мережу, сонячна буря повинна втрутитися в наддовгі волоконно-оптичні кабелі, які простягаються під океанами та з’єднують континенти. Кожні 50-145 км вони оснащені повторювачами, які допомагають посилити їхній сигнал. Хоча самі кабелі не вразливі до сонячних бур, повторювачі вразливі. Якщо один ретранслятор вимкнеться, цього може бути достатньо, щоб відключити весь кабель: коли велика кількість кабелів не працюватиме, це може спричинити інтернет-апокаліпсис.
Є кілька способів захистити Інтернет від наступної геомагнітної бурі. Перший полягає в тому, щоб захистити електромережі, супутники та підводні кабелі від перевантаження через приплив струму. Другий — розробити кращий метод прогнозування сонячних бур в довгостроковій перспективі: сучасні технології можуть передбачити їх за два дні.
Магнітні бурі: як відбуваються
Сонце завжди обсипає Землю туманом намагнічених частинок, відомим як сонячний вітер. Здебільшого магнітний щит нашої планети блокує його, посилаючи частинки летіти до полюсів: там вони лишають за собою лише полярне сяйво.
Сонячні бурі або геомагнітні бурі виникають, коли Сонце випускає надто інтенсивний сплеск електромагнітного випромінювання — корональної маси. Це збурення викликає хвилі енергії, які поширюються назовні, впливаючи на інші тіла Сонячної системи, включаючи Землю. Сильні електромагнітні хвилі пробивають захист планети: магнітне поле Землі стає підконтрольним бурі.
Слідкувати за активністю зірки допомагають сонячні плями — вони утворюються в областях, де магнітні поля зірки сильні і холодніші, ніж інші частини поверхні. Чим більше сонячних плям на поверхні, тим більше магнітна активність світила порушується. І чим більше порушуються магнітні поля, тим більша ймовірність, що вони спричинять раптовий вибух енергії, відомий як сонячний спалах, а згодом і бурю.
Раніше Заборона розповідала про можливе зникнення Сонячної системи ще під час її формування: вона вбереглась лише тому, що була на ранньому етапі створення.
Читати більше новин в Telegram