'
Читаєте зараз
Всі кажуть про другу хвилю коронавірусу. Буде новий карантин? А місць у лікарнях вистачить? Заборона дає спокійні відповіді на складні запитання

Всі кажуть про другу хвилю коронавірусу. Буде новий карантин? А місць у лікарнях вистачить? Заборона дає спокійні відповіді на складні запитання

Hanna Belovolchenko

В Україні зараз щодня фіксують у середньому 7 тис. нових випадків захворювань на COVID-19, хоча ще два місяці тому ця цифра була втричі меншою. За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, це означає, що Україною шириться друга хвиля коронавірусу. Ситуація в інших країнах схожа — деякі з них через загострення епідемії вже оголосили локдаун. Журналістка Заборони Ганна Беловольченко відповідає на найпоширеніші запитання про коронавірус. 


Чому виникла друга хвиля?

По-перше, у більшості країн світу зросла кількість тестувань. Більше тестів — більше число зафіксованих хворих. Якщо у квітні Велика Британія проводила близько 30 тис. тестів на день і виявляла в середньому 6 тис. хворих, то сьогодні кількість тестів зросла до 150 тис., з яких 20 тис. позитивних. В Україні, наприклад, у квітні робили 200 тестів на добу, а зараз — 25–30 тис. у державних і приватних лабораторіях. У планах — збільшити тестування до 50 тис. на день.

Фото: DPA

По-друге, в Україні, як і більшості європейських країн, зняли обмеження, які діяли під час першої хвилі. Транспорт працює, заклади харчування — теж, масові збори не заборонені. Люди стали більше контактувати одне з одним, тому й кількість захворювань зросла. 

Чи правда, що в українських лікарнях уже немає місць?

Не зовсім так, але ситуація справді критична. Зараз у лікарнях зайнято 20 тис. ліжок із 34 тис. Про переповнені лікарні кажуть у Львові, Вінниці, Харкові й інших містах. У деяких містах, як-от у Києві, вже заявили, що збільшать кількість місць у лікарнях для хворих на коронавірус. 

Голова Комітету з питань охорони здоров’я Михайло Радуцький 11 жовтня повідомив, що в Києві, Одесі та Маріуполі готуються розгортати великі інфекційні госпіталі «на випадок перевантаження медичних закладів». Госпіталі планують розміщувати у великих приміщеннях на кшталт Палацу спорту у столиці. Зараз для цього закуповують необхідне обладнання — щоб госпіталі могли почати роботу за лічені дні. За словами Радуцького, поки що такої потреби немає, але варто підготуватися.

Кількість вільних ліжок впливає на те, як Україну ділять на зони: червона, помаранчева, жовта й зелена. У зеленому регіоні лікарні заповнені на 5 %, у жовтому — від 5 до 50 %, у помаранчевому — від 50 до 75 %. У червоній зоні фіксують понад 320 хворих на 100 тис. населення протягом двох тижнів, а лікарні майже цілковито заповнені. Зараз практично вся Україна перебуває в помаранчевій зоні. В червоній — Луганська область, деякі райони Львівщини, Закарпаття, Волині. 

Фото: covid19.gov.ua

Як працюють обмеження для різних зон?

У зеленій зоні обов’язково носити маску в громадському місці, кінотеатри й театри можуть продавати лише половину квитків, а громадський транспорт — перевозити пасажирів лише на сидячих місцях. У жовтій зоні не можна відвідувати будинки людей літнього віку й влаштовувати масові заходи для понад 30 осіб. У помаранчевій зберігаються обмеження жовтої зони, у лікарнях не проводять планові операції, робота готелів і спортзалів заборонена. У містах червоної зони діють усі попередні обмеження, а також не працюють театри, школи, кафе, ресторани й громадський транспорт.

Та на практиці цей поділ не працює. У червоній зоні свого часу були Івано-Франківськ, Тернопіль, Чернівці, однак транспорт, ресторани, торгові центри продовжували роботу, попри заборону на рівні держави. Дозвіл давала місцева влада. Наприклад, в Івано-Франківську міська рада вирішила відновити роботу дитячих садків та шкіл, посилаючись на прохання батьків.

Фото: dw.com

Коли вже буде вакцина?

Цього зараз ніхто не знає, але є надія, що навіть у 2020-му. Так вважають американські дослідники. На сайті ВООЗ є перелік усіх вакцин-кандидатів, які зараз тестують, утім, ефективність і безпечність жодної з них ще не доведена. Над розробкою вакцини з березня почали працювати в США, ЄС, Бразилії, Росії та навіть Україні. Щоправда, в Росії заявили, що вже мають готову вакцину — Sputnik V — виробництва Національного дослідницького центру епідеміології та мікробіології. Однак вона так і не пройшла всі етапи клінічних випробувань. У російській Асоціації організацій з клінічних досліджень закликали Мінохорони здоров’я відкласти реєстрацію цієї вакцини, адже новий препарат «не завершив тестування за участю навіть сотень людей».

Фото: theguardian.com

Деякі вакцини, як-от AstraZeneca, над якою працювали в Оксфордському університеті у Британії, Бразилії, Японії та ПАР, перебувають на останньому етапі тестування. Це фінальний крок перед тим, як вони отримуватимуть ліцензію від державного регулятора на масове виробництво.

А українська вакцина може з’явитися раніше?

Навряд чи. Над українською вакциною зараз тільки працюють, вона має пройти всі три етапи клінічних випробувань. Якщо все піде добре, вакцина буде готова наприкінці 2021 року. Однак самі українські науковці скептично ставляться до цього, адже в Україні, за їхніми словами, немає лабораторій з необхідним рівнем безпеки для роботи з вірусами. У МОЗ заявили, що домовилися про співпрацю з трьома закордонними лабораторіями. За словами Зеленського, якщо у світі з’явиться вакцина від коронавірусу раніше за українську, держава закуповуватиме її.

Є сенс вакцинуватися від інших хвороб під час пандемії?

Так. ВООЗ рекомендує проводити всі планові щеплення навіть під час пандемії COVID-19. Наразі немає доказів, які б підтверджували, що коронавірус додає ризиків при вакцинації. В організації наголошують: імунізація важлива для захисту людей від небезпечних для життя інфекційних захворювань та колективного імунітету.

Тест роблять безкоштовно?

Взагалі — так, але є певні труднощі. Щоб зробити тест безкоштовно, потрібно отримати направлення від сімейного лікаря. Залежно від завантаження лабораторії, результат можуть дати на 3–4 день. У приватній клініці тест можна зробити без направлення, однак заплатити за нього доведеться у середньому 1500–2000 гр. Результат прийде того самого дня або протягом кількох наступних. За словами міністра охорони здоров’я Степанова, кожен четвертий-п’ятий ПЛР-тест — із приватної лабораторії.

Можна заразитися повторно?

Так. Випадки повторного інфікування фіксують у всьому світі та Україні зокрема. Це не залежить від статі, віку та інших факторів. Удруге хвороба не обов’язково протікатиме в легкій формі — відомі випадки, коли людину підключали до апарату ШВЛ.

Фото: Bennett Tobias

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій