Читаєте зараз
Це не сюрприз і не катастрофа. В ЄС заспокоїли планом у відповідь Газпрому

Це не сюрприз і не катастрофа. В ЄС заспокоїли планом у відповідь Газпрому

Ilona Kivva
Автор:
  • Європейський Союз заздалегідь був готовий до рішення РФ припинити постачання газу до Польщі та Болгарії.
  • Був розроблений спільний план дій на такий випадок.
  • Польща готується до відкриття газопроводу з Норвегії, а Болгарія уклала домовленості з Азербайджаном та Грецією.

Європейський Союз відповів на газовий шантаж Росії після зупинки постачання ресурсу у Польщу та Болгарію, заявивши, що Європа очікувала цього. Спільна скоординована відповідь Російській Федерації готується, а для Польщі та Болгарії заздалегідь були узгоджені альтернативні шляхи постачання газу.

Заборона розповідає про дії ЄС у відповідь на крок російського Газпрому.


Росія відключила від газу Болгарію та Польщу

27 квітня 2022 року державна нафтогазова компанія Польщі PGNiG та найбільша газорозподільна болгарська компанія Bulgargaz заявили, що отримали від російського «Газпрому» повідомлення про зупинку поставок газу. Причиною стала відмова країн оплачувати послугу у рублях замість євро.

«Болгарія і Польща є транзитними державами. У випадку несанкціонованого відбору російського газу із транзитних об’ємів у треті країни, поставки будуть скорочені на відповідний об’єм», — пригрозили у Газпромі.

Після рішення РФ біржова ціна на газ в Європі 27 квітня зросла у середньому на 20%, зазначає Forbes. На початку торгів ф’ючерсні контракти піднялися до 117 євро за мегават-годину, що у сім разів вище, ніж торік. Заява офіційних представників ЄС заспокоїла трейдерів.

Читати більше новин в Telegram

Європа має план протидії Газпрому

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйн написала в Твіттері, що ЄС був готовим до такого розвитку подій. «Заява Газпрому — це чергова спроба Росії шантажувати нас газом. Ми плануємо скоординовану відповідь ЄС. Ми єдині й солідарні з державами-членами, які постраждали», — йдеться в твіті єврочиновниці.

За її словами, держави-члени створили плани дій у надзвичайних ситуаціях саме для такого. ЄС продовжить співпрацю з міжнародними партнерами для забезпечення альтернативних потоків.

«І я продовжу працювати з європейськими та світовими лідерами для забезпечення безпеки енергопостачання в Європі. Європейці можуть вірити в те, що ми об’єднані та повністю солідарні з державами-членами, які постраждали від цього нового виклику. Європейці можуть розраховувати на нашу повну підтримку», — йдеться в комюніке президентки Єврокомісії.

Польща та Болгарія мають альтернативу газу з РФ

PGNiG зазначила, що національна газотранспортна система Польщі працює на постійній основі: підземні сховища закачуються за допомогою інших входів до газової системи, а паливо передається споживачам, як і раніше. 

«Ми готові, що не буде газу зі сходу, з Росії. Ми маємо можливість привезти достатньо газу в Польщу, щоб вистачило на всіх. Можна бути спокійними. Якщо не буде катаклізму, то за передбачуваних умов постачання газу до Польщі гарантоване», — сказав уповноважений уряду Польщі з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Пьотр Наїмський.

Газовий контракт PGNiG з Газпромом мав і так закінчитися у грудні 2022 року, тож Польща готувалася шість років. Нині сховища країни заповнені на 76%, тому дефіциту виникнути не повинно, а вже у жовтні 2022 року запрацює газопровід з Норвегії Baltic Pipe. Існує можливість здорожчання енергоресурсу, але і це було передбачено.

Міністр енергетики Болгарії Олександр Ніколов теж висловив чітку позицію, що країна не буде оплачувати газ у рублях, адже це порушує умови чинного контракту.

«Компанія Булгаргаз добросовісно виконувала усі зобов’язання за контрактом із Газпромом, тому порушення договору відбувається виключно з російської сторони. Поки я міністр, Болгарія не буде вести переговори під тиском і з похиленою головою. Болгарія не продається і не піддається жодній ціні й жодному торговому контрагенту», — заявив Ніколов.

У країни, за його словами, достатньо запасів газу, яких вистачить, щоб завершити цьогорічний опалювальний сезон, а з 1 липня 2022 року будуть збільшені обсяги постачання за контрактом з Азербайджаном.

Прем’єр-міністр Болгарії Кирил Петков повідомив, що також обговорив окрему газову угоду з грецьким колегою Кіріакосом Міцотакісом і вже в червні його фізична реалізація стане фактом. «Я спілкувався і з пані фон дер Ляєн, яка сказала, що одностороннє порушення угоди між Газпромом і Болгарією є проблемою не лише для Болгарії. Це проблема всього ЄС, і відповідь буде спільною», — додав Петков.

Раніше Заборона розповідала про так званий путінський шок та про можливі наслідки для світу у разі повного ембарго на російські енергоносії.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій