Читаєте зараз
Конгрес США збирається голосувати за допомогу Україні. Або ні. Чи вистоять ЗСУ без американської зброї

Конгрес США збирається голосувати за допомогу Україні. Або ні. Чи вистоять ЗСУ без американської зброї

Svitlana Hudkova

Палата представників США вже декілька місяців затягує з винесенням на розгляд пакету допомоги Києву в розмірі $60 мільярдів, проголосованого Сенатом. Та є (обережні) сподівання, що ця епопея завершиться у квітні. 

Тривалі суперечки й торги продемонстрували, що Україна легко може стати заручницею внутрішньополітичних чвар у США. А тому варто думати, які є варіанти для посилення обороноздатності держави. Про це з експертами говорила редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Україна чекає допомоги від США

Вже цього тижня (15–21 квітня) Палата представників може проголосувати за надання Україні масштабного пакету допомоги в розмірі понад $60 мільярдів. Та через тривалі гойдалки Конгресу є всі підстави вважати, що законопроєкт знову можуть відкласти на невизначений час.

Владислав Фарапонов. Фото: Владислав Фарапонов / Facebook

Загалом американіст Владислав Фарапонов говорить про три варіанти розвитку подій.

Перший — найшвидший та найкращий для України: спікер Джонсон, ризикуючи своєю посадою, виставляє на розгляд законопроєкт, за який проголосував Сенат. 

Читати більше новин в Telegram

«У цей варіант я вже менше вірю. Якби Джонсон мав політичну волю і бачив вигідний для себе шлях, то він би вже це зробив. Але цього не сталося», — говорить американіст.

Другий — більш тривалий, але теж прийнятний: Палата представників ухвалює власну версію законопроєкту. 

Серед нововведень: 

  • надання допомоги в кредит;
  • використання заморожених активів РФ для фінансування України;
  • скорочення допомоги до виключно військової;
  • відокремити допомогу Україні від допомоги Ізраїлю (у Білому домі раніше заявляли, що не погодяться на такий варіант).

Станом на 10 квітня деталі все ще залишалися на стадії опрацювання. Та щоб це не було, голосування за змінений законопроєкт потребуватиме нового голосування в Сенаті, що може знов-таки затягнутися, пояснює Фарапонов.

«Формально процес ускладнюється, хоча Сенат готовий швидко проголосувати. Утім, треба розуміти: що більше голосувань, то складніше буде знаходити голоси серед сенаторів-республіканців», — зауважує американіст.

Третій варіант — простий для США і складний для України: Джонсон узагалі не виносить законопроєкт на розгляд. Тоді процес затягується до початку виборів восени.

Активно обговорюють можливість винести пакет допомоги на голосування в обхід спікера. Відповідна петиція дозволяє законодавцям зробити такий крок, за умови якщо вдасться зібрати 218 підписів. Станом на 11 квітня було зібрано 193 підписи. Та Фарапонов вважає ідею занадто переоціненою: на ділі вона нічого не змінить.

«Звісно, це цікава лазівка для нас. Але хочу зауважити: найдовше тримаються спікери, які вміють балансувати та домовлятися з двома партіями. І навіщо республіканцям такий спікер, якого демократи можуть обійти банальним збором підписів? І якщо за таку петицію зберуть-таки голоси, трампісти почнуть вимагати відставки спікера. Тому насправді документ нічого не змінить», — вважає експерт.

А загроза відставки вже нависла над Майком Джонсоном. Після його заяви про винесення на розгляд питання про фінансування України конгресвумен від Республіканської партії Марджорі Тейлор Ґрін, прибічниця Трампа, подала відповідну резолюцію. Поки що вона не вимагала винести це прохання на голосування всією Палатою представників, але може: у разі появи законопроєкту з допомоги Україні на порядку денному. 

Отож ситуація залишається нестабільною й спрогнозувати терміни голосування важкувато. Тому цілком імовірно, що у квітні ця епопея може і не завершитися.

Без допомоги США Україна програє

Про це прямо заявив президент Володимир Зеленський: «Якщо Конгрес не допоможе Україні, Україна програє війну. Якщо Україна програє, інші держави зазнають нападу».

Дійсно, на сьогодні США залишаються найбільшим донором українських Збройних сил. За 2023 рік Вашингтон виділив на фінансування Києва €71 мільярд, з яких €43 мільярди становила саме військова допомога. 2024 року ця допомога має сягнути близько $46 мільярдів із загального пакету на $60 мільярдів, який планують проголосувати в Конгресі. 

I затримка в ухваленні рішення вже впливає на ситуацію на фронті, яка зараз складається не на користь України, каже в коментарі Забороні військовий експерт Петро Черник.

Петро Черник. Фото: Петро Черник / Facebook

«А як воювати? Без якісної зброї це неможливо. Певний запас міцності ще є, але він поступово тане. Від цієї допомоги залежить дуже багато. Я все ж вважаю, що допомога буде. Але питання: коли і в якому вигляді», — говорить він.

До того ж часу потреби української армії перекриваються європейською допомогою. На думку військового експерта, на пів року запасу міцності вистачить.

«800 тисяч снарядів, що знайшли чехи, вже в дорозі. Нещодавно естонці задекларували, що знайшли ще мільйон снарядів. Зважаючи на те, що російсько-українська війна — на 95% війна артилерії, то перша партія снарядів нам закриє до пів року. А якщо буде друга, їх вистачить на рік. Плюс, наприклад, Швеція вступила в НАТО. За кілька місяців там з’являться перші натовські підрозділи зі своєю штатною зброєю. І шведи зможуть вивільнити те, що є у них на складах. Звісно, тенденція зараз небезпечна, але точно не катастрофічна», — запевняє Черник.

Проте постає питання: що буде далі? Адже Україна не може постійно залишатися в заручниках внутрішньополітичних чвар у США. Допомогти в цьому може як запуск виробничих потужностей ВПК європейських країн, так і відновлення власного ВПК, каже військовий експерт.

«У нас є що відновлювати та над чим працювати. Після розпаду СРСР військово-промисловий комплекс України був третім за потужністю у світі. Тому робота триває, але її не виконаєш за один день. Наприклад, комплекс Patriot, який захищає наше небо, розробляли 12 років. Звісно, різні види озброєння мають свої строки виготовлення», — пояснює він.

На жаль, час працює зовсім не на Україну, тому питання американської допомоги стоятиме й надалі. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій