Дієвіші за будь-які санкції: що на практиці означає додавання Росії в бан-список FATF
- Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) має два своєрідні листи.
- РФ вже давно знаходиться на межі сірого списку через санкції як окремих країн, так і об’єднань.
- Україна наполягає на внесенні агресорки в чорний шорт-лист на рівні Ірану та КНДР.
Потрапляння Російської Федерації в список обмеження FATF вдарить по кожному росіянину. Річ у тому, що кожен платіж (компанією чи фізособою) зі сторони резидентів вважатиметься ризикованим і може бути замороженим.
Заборона розповідає про ізоляцію РФ через світову фінансову систему.
Чорний та сірий списки: протидія відмивання грошей
Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) — це міжурядова організація, яка встановлює стандарти боротьби з брудними грошима. До неї входять 37 країн, серед яких США, Японія, держави ЄС та КНР.
Орган не тільки просуває стандарти, а й може накладати санкції на країни, які не слідують встановленим правилам. Принцип досить простий: якщо ти порушуєш їхні норми, будеш заблокований.
Є два режими покарання:
Читати більше новин в Telegram- включення до чорного списку — перелік країн, які порушують міжнародні вимоги щодо боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму. Міжнародні банки не можу проводити транзакції, у яких фігурує контрагент країни зі списку, до вияснення статусу (терористи чи ні) — це може тривати роками. Серед таких держав, приміром, Іран та КНДР;
- до сірого — країни, транзакції з якими проходять більш ретельнішу оцінку ризикованості. До нього, серед інших, включені Об’єднані Арабські Емірати.
FATF призупинила членство Росії в лютому 2023 року, але Україна наполягає, щоб організація запровадила подальші обмеження, додавши Москву до свого чорного або сірого списку.
Внесення РФ до чорного списку FATF
Внесення до одного з листів поставить Росію в один ряд з Північною Кореєю, Іраном і М’янмою — єдиними країнами, які мають такий статус, пише Bloomberg.
Такий крок повинен ще більше ізолювати економіку держави-терористки. Так, держави-члени FATF, а також банки, інвестиційні компанії та фірми, що займаються обробкою платежів, будуть зобов’язані проводити посилену перевірку, а в найсерйозніших випадках — вживати контрзаходів для захисту міжнародної фінансової системи.
Наприклад, у разі потрапляння в чорний список, будь-яка транзакція в іноземний для росіян банк, у тому числі родичам, призведе до її заморозки на період перевірки причетності до тероризму чи відмивання грошей, пояснюють у Telegram-каналі Konkretyka.
При цьому комплаєнсу банків [дотримання законодавчих актів, ринкових та внутрішніх стандартів] буде простіше закрити рахунок людині чи компанії з російським паспортом або заблокувати транзакцію, ніж розбиратись.
Також попадання до чорного списку означатиме повне блокування всіх транзакцій з російськими компаніями. Це призведе до повної зупинки імпорту (навіть паралельного), а отже закриє для РФ шляхи обходу західних санкцій.
Раніше Заборона розповідала про безпрецедентний 11-й пакет санкцій Євросоюзу проти РФ. Він має закрити лазівки щодо продажу Росією нафти, а також посилити обмеження на ввезення в країну-терористку товарів, що можуть бути використані у військово-промисловому комплексі.
Читати більше новин в Telegram