Читаєте зараз
Для охорони кордонів: ДПСУ передали сучасні системи спостереження на ШІ

Для охорони кордонів: ДПСУ передали сучасні системи спостереження на ШІ

Ilona Kivva
Автор:
  • SurveilSPIRE — спільна розробка Rheinmetall та естонського підприємства DefSecIntel. Це повністю автоматизовані комплекси для розвідки.
  • Технологія використовувалася Литвою під час напливу біженців-нелегалів у 2021 році, який спровокувала Білорусь.
  • Rheinmetall передає українським воїнам різну допомогу, приміром, військові вантажівки HX та польові шпиталі під ключ.

Захисники з Державної прикордонної служби, ймовірно, отримали першу партію комплексів для автоматичного моніторингу кордонів: прилади були розроблені спеціально для роботи на межах держав. Вони на повній системі самозабезпечення: підзарядка відбувається від сонячних панелей, патрулювання здійснюють дрони, а про будь-які зміни у зоні моніторингу штучний інтелект повідомляє оператора. Компанія-розробник в партнерстві виробляє ті самі гаубиці PzH-2000, що з літа нищать ворогів та техніку.

Заборона розповідає про комплекси SurveilSPIRE та про те, яку ще техніку Rheinmetall передає Україні.


Пристрої для ДПСУ

Провідний оборонний концерн Німеччини Rheinmetall в кінці лютого 2023 року поставив Україні першу партію автоматизованих розвідувальних систем, йдеться на офіційному сайті компанії.

Кількість пристроїв, яку загалом мають передати, не вказується, але зазначається, що постачання тільки розпочалося, а вартість замовлення становить мільйони євро.

Комплекс — спільна розробка Rheinmetall та естонського підприємства DefSecIntel (робить вежі спостереження). Він складається з кількох елементів:

Читати більше новин в Telegram
  • мобільні вежі спостереження з сонячними панелями;
  • обладнанням для відеонагляду вдень і вночі;
  • мінідрони з автопілотом;
  • системи управління зі штучним інтелектом;
  • транспортні засоби для перевезення систем.
Камери системи SurveilSPIRE. Фото: DefSecIntel

Вежі SurveilSPIRE можна завантажити на трейлери та швидко перевезти до місця роботи. Для складання потрібно три людини, а сама робота повністю автоматизована. 

«Система включає бездротові канали зв’язку (4G і Starlink) для передачі відео на мобільний командний пункт. Сонячні панелі забезпечують тривалу роботу без кабелів живлення та палива. Система базується на автопілотованих розвідувальних безпілотниках, які здійснюють патрулювання та польоти для виконання інших завдань. Це дозволяє перевіряти виявлені загрози, оператор ініціює необхідні контрзаходи. Отриману інформацію опрацьовують за допомогою спеціального програмного забезпечення та штучного інтелекту», — кажуть у німецькому концерні.

SurveilSPIRE: як працюють комплекси

Технологія використовується для моніторингу великих ділянок місцевості з якомога меншою кількістю персоналу. Це в основному охорона кордонів, прибережних зон, пошук ворожих цілей та загроз, екологічний моніторинг.

Схема роботи системи моніторингу SurveilSPIRE. Інфографіка: DefSecIntel

Це переносні системи, але вони не високомобільні, тож для використання у зонах активних бойових дій, ймовірно, не підійдуть. Принцип роботи ідеально підходить для завдань, що лежать на прикордонниках. Так, завдяки ШІ можна мінімізувати патрулювання, вивільняючи більше офіцерів для реагування на інциденти. Для прикладу, ці системи використовувалися Литвою під час напливу біженців-нелегалів у 2021 році, який спровокувала Білорусь.

SurveilSPIRE не єдина техніка, яку для України виробляє Rheinmetall. Так, дочірня компанія концерну Zeppelin Mobile Systeme GmbH постачає польові шпиталі під ключ. Також було передано 26 абсолютно нових високомобільних вантажівок HX зі змінним кузовом.

Також Rheinmetall є партнером у кількох багатосторонніх угодах у рамках програми Ringtausch. Вона була розроблена німецьким урядом для підтримки ЗСУ спільно з іншими державами з ЄС та НАТО. Принцип дії такий: країни-членкині Північноатлантичного альянсу передають Україні обладнання радянських часів, а на заміну отримують частину з надлишкових запасів систем західного виробництва.

Раніше Заборона розповідала про розвідувальні системи Skykit, якими, ймовірно, користуються ЗСУ. Це найсучасніше обладнання від передового виробника шпигунських технологій для урядів західних країн та США.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій