'
Читаєте зараз
Небо над Україною 23 квітня стало рожевим: що спричинило дивовижне явище

Небо над Україною 23 квітня стало рожевим: що спричинило дивовижне явище

Ilona Kivva
Автор:
  • У низці регіонів країни спостерігалося полярне сяйво. Найбільш інтенсивним воно було у північних областях. 
  • Це світіння розріджених шарів атмосфери, яке відбувається на висоті від 60 до 100 км від поверхні землі.
  • На планеті у цей період спостерігалася потужна магнітна буря.

Причиною яскравого забарвлення небосхилу, яке спостерігалося в Україні, став сильний викид корональної маси на Сонці. Він стався ще 21 квітня, але нитка дійшла до Землі тільки через два дні.

Заборона розповідає про вкрай рідкісне явище, а також зібрала найяскравіші кадри.


Північне сяйво в Україні: фото, відео

У низці регіонів України, зокрема, Київській, Львівській, Чернігівській, Волинській, Черкаській, Рівненській та Хмельницькій областях спостерігалося вражаюче астрономічне явище. 

Небо кілька хвилин переливалося рожевим, а подекуди зеленим відтінками. Найбільш інтенсивно світіння було у північних областях країни.

Небо над Броварами 23 квітня 2023 року. Фото: Де у Києві/Facebook
Небо над Броварами 23 квітня 2023 року. Фото: Де у Києві/Facebook

Явище має назву північне сяйво (або полярне) — це світіння розріджених шарів атмосфери на висоті від 60 до 100 кілометрів. Зазвичай на Землі такі сяйва спостерігаються на відстані 20—35° від магнітних полюсів. Україна лежить 44° та 52° північної широти, тож це вкрай рідкісне видовище для цього регіону планети.

Читати більше новин в Telegram
Полярне сяйво на Волині, 23 квітня 2023 року. Фото: Boris Sozanskij/Facebook
Полярне сяйво в Україні, Ковель, 23 квітня 2023 року. Фото: Олександр Аронець/Twitter
Північне сяйво у Вараші, рівненська область. Фото: Varash_Blog/Facebook
Рожеве небо над Чернігівщиною. Фото: Улюблений Чернігів/Facebook
Полярне сяйво над Чернігівщиною. Фото: Улюблений Чернігів/Facebook

Корональний викид: що це таке

Виникнення полярного сяйва над Україною передбачив американський Центр прогнозування космічної погоди (Space Weather Prediction Center). 

Явище, як пояснили у центрі, спричиняє взаємодія верхніх шарів атмосфери планети і сонячного вітру. Він досягає Землі внаслідок потужних геліоштормів, які супроводжуються викидами корональної маси.

«Над Землею діє жорстка геомагнітна буря G4 (Kp=8), пов’язана з прибуттям викиду корональної маси, що стався на Сонці 21 квітня. Полярне сяйво можна було побачити або сфотографувати на більшій території нашої країни», — пояснили автори освітнього проєкту «Небо Сьогодні».

Корональний викид являє собою гігантську хмару сонячної плазми, яка залита лініями магнітного поля. під час сонячних спалахів або викиду ниток вона буквально видувається з Сонця.

Такі викиди відбуваються приблизно раз на тиждень і зазвичай є досить слабкими, але коли активність зірки збільшується до максимуму, викиди стають все частішими — до кількох на день. Їх сила при цьому також зростає.

Залежно від місця виверження такий вибух може оминути Землю, частково її зачепити або навіть повністю бути спрямованим на неї. Зазвичай викид досягає планети через 24 години, але цей процес може тривати і значно довше. Коли він досягає Землі, взаємодія з магнітним полем спричиняє бурю, побічним ефектом якої і є сяйво у небі.

Раніше Заборона розповідала про незвичний спалах, що спостерігався над Києвом 19 квітня. Астрономи кажуть, що це був яскравий метеор, який виглядає як вогняна куля. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій