'
Читаєте зараз
Дістають до тилових авіабаз і Кримського мосту: Франція дала далекобійні ракети

Дістають до тилових авіабаз і Кримського мосту: Франція дала далекобійні ракети

Ilona Kivva
Автор:
  • Президент Франції оголосив про передачу ЗСУ партії SCALP. Інша назва цих ракет Storm Shadow. 
  • Українські захисники орієнтовно з травня отримали такі від Великої Британії.
  • Завдяки снарядам вже вдалося знищити кілька російських військових об’єктів в Луганську, Бердянську та Маріуполі.

Ракети випускаються у двох версіях, які відрізняються дальністю ураження. Експортний варіант має менший радіус дії, але навіть його вистачить, щоб дістати до будь-якої точки на окупованих територіях України, включно з Кримом, та деякі бази тактичної авіації Росії. 

Заборона розповідає про обіцяну Францією зброю.  


SCALP від Франції для України

Франція передала для Збройних сил України партію ракет повітряного базування SCALP. Париж отримав запевнення від Києва, що ракети не будуть випущені по Росії.

«Ми вирішили доставити в Україну боєприпаси, здатні завдавати глибоких ударів. Я думаю, що для нас важливо надіслати повідомлення підтримки України, єдності НАТО та рішучості і показати, що Росія не може, не повинна виграти цю війну», — сказав президент Франції Емануель Макрон.

ЗСУ орієнтовно у травні-2023 вже отримали партію таких снарядів від Великої Британії: інша назва SCALP — Storm Shadow (версія одна, різні тільки назви). Саме через побоювання, що зброя буде використана для знищення цілей у Росії, Париж довгий час виключав можливість поставки. У Вільнюсі Макрон не уточнив умови передачі, але наголосив, що його країна наслідує приклад Лондона. Тож ракети будуть доставлені, ‘зберігаючи ясність та послідовність доктрини, дозволяючи Україні захищати свою територію’.

Читати більше новин в Telegram

Кількість боєприпасів він також не назвав. За даними Defence and International Security, у Франції їх є менше як 400. Джерела Reuters кажуть, що йдеться про 50 ракет.

Storm Shadow: коротко про снаряди

SCALP, або Storm Shadow — спільна розробка Британії та Франції. Це крилата ракета, яка призначена для ураження найзахищеніших стаціонарних об’єктів, таких як авіабази, радіолокаційні установки, вузли зв’язку та портові споруди. Вона створювалася з використанням технології стелс (зниження помітності), оснащена довершеною системою наведення і потужною бойовою частиною масою 450 кілограмів.

Взагалі снаряд розробляли для запуску з західних винищувачів: Tornado GR4, Tornado IDS, Saab Gripen, Mirage 2000, Rafale, Eurofighter Typhoon і F-35 Joint Strike Fighter (JSF). Жодного з цих бойових літаків немає на озброєнні України, тому надіслані Великою Британією боєприпаси адаптували до запуску з фронтового бомбардувальника Су-24М.

Це вкрай точна зброя, яка може вражати цілі за будь-яких погодних умов вдень і вночі. Є два варіанти дальності:

  • до 250 км — експортний варіант;
  • до 560 км — у варіанті для армій Франції та Британії.

У якій саме версії снаряди передають ЗСУ, невідомо, однак навіть при зоні ураження у 250 км вони захоплюють цілу низку вкрай важливих цілей, особливо під час контрнаступу.

«Починаючи зі складів із боєприпасами, командних пунктів, центрів зв’язку, які росіяни відтягли за радіус у 80 км, щоб їх не міг дістати HIMARS. Закінчуючи аеродромами, на яких базується тактична авіація. Не стратегічна, як в Енгельсі, а саме тактична. Це не означає, що ЗСУ битимуть від кордону на 250 км — максимальна дальність використовується, щоб побудувати складний маршрут для обходу ППО. Тож там буде менша дальність, але її вистачить до певних аеродромів», — пояснив головний редактор Defense Express Олег Катков.

При цьому, за словами військового аналітика Ігаля Левіна, радіусу у 250 км цілком достатньо, щоб охопити всі окуповані території України і дістати, приміром, до Кримського мосту. Враховуючи, що SCALP призначені для ударів по захищених об’єктах, така ціль має бути для них посильною.

Зона ураження Storm Shadow у експортному варіанті. Інфографіка: радник Комісії США з безпеки в Європі Пол Массаро/Twitter 

Саме за далекобійність ракети прозвали літаючими версіями ATACMS — найбільш дальніх снарядів до реактивних систем залпового вогню HIMARS. Ця особливість у поєднанні з малою висотою польоту роблять SCALP вкрай непомітним для ворожих радарів.

SCALP на озброєнні ЗСУ: як застосовуються

Снаряди, які вже є на озброєнні ЗСУ з травня-2023, використовуються з вкрай високою ефективністю (станом на кінець травня-2023 — 100%), заявив міністр оборони України Олексій Резніков.

Для ураження цілей ракети зазвичай застосовують залпом: кілька одиниць плюс авіаційні ракети-приманки ADM-160B MALD. Така тактика допомагає обходити російські ешелоновані системи протиповітряної борони.

Зокрема, завдяки SCALP вдалося знищити низку російських військових об’єктів, у тому числі в зонах із щільним прикриттям зенітних ракетних комплексів: в Луганську, Бердянську, Маріуполі, по  мостах через Чонгарську протоку.

Раніше Заборона розповідала про помічені в Україні американські супермодулі JDAM. вони перетворюють вільнопадаючі бомби на високоточні керовані боєприпаси.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій