'
Читаєте зараз
«Читомо» шукає патронів. Розповідаємо, чому це важливо як для медіа, так і для читачів

«Читомо» шукає патронів. Розповідаємо, чому це важливо як для медіа, так і для читачів

Anastasiia Opryshchenko
«Читомо» шукає патронів. Розповідаємо, чому це важливо як для медіа, так і для читачів

Культурно-мистецький проєкт «Читомо» запускає краудфандингову кампанію на Patreon. В минулому маленький андеграундний сайт, а нині найбільше медіа про книговидання в Україні за 12 років існування пройшло шлях від волонтерського проєкту до незалежного прибуткового ресурсу. Зокрема це стало можливим завдяки системі донатів від читачів. Проте наразі «Читомо» змінює формат фінансової підтримки, аби готувати більш експериментальні матеріали та якісну аналітику. Заборона коротко переказує історію проєкту та пояснює, чому варто підтримати це медіа просто зараз.


Звідки взялося «Читомо»?

Онлайн-видання існує вже 12 років – воно виросло з дипломного проєкту київських студенток Ірини Батуревич і Оксани Хмельовської. Засновниці медіа не мали чіткої бізнес-моделі для просування і на початках писали про маловідомі книжки та видавництва з невеликою аудиторією. В інтерв’ю «Громадському радіо» Батуревич розповідала, що для «Читомо» одразу було важливо писати не лише про зміст, а й про форму, тож сайт став хіба не першим медіа, в якому з’являлися матеріали про нотні видання, літературу шрифтом Брайля, довідкові та навчальні посібники. І якщо на старті авторок проєкту засмучувало, що про цікаві їм теми ніхто не говорить, то тепер, з їхніх слів, ці історії виходять на загал і стають більш дискусійними.

З моменту заснування «Читомо» неодноразово перезапускали — розширювалися рубрики, змінювалися теми, збільшувалася аудиторія читачів. Згодом медіа почало організовувати проєкти для людей з книжкової індустрії: три роки поспіль проходив фестиваль «Штурмові загони Ґутенберґа» для молодих видавців і редакторів, з’явився «Рейтинг критика», що визначав найкращі дитячі та підліткові книжки, проводилися дискусії на Форумі видавців. 2017-го «Читомо» зареєстрували як громадську організацію.

Під час пандемії 2020 року проєкт запустив кампанію підтримки малих видавців  #купуйумалих і організував благодійний онлайн-аукціон на підтримку своєї діяльності. Наразі «Читомо» публікує книжкові новини, готує рецензії, огляди, добірки, інтерв’ю, аналізує тенденції ринку, висвітлює культурні проєкти, події та можливості.

Навіщо їм підтримка читачів?

На сьогодні мета «Читомо» – створювати власні проєкти, експериментуючи з формами та не тримаючись за тренди. Автори медіа хочуть робити акценти на текстах, що не втрачають актуальності та сприяють змінам у галузі книговидавництва, просувати якісну аналітику та матеріали експертів-практиків. Проєкт комунікує з безліччю нішевих і великих книжкових фестивалей від Братислави до Франкфурта й Болоньї. Крім цього, «Читомо» підтримує українських митців — як початківців, так і відомих письменників, художників тощо.

Ось що говорить команда «Читомо» про запуск краудфандингової кампанії.

Олександр Мимрук, випусковий редактор «Читомо»: «Патреон — це зручний для нас спосіб структурувати «читомівське» ком’юніті, тримати його ближче до серця. «Читомо» — це незалежне й нішеве медіа, існування якого залежить від ентузіазму не лише нашої команди, але й читачів».

Вікторія Фещук, редакторка спецпроєктів «Читомо»: «Щотижня ми з командою генеруємо десяток ґрунтовних і диких ідей. Прикро, що добра половина з них йде «в стіл» через брак ресурсів. Нам важливо писати про малодосліджене, висвітлювати літературні події із-за кордону, залучати ключових фахівців — і все це потребує фінансів. Наші читачі заслуговують на найкращий контент, і ми раді, що тепер у них з’явилася нова можливість підтримати улюблене медіа».

Що таке Patreon та чому саме він?

Patreon — це краудфандингова платформа, яка з 2013 року допомагає творцям і незалежним виданням отримувати фінансування безпосередньо від своїх патронів, тобто покровителів. Поширенню Patreon сприяли YouTube-блогери, подкастери, письменники, музиканти, автори вебкоміксів. Українські незалежні медіа теж шукають патронів та патронок, даючи читачам більше можливостей для хорошого контенту. 

Для «Читомо» Patreon у порівнянні з минулою системою донатів зручний тим, що дає більше свободи, адже не передбачає максимальної суми збору та фінальної дати. Підтримати проєкт можна будь-якою зручною сумою раз на місяць. Натомість читачам підписка на Patreon пропонує низку бонусів: долучатися до створення конкретних матеріалів, отримувати книжкові подарунки та брати участь у вечірках «Читомо» разом із командою медіа.

Долучитися до кола покровителів і покровительок «Читомо» можна тут.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій