'
Читаєте зараз
Дефолт Росії — міф чи реальність? Розбираємося, що буде з економікою РФ

Дефолт Росії — міф чи реальність? Розбираємося, що буде з економікою РФ

Oleksandr Humeniuk
Дефолт Росії — міф чи реальність? Розбираємося, що буде з економікою РФ

24 лютого Росія розпочала повномасштабну війну проти України. Одразу після цього західні країни оголосили про запровадження жорстких санкцій, які мали б завдати серйозного удару по економіці агресора та, можливо, зупинити його наступ в Україні. І хоча сьогодні Путін та російська армія все ж продовжують активні бойові дії в Україні, запровадження жорстких санкцій дійсно починає сильно впливати на економіку країни-агресора. Різні ЗМІ навіть пророкують можливий дефолт. Заборона разом з українським економістом та банкіром Сергієм Фурсою розбирається, чи дійсно на Росію чекає дефолт та що це означатиме для країни-окупанта.


Що таке дефолт?

Дефолт — це широке поняття. Зазнавати дефолту можуть як приватні компанії чи фізичні особи, так і держави. В останньому випадку, якщо говорити про можливий дефолт Росії у цілому, варто використовувати термін «суверенний дефолт». 

Простими словами, дефолт — це ситуація, у якій держава не може робити виплати згідно зі своїми борговими зобов’язаннями — як зовнішніми, так і внутрішніми. У суспільстві побутує хибна думка, що проголошення дефолту дозволяє не платити по зовнішнім боргам і в цьому немає нічого поганого. Однак насправді це не так. Його проголошення практично на 100% означає погіршення економічної ситуації у країні. А на додаток всі кредитодавці залишають за собою право у судовому порядку повертати свої кошти. 

Яка ситуація з дефолтом у Росії?

Низка ЗМІ останнім часом пишуть про серйозний ризик дефолту для Росії через економічні санкції з боку інших держав. Наскільки це взагалі можливо? Ось що думає український банкір та економіст Сергій Фурса:

«Росія де-факто в дефолті буде відсьогодні, тому що вони не платять по зовнішнім боргам принципово. Зараз це загрожує фінансовим колапсом у системі. Є закордонні санкції, і дефолт — це один із наслідків. Надалі це загрожує тим, що весь російський бізнес збанкрутіє, і бізнес олігархів буде викуплений державою. Таким чином Путін візьме під контроль всю економіку, а всі російські олігархи, які були багаті й щасливі, стануть ніким і залишаться ні з чим. Стосовно ж простих росіян — спочатку це девальвація та інфляція, а потім втрата роботи. І карколомне падіння рівня життя».

Тобто Росія не оголошувала і навряд чи оголосить дефолт офіційно, але 7 березня країна-агресор мала сплатити по зовнішнім боргам, чого вона не зробила. Фактично це і є дефолт. Це ж стосується і заяви Путіна про те, що вони платитимуть по зовнішнім боргам російським рублем. Як зазначає Фурса, це також фактично означає дефолт країни. 

Провідні аналітики американського фінансового конгломерату Morgan Stanley заявляють про те, що, за їхніми підрахунками, Росія офіційно може перейти у стан дефолту вже 15 квітня. Саме у цей день Росія повинна буде сплатити свої доларові зобов’язання. І є всі підстави говорити про те, що вона цього зробити не зможе.

Що чекає на економіку агресора найближчим часом?

Перебування країни у стані дефолту може почати відбиватися на житті росіян вже зовсім скоро. Ось що з цього приводу каже Сергій Фурса:

«Можна провести аналогію з Північною Кореєю, але вона буде неповна, тому що у Північній Кореї все ж люди ніколи не жили добре. У Росії люди жили добре, тому зараз вони шалено втрачають, і рівень життя падає. Плюс територія Росії набагато більша, тому як це буде працювати чи виглядати, ніхто наразі не розуміє. Стосовно курсу рубля — це системна проблема. Дефолт сам по собі є проявом санкцій. Крім того, система побудована так, що дефолт впливає на курс, а курс впливає на дефолт».

Фактично дефолт буде поступово, але стабільно знищувати всю російську економіку. Таким чином, вся нинішня система координат та місце російської економіки у світі буде стрімко падати. 

У цій ситуації керівництво Росії, вочевидь, сподівається на економічну підтримку Китаю, адже перед початком російського вторгнення в Україну Путін особисто прилітав до Китаю для переговорів з китайським президентом Сі Цзіньпіном. Ніхто точно не знає, про що саме домовлялися очільники держав, але цілком вірогідно, що українське питання також обговорювалося. Однак невдача Путіна зі швидким захопленням України точно не входила у плани Китаю, тому зараз ми можемо бачити обережність Сі Цзіньпіна з підтримкою Путіна. Зокрема Китай вже заявив, що не підтримує події, які зараз відбуваються в Україні. У зв’язку з цим можна очікувати, що Китай може скористатися слабкістю Росії та її економіки, аби отримати з цього дивіденди.

«Росія зараз перетвориться на сировинний придаток Китаю — вона буде значно слабшою і тотально залежатиме від Китаю, — вважає Фурса. — Для останнього така ситуація з одного боку вигідна, але з іншого — Китай все ж не зацікавлений у повній дестабілізації світу, в тому числі продуктовій. Те, що зараз відбувається з цінами на продукти, на газ тощо [станом на 7 березня ціна на газ у світі побила історичний рекорд та склала 3900 доларів США за тисячу кубометрів], — це не в інтересах Китаю. Тож йому ця ситуація сильно не потрібна».

Це означає, що Китай точно використає падіння російської економіки для своїх цілей. Але повне блокування та знищення російської економіки Китаю також не вигідне, адже в такому випадку стабільність може бути порушена й у самому Китаї. Можливо, через це останнім часом представники Китаю і почали говорити про важливість припинення війни в Україні. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій