Читаєте зараз
Державне бюро розслідувань можуть ліквідувати 

Державне бюро розслідувань можуть ліквідувати 

Ilona Kivva
Автор:
  • У 2019 році ДБР реорганізували, фактично підпорядкувавши орган президентові. Це суперечить передбаченим Конституцією України повноваженням очільника держави.
  • Бюро пропонують переформатувати, щоб його правовий статус відповідав покладеним на нього функціям.
  • Повноваження ДБР тимчасово перекладуть на НАБУ.

Державне бюро розслідувань можуть розформувати. Службовців звільнять, але запропонують перейти на рівнозначні посади у Збройних силах України чи інших військових формуваннях. Замість державного правоохоронного органу буде створено подібний, але вже при Кабінеті міністрів України.

Заборона розповідає про законопроєкт в українському парламенті.


Перезавантаження ДБР: що пропонують у Раді

Після утворення у 2018 році бюро перебрало на себе функції досудового розслідування, які раніше виконувала прокуратура. У компетенції органу кримінальні провадження, в яких фігурують правоохоронці, судді та військовослужбовці, йдеться на офіційному сайті ДБР.

У Верховну Раду 19 вересня 2022 року внесли законопроєкт №8059 щодо ліквідації правоохоронного органу. Документ ініціювали народні депутати від партії «Європейська солідарність».

«Від 2019 року було змінено правовий статус ДБР, зокрема, він був названий державним правоохоронним органом та був повністю підпорядкований президентові України. Усупереч статті 106 Конституції України цим законом на главу держави були покладені додаткові повноваження, не передбачені Конституцією. Водночас з огляду на низьку ефективність діяльності, виявлену протягом останніх років існує гостра потреба в юридичному перезавантаженні», — йдеться у пояснювальній записці.

Читати більше новин в Telegram

Так, народні депутати пропонують повністю ліквідувати орган. Натомість буде створено новий з такою ж назвою, але вже при Кабінеті міністрів України. Він функціонуватиме як центральний орган виконавчої влади, а не державний правоохоронний. Така зміна дозволить організувати роботу ДБР без порушень норм українського законодавства. 

Як проходитиме перезавантаження у разі ухвалення документа:

  • зі службовцями діючого бюро достроково розірвуть контракти (трудові договори);
  • рядовий і начальницький склад працівників за їх згодою переведуть на рівнозначні чи нижчі посади до ЗСУ та інших військових формувань;
  • пенсійне забезпечення службовців ДБР буде здійснюватися як для військових, звільнених зі служби. Розмір пенсії за вислугу обчислюється індивідуально для кожного військового і залежить від заробітної плати за посадою, звання, відсотку надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових надбавок;
  • поки при Кабміні не сформують нове ДБР його функції виконуватиме Національне антикорупційне бюро;
  • проєкт закону про новий орган має бути узгоджений з Венеційською комісією) і європейськими партнерами України.

Раніше Заборона розповідала про створену в Україні спеціальну окрему комісію, яка займається питаннями права війни та воєнних злочинів в умовах агресії Росії. Орган слідкує за дотриманням норм міжнародного гуманітарного та кримінального права в українському законодавстві.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій