'

ЗСУ мають надсучасні шпигунські пристрої: їх могли передати ще до презентації на ринку

Ilona Kivva
Автор:
  • Skykit — це автономний комплекс, який складається з блоку-комп’ютера, оснащеного ШІ й дрона з камерою.
  • Програмне забезпечення дозволяє отримувати доступ до понад 40 супутників, а в окремих випадках навіть до пентагонівських.
  • На озброєнні ЗСУ може перебувати від десятків до сотень таких комплексів. 

Україна могла отримати найсучасніше розвідувальне обладнання від передового виробника шпигунських технологій для урядів західних країн та США. Їх офіційно представили тільки у 2023 році, але ЗСУ, ймовірно, активно користуються системами ще з 2022 року. Вони дають суттєву перевагу над ворогом, адже дозволяють отримувати актуальну стратегічно важливу інформацію прямо на полі бою.

Заборона розповідає про високотехнологічні системи від Palantir.


Skykit: як працює система

«Скайкіт» — це повністю автономний розвідувальний центр, який дає солдатам можливість ефективно обробляти розвідувальні дані, оперативно ухвалювати рішення та виконувати операції з віддалених місць, пише Мілітарний.

Системи розробила американська компанія Palantir, яка постачає шпигунські та військові системи управління Сполученим Штатам та іншим західним країнам. Вони були офіційно представлені на ринку тільки у січні 2023 року.

15-кілограмовий комплекс виглядає як валізка. Всередині є два вбудовані монітори, акумуляторні блоки живлення та спеціальний ноутбук. На додачу йде невеликий розвідувальний дрон Quadcopter та камера Trailcam Nano.

Читати більше новин в Telegram

Skykit оснащено програмним забезпеченням Meta-Constellation на основі штучного інтелекту, який дає захищений доступ до понад 40 комерційних супутників. Якщо передбачено угодою, можна також отримати дані з космічних модулів, які належать Пентагону.

Систему ще називають центром мобільного інтелекту, бо вона дає суттєву перевагу над ворогом. На практиці вона працює приблизно так:

  • військовий з будь-якої локації, навіть на полі бою, може отримати дані, які зібрали супутники, пролітаючи над необхідною зоною;
  • штучний аналізує інформацію і допомагає побачити повноцінну картинку, наприклад, кількість ворожих угрупувань, розташування, складність доступу тощо;
  • за допомогою БПЛА можна зібрати додаткову інформацію для удару або безпосередньо виконати операцію, якщо завдання полягає у розвідці.
Автономний розвідувальний центр Skykit. Фото: Palantir Technologies

Дрон Quadcopter та камера Trailcam Nano системи Skykit. Фото: Palantir Technologies

На озброєнні українських захисників можуть перебувати десятки таких комплексів. ЗСУ могли їх отримати ще навіть до офіційної презентації, тобто у 2022 році, пише L’Express з посиланням на власні джерела.

«Чорний портфель із двома екранами нагадує гаджети Джеймса Бонда, але для українців це не кінореквізит. Їхня армія використовує Skykit в бойових —  інформація про кількість секретна, але це, ймовірно, десятки або навіть сотні систем. Технологія дозволяє відстежувати розвиток війни в реальному часі», — кажуть у L’Express.

Раніше Заборона розповідала про надтехнологічні мінідрони Black Hornet, які українським воїнам передали Норвегія та Велика Британія. Це одні з найсучасніших БПЛА у світі, які попри малі розміри, оснащені одразу двома камерами та тепловізором.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій